Video: Devět vlivných řeklo, o jakých tématech se musí mluvit

Jedna z nejvlivnějších žen českého byznysu. Jednička české justice. Anebo muž, který dvacet let zastával nejvyšší posty v diplomacii. Deník Neovlivní.cz přinesl v minulých týdnech řadu rozhovorů s osobnostmi, které udávají tep současnosti. Každý z nich přitom dostal stejnou otázku: Jaká témata by podle vás měly tuzemské elity nastolovat?

Odpovědi hledala Martina Grygar Březinová, generální ředitelka pro český trh společnosti Sodexo Benefity, jejíž jméno figuruje v žebříčku TOP 25 žen v českém byznysu, i někdejší velvyslanec v Moskvě i Washingtonu Petr Kolář. Neformální lídr pražských sociálních demokratů Karel Březina, i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Šéf České unie sportu Miroslav Jansta a průmyslník-filantrop Kvido Štěpánek, který řídí firmu s miliardovým obratem Isolit-Bravo. Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška a ředitelka společnosti Newton Media Petra Mašínová. A konečně Jan Bubeník, který stojí v čele vlastní headhuntingové společnosti Bubenik Partners.

V podstatě všichni se shodli na tom, že je klíčové bavit se o věcech, které jsou osobnostem blízké, kterým vnitřně věří.

Třeba se víc bavit – o slušnosti. “Elity by měly nastolovat úplně obyčejná témata – jako chování v mezilidských vztazích, dodržování pravidel, úcta, slušnost, tolerance, poctivost. A nejenom řečí, ale konkrétními skutky,” uvedl například nejvlivnější muž české justice Josef Baxa. “A měly by k tomu dostat odpovídající veřejný prostor. Různé osoby, které bohužel mediální prostor zaplňují, takové ty ‘celebrity’, by se měly vyklidit někam na okraj. Aby nebylo důležité, kdo se kde opil, kdo se s kým rozvedl a kdo kde co ukradl, ale aby byly pronášeny velké myšlenky. A aby přitom všichni ztichli, pozorně poslouchali a pak se jimi i v praktickém životě řídili.”

Velký důraz kladly oslovené osobnosti na vzdělávání. “Někde jsem četla citát, že dnešní školství připravuje děti na svět, který už neexistuje. To je veliká pravda. Když si vezmeme statistiky, které ukazují, že by nás do 100 let mělo být v Česku o milion a půl méně, je jasné, že změna je na mladé generaci. Velká změna se neodehraje za týden, neodehraje se za měsíc. Je to kontinuální práce. Proto je důležité školství, práce s mladými lidmi, aby se věci časem posunuly někam jinam,” uvedla Martina Grygar Březinová.

A co řekly o tématech, která by měla společností znít, další osobnosti? Poslechněte si jejich názory v přiložených videích.


Václav Bartuška

[responsive_youtube z2b8UXkeSC0]

Diplomat, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost. Posledních deset let se pohybuje v blízkosti vrcholných politiků nejen v Česku, ale i v zahraničí. Je přesvědčen, že společnosti by prospěl drobný šok. V interview pro Neovlivní.cz mluví i o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, choutkách Ruska – i o svém životním zlomu. Naleznete jej zde.


Josef Baxa

[responsive_youtube Z1_T8soPB1w]

Respektovaný právník, který disponuje přirozenou autoritou a umí prosadit svou, vybudoval vlajkovou loď justice – Nejvyšší správní soud. Bývalý trestní soudce, který se přerodil v soudce správního, v interview mluví o vlivu, i o tom, jak změnil svůj pohled na svět. Povídání naleznete zde.


Karel Březina

[responsive_youtube 1HqHksUn6wc]

Profilové rozhovory vůbec nedává, po letech Karel Březina poprvé udělal výjimku. Nemá žádnou viditelnou funkci, přesto je jedničkou v aktuální mocenské mapě vlivu Prahy, kterou zpracoval deník Neovlivní.cz. Politikou sice žije, ale dnes už si dokáže představit, že ji s klidným srdce opustí. Povídání s Karlme Březinou naleznete zde.


Martina Grygar Březinová

[responsive_youtube MtRLM2mXkvM]

Začínala jako auditorka. Zkušenosti sbírala ve firmách jako PricewaterhouseCoopers Audit či Telefonica O2. Pak zakotvila u společnosti Sodexo. Před pěti lety se stala generální ředitelkou pro český trh, jí řízená divize Sodexo Benefity má na 25 tisíc klientů. V rozhovoru pro Neovlivní.cz mluví o postavení žen ve společnosti, o tom, jak je důležité mít genderově vyvážený tým. I o tom, jak se naučila neztrácet čas.


Jan Bubeník

[responsive_youtube BitCLWJDT_Y]

V politice se mihl jen krátce: v listopadu 1989 měl nálepku studentského vůdce a poté nejmladšího poslance Národního shromáždění. Už 25 let si užívá “politický důchod”, etabloval se v byznysu, věnuje se výběru manažerů pro vrcholové pozice. Rozhovor nejen o tom, co se od Sametové revoluce povedlo a nepovedlo, si můžete přečíst zde.


Miroslav Jansta

[responsive_youtube s34_y5TPzZ0]

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. Miroslav Jansta je posledním velkým zákulisním hráčem české politiky. Rozhovor s ním nabízíme zde.


Petr Kolář

[responsive_youtube 6rIEdXwDKTY]

Téměř dvacet let zastával Petr Kolář vrcholné posty v české diplomacii, byl velvyslancem v Moskvě i ve Washingtonu. Dnes se věnuje byznysu a občanské iniciativě, ale pro mnohé nadále zůstává tím, kdo jako první veřejně promluvil o podvodech se sponzorskými dary v ODS. Nejen na to vzpomíná v rozhovoru, který naleznete zde.


Petra Mašínová

[responsive_youtube HOFlz7ALUxE]

Má detailní přehled o nejrůznějších vlivech spojených s médii. Osobně si myslí, že tištěná média nezaniknou, ale změní se jejich vliv. Jako silný nástroj pro malá média vnímá nezávislost. Rozhovor nejen o novinách, internetu a novinářích nabízíme zde.


Kvido Štěpánek

[responsive_youtube aFmBSAGtb1o]

Ročně věnuje přes tři miliony korun na charitu. A nemluví o tom; to si spíše přečtete, jak se daří společnosti Isolit-Bravo, kterou průmyslník z Jablonného nad Orlicí Kvido Štěpánek řídí. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.