Vláda padá. Sobotka Babiše neodvolá, ale sám podá demisi

Vláda Bohuslava Sobotky končí. Premiér se rozhodl vyřešit spory s Andrejem Babišem ohledně jeho podnikání svojí vlastní demisí. Tím podle ústavy padá celý kabinet. “Nechci, aby byl Andrej Babiš mučedníkem,” zdůvodnil svůj překvapivý krok Sobotka.

Pro příští dny tak nabývá na významu role prezidenta Miloše Zemana, do jehož rukou bude premiér skládat svoji demisi. A který pak také jmenuje vládu novou. Jak Sobotka poznamenal, se Zemanem ještě své rozhodnutí nekonzultoval.

Do té doby, než bude sestavena nová vláda či případně přijde na stůl rozhodnutí o urychlení termínu voleb, vládne dál kabinet Bohuslava Sobotky.

Premiér a šéf ČSSD svým krokem půl roku před volbami reagoval na pochybnosti, které provázejí byznys vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Ministra vyšetřují česká policie i unijní úřady kvůli podezření z dotačních podvodů a daňových úniků.

“Je to problém, který ohrožuje důvěru ve vládu a v politiku,” komentoval dnes Babišův byznys Sobotka. “Pokládám za nemožné, aby Andrej Babiš nadále zastával v mé vládě post ministra a místopředsedy vlády.”

Navzdory původním plánům, s nimiž seznámil už před čtrnácti dny na grémiu i své stranické kolegy, se ale premiér rozhodl Babiše neodvolat. Zvolil řešení vlastní demise, kdy zároveň padá celá vláda.

“Pokud odvolám Andreje Babiše, mohl bych z něj udělat mučedníka. Za běžné situace by bylo odvolání ministra nejjednodušším řešením, v současnosti to možné není…Proto jsem připraven podat demisi,” zdůvodnil to Bohuslav Sobotka.

Andrej Babiš v reakci na Sobotkovo rozhodnutí prohlásil, že je zaskočený. “To je fakt velké překvapení, nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci,” sdělil reportérce Aktuálně.cz během své návštěvy Rychnova nad Kněžnou.

Už během středy se Andrej Babiš sejde s Milošem Zemanem, u kterého si minulý týden vyžádal audienci. Zeman tehdy oznámil, že mu přijde nesmyslné měnit půl roku před volbami ministra. Nejnovější Sobotkův tah zatím Hrad nekomentoval . “Učiníme tak v pravý čas,” poznamenal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.