Video: Devět vlivných řeklo, jaké značky považují za symbol úspěchu

Jednička české justice. Muž, který dvacet let zastával nejvyšší posty v diplomacii. Anebo jedna z nejvlivnějších žen českého byznysu. Deník Neovlivní.cz přinesl v minulých týdnech řadu rozhovorů s osobnostmi, které mají vliv. Každá z nich přitom dostal stejnou otázku: Kterou značku, firmu či výrobek považujete za symbol úspěchu?

Odpovědi hledal předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa i neformální lídr pražských sociálních demokratů Karel Březina. Martina Grygar Březinová, generální ředitelka pro český trh společnosti Sodexo Benefity, jejíž jméno figuruje v žebříčku TOP 25 žen v českém byznysu, i někdejší velvyslanec v Moskvě i Washingtonu Petr Kolář. Šéf České unie sportu Miroslav Jansta a průmyslník-filantrop Kvido Štěpánek, který řídí firmu s miliardovým obratem Isolit-Bravo. Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška a ředitelka společnosti Newton Media Petra Mašínová. A konečně Jan Bubeník, který stojí v čele vlastní headhuntingové společnosti Bubenik Partners.

Ti všichni se “přiznali”, jaké značky mají rádi, nakupují – a považují za úspěšné. Nehledejte za tím ovšem vždycky štítek z oblíbeného trička.

“Třeba mám rád značku Člověk v tísni. Je to, myslím, přesně ten druh úspěchu, který tato země potřebuje. Spousta drobné práce, která se ničím nechlubí, ale je důležitá,” uvedl třeba Václav Bartuška.

Petra Mašínová zas oceňuje návrat dříve slavných firem. “Mám radost ze znovuzrozených retroznaček. Staré firmy nebo ty, které vznikly v 90. letech a pořád fungují. Jako je Linet, Brano, Newton, atd. Jsou to hezké příběhy, které svědčí o šikovnosti lidí, kteří v kapitalistickém fungování nevyrůstali, ale dokázali se mu přizpůsobit a zvládli to. Často jsou to lidi, kteří vyšli z provozu, kteří se s někým domluvili, zprivatizovali pekárnu a tu pekárnu dokázali dodnes udržet. To je úžasné.”

A třeba soudce Baxa zmínil konkrétní značku automobilů. “I když stojí víc peněz, je to takové nadčasové, má to větší trvanlivost, a tím myslím i morální trvanlivost. Je to promyšlené, není to laciné, pozlátkové, je v tom dlouhodobá solidnost, mimo jiné i ve vztahu k životnímu prostředí,” myslí si.

Jaká automobilka je pro Josefa Baxu symbolem úspěchu? A jaké značky oceňují další osobnosti? Poslechněte si jejich postřehy v přiložených videích.


Josef Baxa

[responsive_youtube 8JrJP6hO6F0]

Respektovaný právník, který disponuje přirozenou autoritou a umí prosadit svou, vybudoval vlajkovou loď justice – Nejvyšší správní soud. Bývalý trestní soudce, který se přerodil v soudce správního, v interview mluví o vlivu, i o tom, jak změnil svůj pohled na svět. Povídání naleznete zde.


Václav Bartuška

[responsive_youtube 0WHlTG123Gg]

Diplomat, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost. Posledních deset let se pohybuje v blízkosti vrcholných politiků nejen v Česku, ale i v zahraničí. Je přesvědčen, že společnosti by prospěl drobný šok. V interview pro Neovlivní.cz mluví i o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, choutkách Ruska – i o svém životním zlomu. Naleznete jej zde.


Karel Březina

[responsive_youtube blqvYko5GT8]

Profilové rozhovory vůbec nedává, po letech Karel Březina poprvé udělal výjimku. Nemá žádnou viditelnou funkci, přesto je jedničkou v aktuální mocenské mapě vlivu Prahy, kterou zpracoval deník Neovlivní.cz. Politikou sice žije, ale dnes už si dokáže představit, že ji s klidným srdce opustí. Povídání s Karlme Březinou naleznete zde.


Martina Grygar Březinová

[responsive_youtube 2BBsQJ-dldc]

Začínala jako auditorka. Zkušenosti sbírala ve firmách jako PricewaterhouseCoopers Audit či Telefonica O2. Pak zakotvila u společnosti Sodexo. Před pěti lety se stala generální ředitelkou pro český trh, jí řízená divize Sodexo Benefity má na 25 tisíc klientů. V rozhovoru pro Neovlivní.cz mluví o postavení žen ve společnosti, o tom, jak je důležité mít genderově vyvážený tým. I o tom, jak se naučila neztrácet čas.


Jan Bubeník

[responsive_youtube e2RGevEj0RY]

V politice se mihl jen krátce: v listopadu 1989 měl nálepku studentského vůdce a poté nejmladšího poslance Národního shromáždění. Už 25 let si užívá “politický důchod”, etabloval se v byznysu, věnuje se výběru manažerů pro vrcholové pozice. Rozhovor nejen o tom, co se od Sametové revoluce povedlo a nepovedlo, si můžete přečíst zde.


Miroslav Jansta

[responsive_youtube MpluLD9gTjo]

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. Miroslav Jansta je posledním velkým zákulisním hráčem české politiky. Rozhovor s ním nabízíme zde.


Petr Kolář

[responsive_youtube NWVhau4gl0s]

Téměř dvacet let zastával Petr Kolář vrcholné posty v české diplomacii, byl velvyslancem v Moskvě i ve Washingtonu. Dnes se věnuje byznysu a občanské iniciativě, ale pro mnohé nadále zůstává tím, kdo jako první veřejně promluvil o podvodech se sponzorskými dary v ODS. Nejen na to vzpomíná v rozhovoru, který naleznete zde.


Petra Mašínová

[responsive_youtube -3U0CPX5Pg8]

Má detailní přehled o nejrůznějších vlivech spojených s médii. Osobně si myslí, že tištěná média nezaniknou, ale změní se jejich vliv. Jako silný nástroj pro malá média vnímá nezávislost. Rozhovor nejen o novinách, internetu a novinářích nabízíme zde.


Kvido Štěpánek

[responsive_youtube qMJegPBI15A]

Ročně věnuje přes tři miliony korun na charitu. A nemluví o tom; to si spíše přečtete, jak se daří společnosti Isolit-Bravo, kterou průmyslník z Jablonného nad Orlicí Kvido Štěpánek řídí. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.