Vláda nad Brnem se drolí, znovu za to může nejednotné ANO

V Brně se začal přehrávat scénář, který už zná Praha, Ústí nad Labem, Frýdek-Místek a v podstatě i celostátní politika. Šarvátky uvnitř ANO a neznalost procedur, jak vládnout, může stát hnutí vládu nad dalším důležitým městem.

Zatímco v pražském ANO právě vrcholí “dívčí válka” mezi Radmilou Kleslovou a Adrianou Krnáčovou, obdobná bitva hoří i v brněnské organizaci hnutí. Buňka se marně snaží odvolat z pozice radního svého člena Tomáše Kratochvíla, prý kvůli špatné komunikaci.

Jenže Kratochvíl skončit nehodlá a odvolat ho může jen zastupitelstvo. Přičemž vládní strany – nad Brněm vládne čtyřkoalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ – se ve smlouvě o spolupráci zavázaly, že si své členy navzájem nebudou odvolávat. Hnutí tak své vládní partnery tlačí do procedury, která by znamenala porušení koaliční smlouvy.

Tři týdny dlouhého napětí se rozhodla využít místní sociální demokracie. Strana, která byla v Brně roky spjatá s neoblíbeným primátorem Romanem Onderkou a voliči ji poslali do opozice, se snaží vrátit k moci. Podle informací jihomoravské Mf Dnes dala ČSSD lidovecké náměstkyni primátora Kláře Liptákové nabídku na politický obchod, který by z ní udělal primátorku.

Čtěte také:

» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Krnáčová k Trojkoalici: Vezměte si územní plán a jedeme dál
» Hausenblas o Ústecku: Babiš spustil něco, co nedomyslel
» Mapa vlivu Ústecka: Návrat starých pořádků. I kmotři jsou zpět

Liptáková informaci nepotvrdila, listu ale řekla, že KDU-ČSL už primátorovi Petru Vokřálovi (ANO) oznámila, že pro odvolání Kratochvíla hlasovat nebude. A to i za cenu pádu brněnské vlády.

Vokřál se rozhodl nečekat; sám se už také sešel s ČSSD. Podle Mf Dnes jednal jak s poslancem Jeronýmem Tejcem, tak i se šedou eminencí brněnské ČSSD a šéfem zastupitelského klubu Vlastimilem Žďárským. “Ano, setkali jsme se. Koneckonců jsme si už po volbách slíbili, že se po roce potkáme a zhodnotíme další možný vývoj,” potvrdil v Mf Dnes Vokřál.

Prý nerozumí tomu, proč jim koaliční partneři nevyjdou vstříc. “Máme snahu zachovat koalici tak, jak je. Musím ale říci, že je pro nás velmi obtížně pochopitelné, že když někdo ztratí důvěru, koaliční partneři i tak drží uskupení v kleštích, aby nemohlo vykonat personální změnu, kterou by potřebovalo,” citoval deník Vokřála.

Jeho argumentaci podpořil primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). “Je potřeba ctít personální politiku jednotlivých stran. Pokud někdo nedělá práci dobře, má strana právo ho chtít vyměnit. Hodláme se o tom bavit,” uvedl k možnému odvolání radního Kratochvíla Hollan pro ČTK.