Video: Sedm vlivných ukázalo, koho následovat

Nejvlivnější muž českého sportu, jednička české justice nebo někdejší studentský vůdce, dnes respektovaný headhunter. Deník Neovlivní.cz přinesl v minulých týdnech řadu rozhovorů s osobnostmi, které udávají tep současnosti. Každý z nich přitom dostal stejnou otázku: Koho byste v České republice označil za osobnost, která má vliv a používá ho “dobrým směrem”?

Odpovědi hledali neformální lídr pražských sociálních demokratů Karel Březina i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Šéf  České unie sportu Miroslav Jansta a průmyslník-filantrop Kvido Štěpánek, který řídí firmu s miliardovým obratem Isolit-Bravo. Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška i ředitelka společnosti Newton Media Petra Mašínová. A konečně Jan Bubeník, který stojí v čele vlastní headhuntingové společnosti Bubenik Partners.

Prakticky všichni se shodli na jediném jménu: Václav Havel.

“V minulosti to byl určitě bývalý prezident Václav Havel, který bezesporu na společnost vliv měl, lidé se podle jeho názoru řídili. Řekl bych, že v 95 procentech toho, co říkal a dělal, byl ten vliv kladný,” řekl například Kvido Štěpánek.

A v současné době? “V politice nikoho moc nevidím. Jsou to lidé vesměs bez vzdělání, bez zkušeností, neví, co s tím státem. Jestli se tedy bavíme o státu,” lakonicky reagoval Miroslav Jansta, který v žebříčku deníku Neovlivní.cz obsadil první místo v TOP 10 tuzemského sportu.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa – mimochodem, podle bodování Neovlivní.cz nejvlivnější muž české justice – zkusil hledat mimo politiku. “Asi bych vůbec nehledal v politickém světě. Spíš bych hledal mezi mysliteli, profesory, vědci, akademiky. Nedávno jsem opakovaně slyšel mluvit jednoho z generálů, který dokázal věci formulovat jasně a to se mi velmi líbilo,” svěřil se.

A co řekli o elitách hodných následování další osobnosti? Poslechněte si jejich názory v přiložených videích.


Miroslav Jansta

[responsive_youtube W7LlJms8Axw]

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. Miroslav Jansta je posledním velkým zákulisním hráčem české politiky. Rozhovor s ním nabízíme zde.


Kvido Štěpánek

[responsive_youtube sDmCXzbBtAs]

Ročně věnuje přes tři miliony korun na charitu. A nemluví o tom; to si spíše přečtete, jak se daří společnosti Isolit-Bravo, kterou průmyslník z Jablonného nad Orlicí Kvido Štěpánek řídí. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.


Josef Baxa

[responsive_youtube QwBX4xa5bro]

Respektovaný právník, který disponuje přirozenou autoritou a umí prosadit svou, vybudoval vlajkovou loď justice – Nejvyšší správní soud. Bývalý trestní soudce, který se přerodil v soudce správního, v interview mluví o vlivu, i o tom, jak změnil svůj pohled na svět. Povídání naleznete zde.


Václav Bartuška

[responsive_youtube vcUgCFIAiqw]

Diplomat, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost. Posledních deset let se pohybuje v blízkosti vrcholných politiků nejen v Česku, ale i v zahraničí. Je přesvědčen, že společnosti by prospěl drobný šok. V interview pro Neovlivních mluví i o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, choutkách Ruska – i o svém životním zlomu. Naleznete jej zde.


Petra Mašínová

[responsive_youtube UeFLgtj-XOY]

Má detailní přehled o nejrůznějších vlivech spojených s médii. Osobně si myslí, že tištěná média nezaniknou, ale změní se jejich vliv. Jako silný nástroj pro malá média vnímá nezávislost. Rozhovor nejen o novinách, internetu a novinářích nabízíme zde.


Karel Březina

[responsive_youtube XOCMVcdhYbo]

Profilové rozhovory vůbec nedává, po letech Karel Březina poprvé udělal výjimku. Nemá žádnou viditelnou funkci, přesto je jedničkou v aktuální mocenské mapě vlivu Prahy, kterou zpracoval deník Neovlivní.cz. Politikou sice žije, ale dnes už si dokáže představit, že ji s klidným srdce opustí. Povídání s Karlme Březinou naleznete zde.


Jan Bubeník

[responsive_youtube IjjZ0kAY_X4]

V politice se mihl jen krátce: v listopadu 1989 měl nálepku studentského vůdce a poté nejmladšího poslance Národního shromáždění. Už 25 let si užívá “politický důchod”, etabloval se v byznysu, věnuje se výběru manažerů pro vrcholové pozice. Rozhovor nejen o tom, co se od Sametové revoluce povedlo a nepovdelo, si můžete přečíst zde.