Vláda se otřásá. Otevírají se dveře komunistům a SPD

Druhá vláda Andreje Babiše se otřásá v základech. Sociální demokraté řeší odchod z Babišova kabinetu. Za dveřmi už čekají komunisté a SPD. A Miloš Zeman.

Ještě ve středu v noci sociální demokracie při hlasování o důvěře premiéra podržela a ve vládě setrvala. O pár hodin později bylo vše jinak.

Impulsem k vládní krizi se stalo čtvrteční oznámení prezidenta Miloše Zemana, že ministr kultury Antonín Staněk zůstane ve funkci. A to přesto, že ČSSD “svého” Staňka dotlačila k demisi.

„Ústava nestanoví žádnou lhůtu, kdy má prezident reagovat na návrh výměny ministrů,“ prohlásil Zeman. Požadavky ČSSD, aby Staňkovu demisi přijal do 30. června označil za vydírání a drzost.

Premiér Babiš navíc následně oznámil, že nevidí důvod, aby vyhověl požadavku Jana Hamáčka na podání kompetenční žaloby na prezidenta. “Pokud by kompetenční žaloba nepřipadala v úvahu, tak si myslím, že nemá cenu v takovéto vládě setrvávat, pokud má ČSSD ještě nějaké zbytky hrdosti,” řekl ve čtvrtek večer šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Po večerním zasedání špiček ČSSD sice ještě ministři za tuto stranu odchod neoznámili, rozhodnutí ale může přijít už brzy. Rozhodne zřejmě dnešní schůzka premiéra s Janem Hamáčkem.

Odchod ministrů za ČSSD přitom automaticky neznamená pád celé vlády. Navíc by zřejmě neodešlo všech pět členů kabinetu, které nominovala ČSSD. Ministři Toman a Staněk blízcí Hradu by zůstali.

Premiér Babiš tak může rozehrát jednu ze dvou variant: Buď bude muset k vládnutí otevřeně přibrat komunisty s SPD. Nebo po dohodě s Hradem doplní tým o “nezávislé odborníky” a tyto dvě strany jej budou dál jistit ve Sněmovně.

Andrej Babiš přitom už v minulých dnech udělal klíčový krok ve prospěch komunistů. Do dozorčí rady elektrárenského gigantu ČEZ pustil Jana Vaněčka, člověka blízkého šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi. Komunisté v minulých měsících dávali v zákulisí najevo nelibost nad tím, že navzdory slibům jim premiér žádné posty v dozorčích orgánech strategických firem nedal.

Jmenování Vaněčka si nyní premiér pojistil loajalitu komunistů. Lídr SPD Tomio Okamura zase dával opakovaně najevo, že vláda bude mít jeho podporu zejména, pokud v ní nebudou sedět politici z ČSSD.