© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vláda Andreje Babiše sice zdůrazňuje, že má koronavirovou nákazu pod kontrolou, vychází ale přitom z neúplných dat. Skutečné počty nakažených budou podle porovnání statistik vyšší, než kabinet oficiálně přiznává. Už jen proto, že úřady netestují všechny, kteří o to žádají. Testování v soukromých laboratořích stát původně zakázal.
Ke dnešnímu ránu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v Česku bylo testováno 2353 lidí. U 117 z nich byly testy pozitivní.
Česká republika v porovnání s dalšími zeměmi patří mezi státy, kde bylo na přítomnost koronaviru otestováno méně lidí – na milion obyvatel je jich zhruba 130.
Jen pro srovnání: v premiérem kritizované Itáliii zatím otestovali 73 tisíc lidí, z toho bylo podle oficiálních statistik dvanáct tisíc nakažených. Šýcarsko hlásí podle stejných statistik 652 nakažených, přičemž testováno bylo přes pět tisíc lidí. Ve Francii přišlo na testy přes dvanáct tisíc lidí.
Jenže v České republice se ani dnes – třináct dní po potvrzení první nákazy – nedaří všechny otestovat. Soukromé laboratoře jsou zahlceny žádostmi lidí, které státní aparát odmítá. Původně dokonce vláda zakázala soukromým klinikám, aby testy prováděly.
Číslo nakažených, které dnes vláda prezentuje, tak ve skutečnosti bude mnohem vyšší.
“Kdyby byla síť testování rozšířena hned na začátku, měli bychom v tuto chvíli relevantní data. Současná oficiální čísla nejsou odpovídající,” potvrzuje Soňa Peková ze soukromé laboraře Tilia, která odhalila dva nakažené.
Situace navíc i přes oficiální prohlášení vlády nadále pokračuje. V současné době se testuje v osmnácti laboratořích, To ale nestačí. Lidé veřejně oznamují, že je stát odmítá vyšetřit.
“Slova paní doktorky, že stát se brání sběru vzorků mohu jen potvrdit. Mám zvýšenou teplotu, kašlu a před 12 dny jsem se vrátila ze severní Itálie. Volala jsem na uvedená čísla, kde mě odmítli. Prý se může jednat jen o nachlazení, a ostatní členové rodiny mohou běžně fungovat,” uvádí uživatelka Táňa na Twitteru.
Redakci Neovlivní.cz se pak ozvali další dva lidé, kteří dopadli stejně.
Nižší číslo nakažených umožňuje vládě tvrdit, že onemocnění zvládá. Jenže proti tomu stojí fakt, že do dnešního dne lékaři ani zdravotníci či pečovatelé, kteří pracují s nejohroženější skupinou obyvatel, nemají potřebná vybavení.
Chybí roušky, respirátory i plicní ventilátory. Respirátory měla původně nakoupit Správa státních hmotných rezerv, vláda ale nakonec rozhodla o centrálním nákupu.
To ale v praxi znamená, že s dodávky roušek a respirátorů zase prodlouží. V den, kdy vláda zavedla nouzový režim, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že zdravotnický materiál dorazí do tří týdnů.
“Já pevně věřím v to, že ta situace se zlepší v následujících třech týdnech,” prohlásil ve čtvrtek Vojtěch v ČT a dodal “Já si ani nemyslím, že bychom to na začátku podcenili.”
Některým nemocnicím už přitom dochází s Babišovou administrativou trpělivost a situaci řeší na vlastní pěst. „Rozhodně nechceme šířit paniku, ale musíme být připraveni. Aktuálně pořídíme plicní ventilátory a infuzní techniku na infekční JIP. Rozhodli jsme se pro uvolnění čtyř milionů korun,” oznámil například ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev s tím, že se mu již začali ozývat dobrovolní dárci, kteří by rádi přispěli.