Vládní koalice drtivě ztratila ve všech krajích

Vládní strany ANO a ČSSD spolu s komunisty a SPD v krajských volbách v přepočtu na mandáty jasně prohrály s opozičními stranami.

Srovnání mandátů v jednotlivých krajích ukázalo překvapivou věc. V porovnání s minulými krajskými volbami zaznamenaly vládní strany ANO a ČSSD, které u moci drží hlasováním i komunisté a SPD, poprvé významný propad hlasů.

Vládní blok zvítězil jen ve čtyřech krajích. Z toho ale ve dvou – Karlovarském a Ústeckém – to bylo jen o jeden mandát. V Olomouckém o tři. Jediným regionem, kde vládní blok udržel významnou převahu, je Moravskoslezský kraj. ANO, ČSSD, KSČM a SPD tu dohromady drží 39 mandátů oproti 26 opozičním. Při předchozích volbách ale vládní blok získal 51 křesel.

Následující grafy jsme sestavili následovně: sečetli jsme mandáty pro vládní strany ANO a ČSSD a připočetli k nim mandáty pro radikální partaje KSČM a SPD, které ve Sněmovně hlasují s Andrejem Babišem.

A proti nim jsme postavili strany demokratické opozice: ODS, piráty, STAN, TOP 09 a lidovce. Mimoparlamentní regionální uskupení držíme jako třetí skupinu.

Takže například v libereckém kraji je vítěz Martin Půta v regionální kategorii. A pardubický hejtman za ČSSD Martin Netolický rovněž, protože vytvořil předvolební koalici s menšími stranami a pojmenoval ji jinak.

Zřejmě největší propad vládní koalice, obhajovala zde pětatřicet mandátů, získala dohromady jen patnáct. ČSSD v domovském regionu Jana Hamáčka nezískala ani jeden mandát.


Totální propad komunistů, kteří měli z minulých voleb dokonce jediného hejtmana za KSČM. Ze třinácti mandátů obhájili jen čtyři.


Propad vládního bloku o jedenáct křesel. Naopak opoziční strany dohromady získaly o osm mandátů více. Posílila i regionální hnutí.


Lidovecký hejtman Jiří Čunek bude mít složitější obhajobu funkce. KDU-ČSL místo dvanácti mandátů letos získala jen devět. O prvenství se tak se stejným počtem mandátů dělí s ANO.


Hejtman Martin Netolický nešel do voleb pod značkou ČSSD, jejíž je členem. A je proti účasti ČSSD ve vládě. Jeho mandáty proto držíme v kolonce regionální. Vládní spojenci bez Netolického ztratili 17 mandátů.


Vládní strany a KSČM s SPD mají sice o tři mandáty více, než opoziční blok, ale oproti minulým volbám ztratily 14 mandátů.


I zde vládní strany sice zvítězily, ale zaznamenaly propad o dvanáct mandátů. Jediný kraj, kde Babiš získal o dva mandáty víc oproti minulým volbám (24 vs. 22). Zůstává tak nejsilnější baštou vládního hnutí.


Tady jasně zvítězil nezávislý hejtman Martin Půta. Je na něm, jestli si k vládnutí vybere demokratickou opozici, která posílila o 6 křesel.


Opoziční blok zvítězil drtivou převahou. ANO sice zůstalo na svých 12 mandátech, ale sociální demokracie jich ztratila 8, komunisté 7 a SPD zůstalo na své nule.


Vládní blok oproti minulým volbám ztratil 14 mandátů. Hlasy se tu rozštěpily, regionální hnutí mají o osm mandátů víc než v roce 2016. I tak demokratická opozice posílila o 6 křesel.


Vládní blok letos přišel o dvanáct křesel, sociální demokracie a komunisté totiž neobhájili žádný mandát. Opozice naopak posílila o pět křesel. A místní uskupení drží deset mandátů.


ANO ztratilo jeden mandát, ČSSD dva a komunisté čtyři. Naopak demokratická opozice má dohromady o dvanáct křesel víc než v roce 2016.


Opoziční demokratický blok posílil o deset mandátů a o pět tak zvítězil před vládní koalicí. SPD v kraji získala čtyři křesla. Z uskupení stran, které podporují Andreje Babiše, si tak Tomio Okamura vedl nejlépe. S výjimkou Vysočiny pozice všude obhájil nebo dokonce posílil.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Voliči svojí relativně vysokou účastí navzdory covidu dali podle analytika Petra Holuba najevo nespokojenost s vládou. Jenže mají alternativu? Nebo znovu hledají nového mesiáše? Vypravili jsme se na reportáž, která ukázala, jak moc jsou lidé frustrovaní politikou a zklamaní těmi, co nám vládnou. A hledají nového mesiáše. Koho? Odpověď najdete najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email