Vláda dvakrát zarazila Zemanovy snahy o abolici pro jeho lidi

Ministr spravedlnosti Blažek uvedl, že prezident žádal vládu o souhlas se zastavením stíhání kancléře Mynáře a šéfa lánské obory Baláka.

Co mohl prezident Miloš Zeman zastavit sám, to udělal. Taková byla milost v jednom z pravomocně odsouzených případů bývalého šéfa Lánské obory Miloše Baláka. V jiné jeho kauze ale ještě nepadl rozsudek, stejně jako v případě stíhání bývalého kancléře Vratislava Mynáře. Tam prezident milost udělit nemohl, v úvahu připadala takzvaná abolice. Jenže tu hlavě státu musí kontrasignovat vláda či premiér.


Vratislav Mynář, Miloš Zeman a Miloš Balák Foto: Prezidentská kancelář

Jak nyní uvedl v rozhovoru pro SeznamZprávy ministr spravedlnosti Pavel Blažek, prezident o to Fialovu vládu požádal. A ta nevyhověla.

“Ano, to se stalo. Mohu sdělit jen to, že jsme takto, vláda jako celek, rozhodovali dvakrát. Jednou v září loňského roku, podruhé nyní,” uvedl Blažek a dodal: “Pro mě je důležité, že co jsme mohli jako vláda ovlivnit, to jsme učinili. Žádná abolice udělena nebyla.”

Žádost o abolici prezident podle zjištění Neovlivní.cz v neformálních rozhovorech zdůvodňoval tvrzením, že oba muži pykají za to, že se pohybují v jeho blízkosti. Byl přesvědčený, že nic neudělali a kdyby nepracovali pro něj, nikdy by obviněni nebyli.

Státní zástupce Jiří Pražák z kauzy Baláka, kde prezident milost udělil, ale nabídl jiný pohled na situaci. Baláka bylo podle něj potřeba z případu vysekat, aby nezačal mluvit.

“Řekněme, že jsem předpokládal, že nemohou dopustit, aby případně začal vypovídat,” řekl o Balákově milosti pro iRozhlas.cz

Miloš Balák je dál souzen za kauzy spojené se zakázkami v Lánské oboře. Vratislav Mynář pak za dotační příběh spojený s penězi pro jeho penzion v Osvětimanech. Za dotační podvod jej policie obvinila už v roce 2021, jak jsme popsali ZDE.

Ačkoli kdysi bývalo v politice pravidlem, že stíhaný politik či úřední odchází ze své funkce, v éře Miloše Zemana na Hradě a Andreje Babiše ve Strakovce základní pravidla hry přestala platit. Sám Babiš byl premiérem a současně obviněným v kauze Čapí hnízdo. Stejně tak Balák i Mynář navzdory trestnímu stíhání ve svých funkcích zůstali. Jejich odvolání Miloš Zeman ani na vteřinu nezvažoval.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email