Za kulisy: Vládní obrat v milionech na závody motorek

Ve stejné době, kdy vláda neumí najít peníze pro potřebné na sociální služby, ti samí ministři nakonec objevili peníze, aby mohli přidat miliony na pořádání motocyklových závodů v Brně. Jde sice “jen” o pětapadesát milionů, vystihuje to ale vládní priority.

“Léto bez motorek prohánějících se po Masarykově okruhu si v Brně nedovedeme představit. Kvůli nedostatku peněz ale hrozí, že u nás prestižní Velká cena skončí. To by byla škoda. Proto jsme na dnešní vládě navýšili finanční podporu této akce z původních 39 mil. Kč na 55 mil. Kč,” pochlubila se ministryně financí Alena Schillerová, jinak též brněnská rodačka.

Zapomněla ale dodat, že například ministr školství Robert Plaga má o smyslu dotace pochybnosti. A i premiér Andrej Babiš původně masivnější podporu Grand Prix vyloučil.

“Samozřejmě, je to významná sportovní akce. Na druhou stranu, my jsme vznesli řadu dotazů z hlediska nákladů a ohledně příjemců těch dotací… Takže my bychom rádi dostali detaily, kdo je vlastně finální příjemce těch peněz. A potom jsme samozřejmě debatovali o tom, že si myslíme, že by bylo třeba se znovu podívat na ty náklady a stejně na příspěvek kraje a města Brna,” zdůvodňoval premiér ještě letos v dubnu, proč zatím finanční injekci pro Velkou cenu Brna pozastavil.

Velká cena Brna 2018

Na pochybnosti kolem financování Velké ceny Brna ostatně upozornila už v před dvěma lety civilní kontrarozvědka BIS.  A to v pasáži o dotacích, jak připomněla Česká televize. „Ovlivňování veřejného mínění a rozhodujících autorit ve snaze přesvědčit o nezbytnosti určitého projektu s využitím zkreslených, nepravdivých nebo neúplných informací se záměrem získat ekonomický prospěch na úkor státu považuje BIS za rostoucí problém. BIS popsala několik konkrétních příkladů, kdy stát musel takové formě nátlaku čelit,“ napsala podle televize BIS k motocyklovým závodům.

A nedávno to popsal i portál SeznamZprávy.cz. Ten zveřejnil, že důvodem vládní opatrnosti je přemrštěný nájem, který kraj a město coby pořadatelé platí za pronájem brněnského okruhu. Jde o 28,5 milionu. “Seznam ale získal dokumenty, které ukazují, že na jiných evropských – navíc srovnatelných, ne-li dokonce lepších závodních okruzích – platí pořadatelé akcí výrazně méně. Zhruba mezi pěti až šesti miliony,” uvádí reportáž.

Neuplynuly ani dva měsíce a vláda si to nakonec rozmyslela. Navýšila dotaci pro závody na celkových 55 milionů korun. Co se změnilo?

„Premiér Babiš na základě minulého jednání vlády vyslal do Jihomoravského kraje a všem aktérům, kteří se podílejí na pořádání Moto GP, jasný signál, že je třeba hledat další úspory. Prosby pana premiéra byly vyslyšeny, kraj, město Brno i samotný automotodrom našly další úspory ve výši deseti milionů korun,” zdůvodnila obrat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Zbývá jen dodat, jak se mohlo stát, že na motorky se peníze našly a na sociální služby ne. S vysvětlením přišel list Mf Dnes z premiérova holdingu. Podle něj prostě výdaje na navýšení platů sociálních pracovníků nikdo nedal do letošního rozpočtu, ačkoli je vláda schválila. “Jak se tedy stalo, že dvě miliardy chybějí? Koncem loňského roku totiž vláda schválila navýšení platů sociálních pracovníků a příplatků například za práci ve stresovém prostředí. Tyto výdaje však už nebyly zahrnuty do plánovaného rozpočtu na rok 2019.”