Ministr Vojtěch. Problém jak z éry opoziční smlouvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má vážný problém. K někdejší figurce politického podsvětí  Tomáši Horáčkovi měl mnohem blíž, než se původně zdálo: Využíval ho ke shánění kompromitujících informací, pro Horáčka pracoval i ministrův blízký spolupracovník. Vojtěch tak popřel všechna hesla, s nimiž lídr hnutí ANO Andrej Babiš před lety vstupoval do politiky. Spoluprací s Horáčkem navíc sám Vojtěch zdůvodňoval odvolání několika ředitelů nemocnic.

Příběh nejmladšího člena Babišovy vlády – ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha – jakoby se odehrával na kulisách opoziční smlouvy. Tehdy měli někteří politici ČSSD i ODS  blízko k lidem z podsvětí. A vzájemně si šli na ruku. A využívali se pro různé protislužby.

Adama Vojtěcha nyní potápí muž jménem Tomáš Horáček. Horáček nikdy nebyl podnikatel, ale spíše lobbista formátu Tondy Blaníka a mluvil s každým. Vystupoval jako poradce ministra Vojtěcha, využíval kontakty na exministryni práce Jaroslavu Němcovou a šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, spolupracoval na kampani ČSSD a byl zastižen ve volebním štábu ANO, měl VIP přístup na akce Pražského hradu.

Neznamená to však, že jako Blaník tahal za nitky ve vysoké politice. Horáček vždycky sháněl hlavně kontakty nebo krytí pro svůj dobrodružný byznys. Ministr Vojtěch kvůli Horáčkovu napojení na velké špitály, odvolal hned tři ředitele nemocnic. Horáčkův příběh jsme popsali zde.

Jenže teď se ukazuje, že byl sám s Horáčkem nakrátko. Reportéři Radiožurnálu a Seznamzpráv odhalili, že ministr ještě coby poradce na financích sháněl prostřednictvím Horáčka kompromitující informace na rivaly lídra hnutí ANO Andreje Babiše a také pro něj pracoval jeden z nejbližších Vojtěchových spolupracovníků.

Psali jsme:
» Operace Bakalář: Kouřová clona nad čistkami ve zdravotnictví
» Přelud bílé mafie. Horáček jako karikatura Tondy Blaníka
» Šéf komunistů lobboval za obviněného Horáčka
» Rozhovor s farmaceutem: Uhodujeme se k smrti

Adam Vojtěch například Horáčka zaúkoloval, aby mu zjistil plat manželky tehdejšího ministra zdravotnictví Němečka, která pracuje v jedné z němocnic.  Ve stejné domě měl Vojtěchův přímý nadřízený, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, s Němečkem ve vládě neustálé konflikty.

Vojtěch nepopřel, že Horáčka sháněním platu zaúkoloval. Že by ho chtěl využívat k likvidaci politické konkurence Babiše, to odmítá.

“K zákulisnímu boji? To bych neřekl. To bylo spíše tak, že jsem prostě chtěl vědět více o tom, když mě někdo někde upozornil na nějaký problém nebo na neefektivní nebo nehospodárné vynakládání prostředků. A přišlo mi zcela legitimní, že jsem měl zájem zmapovat zdravotnické prostředí. A není to otázka zákulisního boje, ale je to spíše otázka snahy rozkrývat nekalosti, které se ve zdravotnictví mohou dít,” tvrdil ministr reportérům veřejnoprávního rozhlasu.

Stejně tak ale Horáčka pověřil, aby sháněl informace o hospodaření České televize. S jejími reportéry byl Babiš tehdy na kordy kvůli pořadu Reportéři.

„Určitě bychom se měli brzy vidět, abychom sladili noty a řekli si, co a jak dál. Dnes večer odjíždím na dovolenou a v práci budu opět ve středu,“ napsal tehdejší tajemník Vojtěch 2. dubna 2015 v 15.41 Horáčkovi. E-mail šel podle Radiožurnálu přímo z adresy ministerstva financí.

A pokračuje prosbou. „Mohl bych na Vás mít ještě jednu prosbu? Potřeboval bych poslat žádost podle zákona č. 106 na Českou televizi, kde jsou velké otázky, pokud jde o její hospodaření. Text žádosti zasílám v příloze, byl byste tak laskav a podal ji skrze paní doktorku?“

Už minulý týden přitom SeznamZprávy upozornily, že firma ministrova spolupracovníka radila jedné z Horáčkových společností. Obchodní vztahy řady měsíců s Horáčkem udržovala společnost Porta Medica, kterou spoluvlastní Jakub Král. Jeden z nejbližších spolupracovníků ministra Adama Vojtěcha.

„Společnost Porta Medica pro nás zajišťovala poradenství v oblasti auditů, legislativy a retrospektivní klinické studie zdravotnického prostředku,“ uvedl pro Seznam Horáček. A doplnil, že za to firmě Porta Medica vyplatili celkově zhruba 1,2 milionu korun.

Ministr Adam Vojtěch dnes tvrdí, že o tom nevěděl.

Premiér Andrej Babiš případ svého ministra dosud nijak nekomentoval.