© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Symbolicky ve dnech výročí komunistického převratu z roku 1948 si hnutí ANO volilo nového předsedu a další postavy do vedení partaje. Víkendový sjezd byl ještě o něco nudnější než podobné akce “tradičních stran”, jak Andrej Babiš označuje své konkurenty. AB neměl v tajné volbě soupeře, v diskusi nikdo nevystoupil a hejtmana Otto Koštu, kterého se chce ANO zbavit, pro jistotu ani nepustili mezi delegáty.
Pozornost médií ale byla zaručena. Babiš totiž v projevu sám sebe přirovnal k urputnému hovadu a o titulcích ve zprávách o sjezdu bylo rozhodnuto. Aby bylo jasno i o tom, co nás čeká: cílem hnutí je podle Babiše vyhrát říjnové sněmovní volby a to s takovým výsledkem, aby opanovalo vládu.
ANO si díky Babišovu přirovnání tento týden povodilo nejen média, ale také své koaliční partnery.
Poslanci hnutí použili na sociální demokraty jejich vlastní zbraně při projednávání zákona o registru smluv, díky kterému mohou lidé kontrolovat, jak stát utrácí. ANO nejprve ČSSD slíbilo, že změny vedoucí k zmrzačení zákona podpoří, ve finále pak při samotném hlasování jeho poslanci cukli. Vlákali tak sociální demokraty do pasti, během voleb tak bude Babiš moci znovu používat slogan: My bojujeme s korupcí a ČSSD nám to hatí.
Okleštění registru smluv začalo to jako lidovecký návrh, kterým se ministr zemědělství Marian Jurečka snažil získat výjimku z povinnosti smlouvy zveřejňovat pro Budějovický Budvar. Argumentoval tím, že norma dostává národní podnik nerovnoprávného postavení vůči konkurenci. Na jeho novelu se však nabalily další a další změny – podle toho, jak byli lobbisté z jednotlivých sektorů úspěšní.
Výsledek? Podle schválené podoby novely nebude smlouvy muset zveřejňovat nejen Budvar, ale ani žádný jiný státní či polostátní podnik, který má „obchodní či průmyslovou povahu“. Úlevy si vymohly i Česká televize a Český rozhlas. Novela prošla sněmovnou o jediný hlas. Prosadili ji poslanci zejména z ČSSD a KSČM. Mezi těmi, kteří se rozhodli registr vykostit, jsou i zákonodárci z KDU-ČSL a ODS. Proti hlasovaly kluby ANO, TOP 09 a Starostové a Úsvitu.
Pokud Vás to minulo, přehled hlasování jméno po jménu jsme přinesli v této zprávě ».
Premiér Bohuslav Sobotka donesl na Hrad návrh na odvolání Jana Mládka z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Prezident Miloš Zeman mu vyhověl a vedením resortu pověřil na jeho žádost právě Sobotku. Jak jsme tento týden také psali, křeslo ministra průmyslu je ceněný artikl při vyjednávání o Sobotkově zvolení na březnovém sjezdu ČSSD. Sobotka totiž podle svých vyjednavačů nemá zvolení v tajné volbě zcela jisté a ministerský post se mu ještě může hodit.
A co tento týden vyvedl americký prezident Donald Trump? Pustil se do křížku s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Na svém twitterovém účtu v pátek FBI tvrdě kritizoval za neschopnost zastavit únik informací do médií. Agentura Reuters poznamenala, že tak učinil jen krátce poté, co americká média informovala o žádosti Bílého domu, aby FBI zpochybnil zprávy médií o nekalých kontaktech Trumpova volebního štábu s Rusy.
“FBI je naprosto neschopný zastavit vynašeče informací o bezpečnosti země, kteří již dlouho pronikají do naší vlády. Dokonce ani nedokážou najít vynašeče ve vlastních řadách FBI. Tajné informace poskytované médiím mohou mít zničující dopad na USA. Okamžitě je najděte,” napsal Trump.
A teď původní zprávy, které jsme přinesli na Neovlivní.cz:
Po letech vyplouvá napovrch jedno z pečlivě střežených tajemství, která po sobě v hlavní kanceláři ODS zanechali Václav Klaus a jeho lidé. Občanští demokraté měli uzavřenou smlouvu na zhodnocení stranických peněz u makléřské firmy Key Investments. Společnosti, která skrze půjčku pomáhala zbohatnout například bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi a v níž klienti ve finále utopili téměř miliardu korun. Včetně veřejných peněz z radnic.
Překvapivá zmínka o smlouvě s občanskými demokraty zazněla bez dalších podrobností u nedávného soudu s bývalým ředitelem Key Investments Danielem Brzkovským a jeho dvěma spolupracovnicemi. Redakci Neovlivní.cz se následně podařilo smlouvu i její dodatky získat.
O smlouvě jsme psali v tomto textu ».
Případ zkrachovalého brokera Key Investments, v němž utopily stovky milionů městské části, Andrej Babiš označuje jako symbol starých pořádků, kdy se politici nechávají ovládat kmotry. V Key Investments přitom působil jeden z klíčových lidí jeho vlastního byznysu – výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz. O tom už ale ministr financí nemluví.
Detaily o Mrázově angažmá uvádí tato zpráva ».
Klíčový manažer Agrofertu Josef Mráz před lety působil v dozorčí radě brokera Key Investmens. Shodou okolností v době, kdy firma pomohla zázračně zbohatnout někdejšímu premiérovi Stanislavu Grossovi. Jinak také tehdejšímu příteli Andreje Babiše, Mrázova dlouholetého byznysového šéfa. Bylo Mrázovo angažmá v KI pouhou náhodou?
Detaily nabízíme v tomto textu ».
Bývalý středočeský hejtman David Rath, o jehož kauzu cinklých zakázek se v justičním zákulisí právě hraje, vyslal politikům jasný signál: máme společná tajemství a můžu o nich promluvit. Tato slova adresoval jak svým stranickým kolegům z ČSSD kvůli partajním financím, tak ministrovi financí Andrej Babišovi kvůli jeho kauze Čapí hnízdo .
Stranické financování se v kauze veřejných zakázek ve Středočeském kraji skloňuje už od chvíle, kdy byl David Rath před skoro pěti lety zatčen. A k Babišovu Čapímu hnízdu se dostal ještě coby hejtman, když řešil, zda by neměla být dotace na komplex zrušena. Policie už oznámila, že si Rath pozve kvůli Čapímu hnízdu na výslech.
Může Rath něčím držet ČSSD a Babiše v šachu? Detaily jsme popsali v tomto textu ».
Poněkud to připomíná kulometnou palbu. Trump vydal pokyn stavět zeď na hranici s Mexikem. Trump zavede databázi muslimů. Trump obnoví tajné věznice CIA a mučení v nich. Trump přestává přijímat uprchlíky ze Sýrie. Trump hrozí Číně použitím moci. Trump chce odstoupit od klimatické dohody. Trump podepsal příkaz o odchodu USA z Transpacifického partnerství… Výčet kroků, které stihl nový prezident USA učinit během prvních třiceti dnů v úřadu, je fascinující. A, pohledem země závislé na silných spojencích, mírně řečeno znepokojující. Dlouholetý diplomat, někdejší mluvčí Charty 77 a nyní hostující profesor na floridské univerzitě Martin Palouš přesto soudí, že na paniku je ještě brzy. „Můžeme mít strach ze světa, který přichází. Ale v takovém případě se zbavujeme možnosti mu lépe porozumět. Rozumné je zachovat si vlastní zdravý rozum a kritický odstup od toho, co se děje. Dejme mu šanci.“
Rozhovor s Martinem Paloušem přinášíme zde ».
Přejeme úspěšný týden!