Vládní legislativci nedoporučili úlevy na dani u energií

Ministryně Benešová vládě radila, aby zákon zamítla, protože je v rozporu s právem EU. Neuspěla.

Vláda schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok. Odpuštění DPH se týká i listopadu a prosince 2021. Novela nyní míří do Sněmovny.

Ilustrační snímek: Shutterstock

Jak ale vyplývá ze stanoviska předsedkyně legislativní rady vlády a ministryně Marie Benešové, legislativci radili Babišovu kabinetu, aby zákon neschvaloval. Protože je v rozporu s právem EU.

“S ohledem na neslučitelnost předloženého návrhu zákona s právem EU a kterou ostatně přiznává i předkladatel v důvodové zprávě, předsedkyně Legislativní rady vlády doporučuje vládě n e s ch v á l i t návrh zákona,” stojí ve stanovisku legislativců, které má redakce k dispozici.

Marie Benešová redakci Neovlivní.cz následně potvrdila, že s návrhem nesouhlasila. Ale ostatní ministři ji přehlasovali.

“Stanovisko Legislativní rady vlády znělo: v rozporu s právem EU. To jsem na vládě přednesla. Při hlasování jsem se zdržela. Ostatní hlasovali pro,” uvedla.

To, že schválila návrh zákona, který jde proti unijnímu právu, vládu zjevně nijak netrápí. Ministryně Alena Schillerová se naopak na sociálních sítích pochválila.


Stanovisko ministryně a šéfky Legislativní rady vlády Marie Benešové Repro: Neovlivni.cz

Za “vykalkulovanou politickou poťouchlost” označil návrh na legislativní osvobození od DPH pro celý příští rok daňový poradce společnosti Kodap Vlastimil Sojka, kterého citovala ČTK. “Z hlediska příjmů státního rozpočtu i systému DPH je to pro zodpovědně uvažující ekonomy nepřijatelný nápad. Vládní strana to jistě dobře ví a jen si při přechodu do opozice připravuje prostor pro populistické nálepkování svých nástupců, kteří budou po zamítnutí návrhu takové zákonné úpravy označováni za antisociální sílu,” řekl Sojka agentuře.

Opoziční lídr a pravděpodobný nový premiér Petr Fiala už o víkendu označil nápady na snižování daní u energií za nelogické. A tvrdí, že nová vláda přijde s řešením

“Naši experti už na tom pracují. Chceme udělat řešení jak krátkodobé, tak v nějakém dlouhodobějším horizontu,” uvedl v Otázkách Václava Moravce Petr Fiala. Krátkodobě prostřednictvím příspěvku na bydlení by bylo možné pomoci těm neohroženějším skupinám a v dalším období by bylo třeba lidi motivovat k instalaci solárních panelů, zateplení domů a vytvoření správného energetického mixu.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,