Vnitro finišuje zákon, který znovu zavře agentům StB dveře do vlády

Zákaz vstupu estébákům do jmenovaných funkcí zrušila Sobotkova vláda, aby se Andrej Babiš mohl stát ministrem financí.

Připomínkové řízení končí, ministr vnitra Vít Rakušan má do týdne dostat na stůl finální znění zákona, který znovu zamezí přístupu agentů a příslušníků tajné komunistické policie do vlády.

Ilustrace: Shutterstock.com

“Jsou k tomu ještě zhruba čtyři legislativní připomínky, do týdne by se měly už vypořádané dostat ke mě na stůl,” potvrdil Neovlivní.cz Vít Rakušan.

Příslušníci a spolupracovníci StB měli zákaz působit ve jmenovaných funkcích hned po listopadu 1989. Šlo o to, aby se do vysokých funkcí v čele státu, armády, soudů, ale například i ve veřejnoprávních médiích dostali bývalí příslušníci nebo spolupracovníci StB, vysocí funkcionáři KSČ nebo Lidových milicí. Tento zákaz ukončil Bohuslav Sobotka, aby v roce 2014 mohl sestavit vládu s hnutím ANO. Jeho lídr Andrej Babiš totiž tuto podmínku nesplňoval, nemá čisté lustrační osvědčení a dodnes vede o své agentství soudní spor.

Babiš se měl tehdy stát v Sobotkově vládě ministrem financí, prezident Miloš Zeman ale jeho jmenování podmínil právě tím, že projde ve sněmovně služební zákon, který zákaz estébáků zruší. Tehdy vládní poslanci zákon snadno protlačili a cestě Andreje Babiše do Strakovy akademie byla otevřená.

To se teď má změnit. “Předložíme to už teď na podzim,” dodal Rakušan.

Vláda má ve sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů, takže zákon zcela jistě projde.

Do prezidentské volby, u níž se stále spekuluje o Andreji Babišovi jako o jednom z kandidátů, ale zákon nezasáhne. Vztahuje se totiž jen na jmenované funkce.

Spor Andreje Babiše se slovenskými úřady ohledně jeho jména v evidenci agentů StB se vede už několik let. Politik svého výmazu ale dodnes nedosáhl. Naopak platí rozhodnutí, že byl vědomým spolupracovníkem tajné komunistické policie s krycím jménem Bureš.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email