Video: Proč politici citují z textů ruské propagandy

Proč čeští politici citují ze zpravodajských webů, které lze označit za propagandistické? A proč se k článkům, které si na nich přečtou, chovají jako k důvěryhodným zdrojům? Je to populismus, nebo podobným zprávám skutečně věří?

Na tuto otázku hledali během debaty Neovlivní.cz odpověď Alexandr Mitrofanov, komentátor deníku Právo, a Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií na FF UK.

Celou čtyřicetiminutovou diskusi si můžete pustit zde »
Přečtěte si také referát z debaty: Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na Západě ví »

“Pokud jde o Miloše Zemana, tam to vidím na čistý populismus a na jakési zbytky snahy zajistit si svůj vliv dnes už jakýmikoli prostředky,” řekl Mitrofanov. “A pak jsou lidé, kterým je v této propagandě, v tomto bahně – protože je to bahno, smrduté navíc -, zkrátka dobře. Tíhnou zcela přirozeně k tomu, co je pro ně ‘jejich rovné’. A rovné se v tomto smyslu spojuje s východním modelem civilizace. Zcela bez ironie, tito lidé patří na východ, ale žijí u nás.”

S tím souhlasí i Šlerka, podle něj je v Česku okruh politiků, kterým vyhovuje národovecko-konzervativní diskurs. “Nebezpečné to začíná být ve chvíli, kdy mají pocit, že tento diskurs má být dominantní. Kdy nemá být jen účasten debaty o podobě společnosti, ale kdy má být tím, co společnost přetváří neměnným způsobem tak, jako jsme toho dnes účastni v Orbánově Maďarsku,” varoval Šlerka.

Poslechněte si celé odpovědi obou osobností v přiloženém videu. Diskuse se odehrála na půdě Metropolitní univerzity v Praze a moderovala ji šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.

[responsive_youtube qgecsQ4GmDg]

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf