Zpěvák David Koller

Vítězové cen Anděl změnili živý přenos ČT v protest proti Zemanovi i Babišovi

“Takže Andělé se budou od příštího roku předtáčet,” shrnuly lakonicky The Student Times udílení hudebních cen, které se v živém přenosu České televize změnilo v malý protest proti některým vládnoucím politikům.

Zpočátku nic nenaznačovalo, že by to měl být jiný večer, než na jaké jsme při vyhlašování tuzemských populárních cen již roky zvyklí. Šoubyznysový moderátor Libor Bouček si přinesl svůj zlatý mikrofon a hned dvě hudební ceny Anděl získala na úvod populární skupina Kryštof, mimo jiné při svých aktivitách dlouhodobě podporovaná koncernem Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Neovlivní.cz o médiích:

» S Robertem Zárubou o ikonách: Jágr, 68. A máte celý příběh
» S Kamilem Filou o filmové kritice: Troška Renče místo Oscarů
» S Miroslavem Motejlkem o Panama Papers: Proč světem hýbou, ale Češi tápou
» S Erikem Taberym z Respektu: Zveřejnili osobní strasti dívky a spustili lavinu. Jak to teď vidí?
» O Nadije Savčenko a procesu, který je vrcholem ruské propagandy
» S Michalem Kubalem: Jak vznikl rozhovor, za který vás nepochválí. S Asadem

Pak se to zvrtlo.

Držitelka Anděla z přelomu tisíciletí Lenka Dusilová na konci své písničky odrecitovala překvapivý vzkaz. “Mám na srdci pár slov. Je to důležitý. Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme,” prohlásila v přímém přenosu Dusilová.

Od té chvíle už to šlo ráz na ráz.

Vítězka kategorie Zpěvačka roku Klára Vytisková si vzala mikrofon, aby ve své děkovačce dodala: “Souhlasím s Lenkou!”

Když si pak pro hlavní cenu večera – album roku – vystoupal David Koller za svou desku ČeskosLOVEnsko, bylo jasné, že tento večer už ani zlatý mikrofon nezachrání. “Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na východ za těma lidma, který to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus, nebo dokonce soudruh Zeman,” řekl divákům v sále i u televizí Koller, který již v té době držel v ruce i Anděla jako Zpěvák roku (třetího si na závěr vyzvedl spolu se svou někdejší skupinou Lucie, která se stala českou Kapelou čtvrtstoletí).

Jako první na nečekaný průběh živého přenosu zareagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který se na svém twitterovém účtu ozval již ve 21:25, v době, kdy předávání cen ještě stále pokračovalo. “Angažovaní umělci. 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu,” napsal Zemanův mluvčí.

Na závěr připojujeme print screen. Například bulvární list Blesk ve svém online přenosu z večera zachytil dění v sále se všemi citacemi (odkaz tady »). Na zpravodajském serveru iDnes.cz, patřícímu vicepremiérovi a politickému spojenci Miloše Zemana Andreji Babišovi, vypadala zpráva po televizním přenosu viz obrázek níže. (Aktualizace: web Mafry zprávu o politice na Andělech nakonec vydal, vyšla druhý den ráno v 9:20, odkaz tady »)

Andel_iDnes