Vláda schválila další volební dárečky. Má na ně 77 miliard

Babišův kabinet si v rozpočtu vytvořil rezervu na uplácení voličů

Vláda v pondělí schválila další dokument, který v praxi přinese peníze ze státního rozpočtu pro cílovou skupinu, na níž vládní strany cílí v nadcházejících parlamentních volbách. Jde o 450 korun, o které se mají příští rok zvýšit důchody v rámci zákonné valorizace.


Ilustrace: Shutterstock.com

Jenže částka není konečná, jak už avizoval premiér Andrej Babiš. V létě – tedy v období blíž k volbám – bude kabinet jednat o zvýšení o vyšší částku. A s ohledem na to, že je to přání premiéra, je vyloučeno, že by někdo hlasoval proti.

“Já bych si přál, aby to bylo co nejvíc, ale číslo vám nejsem schopen říct. My ten rozpočet budeme řešit někdy v květnu nebo v červnu,” prohlásil premiér.

Jak popisujeme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, vláda si sestavila rozpočet tak, aby pamatoval na říjnové parlamentní volby. A potřebu vládních politiků naklonit si prostřednictvím veřejných peněz voliče.

„Rozpočet je skutečně sestavený tak, že umožňuje předvolební dárečky. Zejména po své únorové novele, kdy byl navýšený schodek,“ říká hlavní ekonom skupiny Natland Pavel Bartoň. „Vědělo se, že bez novely státní rozpočet (se svým původním deficitem 320 miliard) nedává smysl, když nezapočítává efekt snížení sazby daně z příjmů (primárně pro zaměstnance).“

Odborníci odhadovali dopady daňového balíčku, kterým vláda na dluh poslala zaměstnancům vyšší mzdy, až na stomiliardový zářez do rozpočtu. Jenže podle Bartoně stát k této částce bez jakéhokoli zdůvodnění přihodil další miliardy: „Do novely rozpočtu stát započítal nejen tyto 103 miliardy nižších příjmů, ale i dalších 77 miliard vyšších výdajů. Tyto extra výdaje spadly z čistého nebe.“

Jak přesně si ministři z veřejných peněz chtějí pojistit, že zůstanou u moci? Detaily v dubnovém časopise Neovlivní.cz.


Koláž: Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,