Vláda odstavila seniory na druhou kolej. Už podruhé

Na jaře nevybavila domovy seniorů ochrannými pomůckami. Nyní spouští plošné testování v těchto zařízeních s více než dvou měsíčním zpožděním.

Vláda Andreje Babiše chystá plošné testování na covid-19 v domovech pro seniory. Po opatření, které může ochránit ty nejzranitelnějších, volali pracovníci sociálních zařízení už koncem srpna. Kabinet ale jejich hlasy ignoroval.

Nyní přichází s kritikou premiéra a exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. “Poprvé jsem požadavek na plošné testování vznesla na Radě vlády 17.8. a žádost opakovaně urgovala. Opakovaně jsem o to ministra Vojtěcha požádala dopisem 9.9., pan ministr žádost nereflektoval,“ uvedla pro SeznamZprávy.

Ministryně nicméně nevysvětlila, jak na odmítavé stanovisko reagovala ona sama a zda například neuvažovala o demisi, aby za takové rozhodnutí nenesla odpovědnost.

S kritikou vlády vystoupil o víkendu v České televizi i epidemiolog Jan Beran: „Je velmi špatné, že se přichází až takto pozdě. Na ten neutěšený stav v domovech důchodců jsem upozorňoval už delší dobu. Poprvé jsem tuto informaci předal někdy na přelomu srpna a září, poté jsem ji znovu zdůrazňoval na konci září.“


Do kampaně se Andrej Babiš se seniory fotí. Fakticky je ale už podruhé odsunul na druhou kolej Foto: Facebook Andreje Babiše

Je to během epidemie už podruhé, kdy vláda Andreje Babiše nechala seniory v domovech napospas.

Na jaře jsme upozornili, že domovy nevybavila potřebnými ochrannými pomůckami. Jak vyplývá ze starších výroků premiéra a tehdejšího šéfa ústředního krizového štábu Romana Prymuly, sociální služby vláda odsunula na vedlejší kolej vědomě.

Ten výrok je z 6. března, šest dní poté, co byla v zemi potvrzena první nákaza Covid-19. Roman Prymula na tiskové konferenci řekl: “V tuto chvíli existuje seznam priorit, kdy my musíme dominantně zásobit jednak krajské hygienické stanice, zdravotnickou záchrannou službu, nemocnice, lékaře, ambulantní specialisty, stomatology a část pro lékárníky. Měsíční produkce, kterou jsme nasmlouvali, padne na toto primární zásobení. V dalším měsíci budeme uvažovat – a je tam samozřejmě priorita pro sociální péči a zařízení dlouhodobě nemocných.”

A premiér Andrej Babiš dodal: “Je to centralizované a ministerstvo zdravotnictví to musí distribuovat především pro zdravotníky, ambulantní lékaře, lékárníky a zubaře.!

Přeloženo: nemocnice dostaly před domovy přednost.

Navzdory slibům a prohlášením vlády totiž už v té době bylo jasné, že Babišův kabinet není schopen vybavit ochrannými pomůckami ani lékaře a sestry v nemocnicích. Senioři v domovech důchodců – z hlediska nákazy nejohroženější skupina –  ale také pacienti z léčeben dlouhodobě nemocných a psychiatrických zařízení – ti všichni se tak ocitli na druhé koleji.

Vláda ovšem na nedostatek pomůcek nereagovala ani tak, že by domovy seniorů včas striktně izolovala, aby jejich klienty ochránila.

“Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme!…Ale ten kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte,” vzkázala tehdy emotivně ministrům Adamovi Vojtěchovi a Janě Maláčové ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková .

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email