Vláda chystá náhubek pro novináře. Jde o trestní kauzy politiků

Vláda s trestně stíhaným premiérem v čele v tichosti nachystala novelu zákona, která má novinářům mimo jiné znemožnit publikování informací o trestních kauzách politiků. Nově by novináři směli informovat až o rozsudku. Nikoli už o tom, že byl nějaký politik obviněný a proč. Pokud by to udělali, hrozily by především menším nezávislým médiím likvidační pokuty.

Chcete vědět, jak se vyvíjí kauza trestně stíhaného předsedy vlády České republiky Andreje Babiše? Zajímá vás, v jakém stavu je trestní řízení proti Janě Nagyové-Nečasové, jejíž kauza smetla vládu Petra Nečase? Chcete znát nový fígl, kterým se někdejší hejtman David Rath snaží oddálit rozsudek?

Zatím na tyto informace máte ještě právo. Vláda se však snaží, aby je veřejnost v budoucnu už nesměla vědět.

V tichosti totiž přilepila k novele zákona o zpracování osobních údajů několik nenápadných formulací, které ve svém důsledku mohou znemožnit práci novinářů, kteří poklesky politiků popisují. Nově by se smělo o kauzách informovat až poté, co v nich padnou rozsudky. Na novou vládní kličku upozornil server iRozhlas.

Kdo si všimne při hlasování této nenápadné věty? Zdroj: Sněmovní tisk k vládní novele

Konkrétně jde o tři odstavce v novele. Základní kámen Babišova administrativa položila na straně 28, která říká: „Zákon (o svobodném přístupu k informacím Pozn. Neo) se dále nevztahuje na poskytování informací o probíhajícím trestním řízení a osobách na něm zúčastněných, s výjimkou informací o rozhodnutích soudů ve věci samé.”

O pár stránek dál následují další pasáže, které už ale nemluví jen o zákonu o svobodném přístupu k informacím, ale o plošných sankcích za zveřejnění informací o trestním řízení konkrétních osob. A to bez ohledu na to, zda je novináři získali na základě zákona číslo 106 o svobodném přístupu k informacím nebo svojí zcela jinou cestou.

Sankce jsou především pro malá nezávislá média, která přinášela mimo jiné klíčové informace o trestní kauze Čapí hnízdo, likvidační. Základní pokuta za zveřejnění informací z trestního řízení je milion korun, pro média pak pětkrát vyšší.

Novelu připravil za vládu už v březnu Lubomír Metnar, ještě v pozici ministra vnitra. Podle původního plánu měla platit už od letošního května. Nyní prošla prvním čtením ve Sněmovně a do druhého zamíří záhy po prázdninách.

A jak ji vnitro obhajuje? „Stran trestního řízení je návrh odůvodněn požadavkem na ochranu spravedlivého procesu, s nímž je online informování o řízení zejména v přípravném stadiu neslučitelné. V jiných zemích je úprava ještě přísnější a zajištění spravedlivého procesu je v některých zemích vymáháno i trestní cestou,“ citoval iRozhlas Ondřej Krátošku z tiskového odboru ministerstva.

Jde zatím o nejvážnější krok vlády Andreje Babiše namířené proti svobodným médiím. Nikoli však o první. Už v lednu jsme popsali, jak předchozí Babišův kabinet bez důvěry nachystal hned několik právních úprav, které posílí státní moc na úkor občanů a omezí informování veřejnosti. Babišova vláda tak pokračovala v praxi, kterou nastolil už předchozí kabinet Bohuslava Sobotky. Původní text najdete zde.