Vicepremiér posouvá zveřejnění auditu svých financí, auditoři prý nestíhají

Ministr financí Andrej Babiš původně slíbil, že audit svých osobních financí zveřejní minulý pátek. Termín už uplynul a vicepremiér mluví až o konci tohoto týdne, na kdy chystá své oznámení o prezidentské kandidatuře Miloš Zeman. Audit si ministr financí objednal proto, aby doložil dostatek zdaněných osobních příjmů na nákup dluhopisů Agrofertu.

Možná, je to náhoda. Ale pokud půjde všechno podle plánu, zveřejní ministr financí audit své domácí kasy v pátek. Tedy den poté, co Miloš Zeman oznámí, zda bude znovu kandidovat na post hlavy státu. Jedna událost přebije druhou, navíc v pátek odjíždí řada lidí na jarní prázdniny a začíná volební sjezd ČSSD. Z pohledu krizového PR ideální čas na zveřejnění špatných zpráv.

Na Chodově v centrále ANO ale tvrdí, že rozhodně nejde o záměr. Vysvětlení je podle Babišových spolupracovníků jednoduché: auditoři zkrátka původní termín nestihli, nemají ještě zprávu hotovou.

“K tomu auditu bylo potřeba sehnat moje daňová přiznání za posledních 20 let, o což jsme museli požádat finanční správu. To není tak jednoduché. Taky jsem je nedohledal. Předpokládám, že audit bude hotov příští týden a do konce týdne ho zveřejníme, do 10. března,” prohlásil Babiš v neděli v Českém rozhlasu.

Samotný nákup dluhopisů Agrofertu nebyl nelegální. Pro Babiše, pro kterého snad neexistuje větší téma než výběr daní, to však představuje reputační problém. Coby politik využil mezeru v zákoně a nakoupil dluhopisy s vysokým úrokem a nulovým zdaněním.

Problém mu přivodil i rozpor v jeho osobních financích, tak jak je v uplynulých letech sám prezentoval. Jde o to, zda měl Andrej Babiš na nákup dluhopisů dost zdaněných osobních příjmů. Daňoví experti nyní zkoumají, zda nešlo jen o operaci na papíře.

Za současné potíže si přitom může vicepremiér do značné míry sám. Vytasil se totiž s různými čísly, kolik vlastně vydělal.

Shrňme si, co je jasné: Z osobních peněz nakoupil v roce 2013 dluhopisy Agrofertu za 1,25 miliardy korun. Podle svého původní tvrzení v letech 1993-2015 vydělal 1,86 miliardy hrubého, což činilo 1,53  miliardy čistého. V takovém případě by mu chybělo na nákup dluhopisů přes 150 milionů korun. Vzápětí ovšem Babiš přišel s tvrzením, že vydělal o miliardu víc. “Moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2,53 miliardy korun,” prohlásil.

Kromě auditorů řeší ministrovy rodinné finance i daňoví experti policie.