Policie ukončila vyšetřování kauzy Vidkun

Po více než třech letech policie ukončila vyšetřování kauzy Vidkun. Jedné z nejsledovanějších kauz, v níž byl na pár hodin zadržen i bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Ten ale nakonec nikdy obviněn nebyl. Naopak před soud míří někdejší hejtman Jiří Rozbořil, jehož stál případ kariéru. Důkazy proti Rozbořilovi ale ani dnes nejsou neprůstřelné.

Případ, v němž jde o úniky informací od policie směrem k podsvětí a podnikatelům, rozjel 13. října 2015 protimafiánský útvar tehdy ještě pod vedením Roberta Šlachty. Jejich práci dozorovalo olomoucké vrchní státní zastupitelství Ivo Ištvana, operace měla krycí název Vidkun.

Po více než třech letech je vyšetřování u konce. “Minulý týden bylo skončeno seznamování se spisem,” uvedl Petr Konečný, advokát jednoho z obviněných.

To, že vyšetřování případu bylo ukončeno, pro Neovlivní.cz potvrdil i dozorující státní zástupce Petr Šereda. “Ano, policie práci ukončila, obvinění byli seznámení se spisem, nyní se policie vypořádává s případnými návrhy obhájců na doplnění spisu,”uvedl Šereda.

Podle neoficiálních informací policie chystá návrh na obžalobu. Podle zjištění Neovlivní.cz je také vysoce pravděpodobné, že žalobce návrhu vyhoví a kauzu pošle soudu.

Rozcestník

» Jak to celé začalo?
» Jaké kauzy měly být ovlivňované?
» Kdo byl v případu obviněný?
» O jaké další osoby se policie zajímá?
» Proč se z počátku mluvilo o zátahu na solárníky?
» Reakce aktérů kauzy
» Politické reakce na razii

Případ se týká kromě bývalého hejtmana za ČSSD Rozbořila tří dalších obviněných. Jsou to Ivan Kyselý, Langerův někdejší obchodní partner a přítel, dva bývalí regionální policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj

Zátah odstartovalo podezření, že část policie v Olomouckém kraji poskytuje informace z vyšetřování místním podnikatelům. A společně domlouvají postup, jak některé kauzy ovlivnit či torpédovat.

Podle dokumentů, které předložilo státní zastupitelství soudu, když se rozhodovalo o vazbě obviněných, se případy v kraji ohýbaly posledních pět let.

Na první pohled ryze kriminální případ dostal politické obrysy právě díky výše zmiňovanému Jiřímu Rozbořilovi a Ivanu Langerovi, kteří byli zatčeni mezi prvními.

U Rozbořila redakce Neovlivní.cz už dva měsíce po zatčení uvedla, že pokud se neobjeví další důkazy, bude mít policie problém Rozbořilovo obvinění u soudu doložit. Psali jsme zde. Podle nejnovějších informací z průběhu vyšetřování nové důkazy v Rozbořilově spise nepřibyly. Jeho život se mezitím obrátil naruby.

“Skončil jsem jako hejtman, skončil jsem v politice, změnily se mé rodinné poměry, změnily se přátelské poměry a vztahy mezi známými a kamarády. Známí a kamarádi, které jsem měl ještě předtím, než jsem byl hejtman, tak zůstali. Protože mě znali, tak tomu obvinění příliš nevěřili. No a ti, co se nabalili vlastně v průběhu éry hejtmana, tak tam jsou některé záležitosti až úplně na hraně. Třeba mi přestali brát telefony, absolutní ignorace,” popsal před časem Rozbořil. Celý rozhovor najdete zde.

Někdejšího ministra Ivana Langera z ODS policie neobvinila nikdy. Spoléhala přitom, že by proti němu mohl začít mluvit jeho přítel a obviněný podnikatel Ivan Kyselý. Na policejních odposleších totiž zazněly informace, které naznačovaly roli Ivana Langera. Jenže Kyselý svá slova z odposlechů při výslechu nezopakoval.

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta nicméně odmítá, že by jeho útvar případ “přefoukl”. Říká, že důkazní situace tehdy byla taková, že stačila k obvinění čtyř výše jmenovaných a zadržení Langera. To, že se nepodařilo usvědčit celou údajnou chobotnici, jde podle Šlachty na vrub reorganizaci policie. Díky ní ÚOOZ skončil a detektivové, kteří kauzu Vidkun připravovali, od policie odešli.

“Já samozřejmě nesu odpovědnost maximálně za věci, které jsem dělal a kde jsem byl jako ředitel. A tam si za tím plně stojím. Po půl roce od Vidkunu jsme museli odejít a vím, že ti lidé, svědci, odmítali potom komunikovat, protože začali mít obavu toho, co se s útvarem stalo. Začali nedůvěřovat, jak se s jejich informacemi bude dál pracovat, ke komu přijdou, takže si myslím, že se to přetrhlo,” sdělil Neovlivní.cz před časem Šlachta.