Vláda chce legalizovat podivné obchody s pomůckami

Vláda Andreje Babiše v tichosti připravila další právní normu, která jde na ruku netransparentním postupům ministrů při nákupech ochranných pomůcek během koronakrize. Formálně jde podle ministryně Kláry Dostálové jen o kosmetickou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek. Fakticky ale legalizuje nákupy od nastrčených bílých koní. Policejní vyšetřování by tak k ničemu nevedlo.

Jak už jsme upozornili v březnovém časopise Neovlivní.cz speciálně resort zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem nakupoval předražené roušky, masky a respirátory od firem, které zjevně řídily nastrčené postavy. Zisky z předražených zakázek tedy plynuly zatím neznámým osobám. Ministerstvo vnitra zase nakoupilo ochranné obleky, které byly malé.

První informace o pochybných zakázkách Vojtěchova resortu jsme přinesli už v březnovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a už vám žádný článek neuteče. https://neovlivni.cz/predplatne/

Nejvyšší kontrolní úřad už oznámil, že zakázky prověří. Úřad se většinou se svými závěry následně obrací na policii. Pokud ale vládě projde její poslední legislativní kousek, nebude v budoucnu koho vyšetřovat. Návrh navíc přichází v době, kdy policie dostala podle zjištění Neovlivní.cz na stůl hned několik trestních oznámení, která se týkají právě pochybných nákupů.

Jenže vláda v pondělí schválila návrh, kterým všechny podivné obchody legalizuje. Tradičně o něm neproběhla žádná veřejná diskuse, na bod jednání byl zařazen na poslední chvíli a předseda Sněmovny Radek Vondráček, další člen ANO, protlačil jeho projednání ve kráceném jednání. Vládní hnutí má spolu s SPD a komunisty ve sněmovně většinu, zákon tedy může pohodlně schválit.

Protikorupční organizace Transparency International, která na návrh upozornila, před jeho zněním varuje. “Návrh novely by mohl mít dalekosáhlé důsledky. Ve většině jednacích řízení bez uveřejnění by se nově nemusela zjišťovat základní způsobilost dodavatele zakázky,” stojí v analýze TI.

Vládní návrh v praxi znamená, že nově by veřejné zakázky mohly být přiděleny lidem či firmám pravomocně odsouzeným za podvody, korupci, daňové úniky. A co je důležité – nově by dodavatel nemusel doložit svoji vlastnickou strukturu. V praxi to znamená, že stát vůbec nebude zajímat, jestli za firmou nestojí třeba některý z politiků. Zákon má platit i zpětně na již proběhlé obchody z éry koronakrize.

„Zkušenosti ukazují, že volná ruka při zadávání zakázek vede k podezřelým nákupům ze strany státu a ve veřejných financích vznikají škody za stovky milionů korun,” upozornil právní TI Petr Leyer.

Vláda ovšem jakoukoli kritiku nepřipouští. “Zrychlujeme. Po schválení novely zákona o zadávání veřejných zakázek se naléhavé nákupy budou moci uskutečnit ze dne na den,” pochvalovala si na sociálních sítích ministryně pro místní rozvoj Kateřina Dostálová, která návrh fakticky připravila. Detailní stanovisko zde.

Aktualizováno: Vláda nakonec stáhla projednání návrhu z programu.

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických