Vláda nad Prahou? Jsou tak zoufalí, že už nevadí ani komunisté, říká Udženija

Pozn.: Rozhovor vznikl odpoledne. Po osmé večer primátorka Krnáčová oznámila, že pro návrh rozpočtu se podařilo vytvořit ad hoc koalici složenou ze členů Trojkoalice, ANO a ČSSD. Podporu navrhovanému znění slíbilo 34 z 65 zastupitelů. Rozpočet se bude projednávat 17. prosince.

Praha nebude mít rozpočet a čeká ji rozpočtové provizorium. Vlastně ne, možná rozpočet mít bude; ovšem v tradiční baště pravice jej ochromené vládní koalici vedené Adrianou Krnáčovou pomohou prohlasovat komunisté. Obě pravicové strany – TOP 09 a ODS – dávají od posledních kroků vedení města ruce pryč a hovoří o nehorázném chování primátorky.

V pondělí upozornil deník Neovlivní.cz na konkrétních příkladech, jak politické souboje v Praze v podstatě paralyzovaly chod magistrátu (více zde »).

O den později oznámila primátorka Krnáčová z ANO, že hlavní město čeká rozpočtové provizorium, protože si netroufne předložit návrh rozpočtu na rok 2016. Nemá pro něj podporu a opozice by jej rozcupovala. “Hrozilo by, že množství pozměňovacích návrhů udělá z návrhu, na kterém pracovala řada odborníků několik měsíců, jen cáry několika papírů, které budou špatné jak pro městské části, tak pro Prahu jako celek,” uvedla primátorka pro ČTK v úterý večer.

Na středeční ráno svolala schůzku, na které opozičním zastupitelům řekla, že od nich na rozpočet potřebuje bianco šek.

Šéfka klubu zastupitelů ODS v Praze Aleksandra Udženija. Foto: ods.cz

Šéfka klubu zastupitelů ODS v Praze Aleksandra Udženija. Foto: ods.cz

“Aniž by nám dali rozpočet pořádně do rukou, tak nám paní primátorka s panem Březinou, s nimž tu schůzku společně vedla, oznámili: ‘Dobře, my rozpočet předložíme, ale vy nám musíte garantovat, že do něj nebudete sahat’,” popsala pro Neovlivní.cz zákulisí pražského jednání šéfka klubu zastupitelů ODS v Praze Aleksandra Udženija. “Prý by nerada, aby se stalo to, co se jí stalo třeba s hazardem ve městě. To je známý příběh, který bohužel ukazuje naprostou neschopnost paní primátorky, kdy šest měsíců připravuje opatření k hazardu, pak Lukáš Manhart z TOP 09 nachystá protinávrh, který má hlavu a patu a je podpořený… Je evidentní, že současná vláda v Praze není schopná ani připravit rozpočet, který by měl jasnou jejich kvazi-koaliční většinu hlasů.”

Neo: Jak jste reagovali na návrh, že nesmíte nic měnit?

Myslela jsem, že špatně slyším. Předložili nám to tak, že je to celé na nás. ‘My tedy rozpočet předložíme, ale vy do toho nesmíte v žádném případě zasahovat. Anebo ho nepředložíme, ale pak to bude vaše vina, že nechcete schválit rozpočet.’ To je podle mě skoro vydírání, diktatura. Nevím, zda je paní Krnáčová takto zvyklá jednak díky tomu, že s ní právě takto jedná její šéf, ale… bylo to naprosto strašný.

Neo: Vy jste ten návrh odmítli, čili paní primátorka se pak obrátila na Piráty a KSČM, kteří jsou podle ČTK připraveni rozpočet podpořit.

Společně s TOP 09 jsme řekli, že jí něco takového prostě v žádném případě nemůžeme garantovat. Za ODS mohu říci, že se nám dlouhodobě nelíbí nárůst běžných výdajů, rostou od roku 2013. Chceme navrhovat jejich snížení. Máme připravené konkrétní kroky, kde škrtat a ve kterých kapitolách, celkem navrhujeme snížení o tři čtvrtě miliardy.

O situaci v Praze 

Praha
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Rozhovor s nejvlivnější postavou Prahy: Vládnutí se mi zamlouvá, říká Karel Březina
» Kleslová vypadla z žebříčku TOP 10 vlivných v Praze
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty

No a s tím jsme z jednání odešli. Pak pípla zpráva z ČTK, že komunisté oznámili, že jí rozpočet podpoří. To je historický zlom. V životě – resp. od roku 1989 – se nestalo, že by komunisti podpořili rozpočet.

Neo: Tušíte, co je k tomu vedlo?

Nevím. Nevím, co si o tom mám myslet. Nevím, jestli už se nesuneme někam, kde jsme byli před rokem 89. Ale jestli komunisti říkají, že podpoří rozpočet hlavního města, tak by opravdu Pražané měli být ve střehu, co se na magistrátě děje. Protože druhá věta té zprávy je, že je KSČM v případě nutnosti připravena podpořit i menšinovou radu.

Pokud jde o ANO v Praze, zřejmě už jsou tak zoufalí, že jim nevadí ani to opírat se o hlasy komunistů v Praze. To je alarmující situace.

Neo: Nebyla by lepší varianta rozpočtové provizorium? Prostě by se nějakou dobu jelo podle rozpočtu roku 2015…

Byli jsme rozhodně proti rozpočtovému provizoriu. To je aparát, který se ve městech používá vlastně jen tehdy, když jsou volební roky. Třeba v listopadu nastoupí nová vládní koalice, chce si rozpočet upravit, tak se schvaluje až na lednovém či únorovém zastupitelstvu. V Praze se to stalo v roce 2010. Ale jinak – jaký důvod by to mělo dnes? Jediný: Neschopnost současného vedení města připravit rozpočet.

Neo: Podíleli jste se na přípravě rozpočtu? Nezkoušela se s vámi primátorka nějak domluvit, úspory přece také slibovala?

V žádném případě. Žádný pokus o nějakou normální domluvu prostě nebyl. Rozpočet mám v mailu teprve od pátku, ani nebyl čas si ho pořádně prostudovat. Nikdo ho s námi neprojednával, nikdo nás – zastupitele – nepřizval k tomu, abychom předložili své pozměňovací návrhy, nebo abychom se k něčemu vyjádřili. K takové diskusi vůbec nedošlo.

Dnes nám akorát zakazovali do rozpočtu sahat. A ještě jsme dostali vynadáno, jak se na zastupitelstvech chováme nestandardně, že schůze trvají hrozně dlouho… Oni si vůbec neuvědomují, že všechno to, co se děje v Praze, je díky jejich neschopnosti. A jejich nepráci. Naprosto nic není připravené. A vynadají nám, opozici, že hlavní město nefunguje. To je taková drzost, že jsem to v životě nezažila.

Neo: Ještě poslední věc: Je vůbec reálné, aby se rozpočet stihl projednat, ať už ho podpoří kdokoli?

Zákon o hlavním městě Praze říká, že nejpozději 15 dnů před konáním zastupitelstva, které bude rozpočet projednávat, jej musíte zveřejnit na úřední desce – města i městských částí. Pokud tak neučiníte, rozpočet nemůže být projednán. To znamená: Pokud koalice, nebo spíše torzo, které z ní zbylo, chce projednávat rozpočet 17. prosince, mají dnes poslední den na to, aby paní primátorka svolala mimořádnou radu, schválili návrh toho rozpočtu a vyvěsili ho na úřední desku. Jinak ho 17. prosince nemohou projednávat.