Vládní sliby lékařům v praxi: Ministr odměny nařídil, peníze neposlal

Lékaři Kliniky infekčních chorob fakultní nemocnice v Brně poslali otevřený dopis ministrovi zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi, v němž ho žádají o vysvětlení, proč jim nedorazily odměny v souvislosti s bojem s nákazou Covid-19. Ty odměny, které jim vláda i premiér osobně slibovali. Potvrzuje se ale, že ani pro lékaře v první linii nejsou peníze.

Pamatujete? “Za velice důležité považuji okamžitě navrhnout odměny pro zdravotníky, kteří jsou v první linii a samozřejmě i v domovech seniorů a sociálních službách,” prohlásil premiér Andrej Babiš 4. dubna v deníku Právo.

Realita, jak už jsme popsali, je ale úplně jiná. Peníze na dostatečné odměny nemocnice zkrátka nemají. Poslední příklad je z Fakultní nemocnice v Brně.

Dopis brněnských lékařů, který zveřejnil odborový předák Josef Středula.

Lékaři Kliniky infekčních chorob zaslali dopis ministrovi zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi, ve kterém jej upozorňují, že navzdory slibům žádné peníze nedorazily. A odkazují na stanovisko vedení nemocnice. “Bylo nám doslova sděleno: Kde nic není, ani čert nebere. Ministr nějaké odměny nařídil,ale peníze neposlal,” stojí v dopise, který zveřejnil předseda odborářů Josef Středula.

Ten na dotaz Neovlivní.cz potvrdil jeho autenticitu.

Zdravotníci z Brna žádají ministra zdravotnictví, aby zasáhl. “Prosíme vás o vyjádření k této neutěšené situaci a o urychlené zjednání nápravy,” napsali.

V Brně nejsou jediní. Koncem dubna jsme upozornili na podobnou situaci z pražské Nemocnice Na Homolce. Nemocnice kvůli nákaze omezila provoz, neprováděla některé výkony hrazené pojišťovnami, takže přišla o příjmy. A protože očekává, že výpadek bude velký, oznámila zaměstnancům, že musí sáhnout na jejich pravidelné odměny.

“Vedení nemocnice rozhodlo o snížení objemu finančních prostředků určených na výplatu pravidelných mimořádných odměn za měsíc duben. V momentě, kdy se provoz a produkce nemocnice opět navrátí na standardní úroveň, systém odměňování bude znovu nastaven do původní podoby,” napsal zaměstnancům nemocnice její ředitel Petr Polouček.

Poté, co byl případ zveřejněn, ředitel otočil a tvrdil, že šlo o nedorozumění.  “Celkový objem prostředků určených na mimořádné odměny se nesníží, naopak se zvýší o 3 miliony korun. Odměny se ale rozdělí zaměstnancům nemocnice nestejnoměrně, a to tak, že zdravotníci z covid týmů dostanou více, zatímco ostatní zdravotníci, jejichž činnost musela být v důsledku nouzového stavu omezena, naopak méně. Na jednoho zdravotníka v covid zóně připadne mimořádná odměna řádově několik desítek tisíc měsíčně, což je vysoce nadstandartní ohodnocení,” začalo tvrdit Poloučkovo vedení nemocnice.

Vláda, respektive ministerstvo zdravotnictví přitom mohlo výpadek dorovnat. Babišovi politici ale v praxi neudělali pro lékaře, sestry a zdravotníky vůbec nic.

Redakce Neovlivní.cz oslovila Vojtěchův resort se žádostí o odpověď, proč se tak stalo, odpověď zatím nedorazila.

Komu vláda ve skutečnosti v souvislosti s koronakrizí poslala peníze? A komu pomoci nechce? Odhalení čtěte v červnovém časopise Neovlivní.cz. Objednávat můžete zde:

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock