Vojtěch vyzývá k očkování proti chřipce. Jenže není dost vakcín

Babišova administrativa vyzývá občany, aby se nechali očkovat proti chřipce a předešli tak možným komplikacím spojeným s nákazou covid-19 především v rizikových skupinách. Jenže ta samá vláda nedokázala zajistit dostatek vakcín. Bude jich maximálně pro devět procent obyvatel.


Jako by jedna ruka nevěděla, co dělá druhá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v sobotu vyzval v nejčtenějším listu Blesk občany, aby se nechali očkovat proti chřipce.

“Lidé nám mohou také pomoci, protože se mohou nechat očkovat proti chřipce. To je výrazná prevence, a je to velmi zásadní třeba v rámci rizikových skupin. Pokud totiž na sebe nasednou dvě infekce, jako chřipka a covid, tak by to mohlo být velmi nebezpečné. Prosím proto všechny, aby se nechali naočkovat proti chřipce a obrátili se proto na svého praktického lékaře,“ prohlásil ministr zdravotnictví.

Souvislosti

Adam Vojtěch Zdroj: Facebook AV

» Chytrá karanténa: Jeden velký státní podvod
» Nefuguje ani eRouška
» Boj s covid: Co nám vláda zatajila

Zapomněl ale dodat, že Česká republika nemá dostatek vakcín. A úřady to vědí.

Už v červnu o tom totiž mluvil bývalý Vojtěchův náměstek a dnešní vládní zmocněnec Roman Prymula. 28. června v České televizi uvedl, že vakcín bude maximálně pro devět procent lidí.

“My jsme měli garantováno nějakých 800 000 dávek a po vyjednáváních dojde k navýšení o dalších deset procent. Takže kdyby hypoteticky šlo vše, jak má, tak bychom se mohli dostat na proočkovanost devět procent,” řekl Prymula. Tvrdil současně, že výrobní kapacita je podle něj omezená a o vakcíny proti chřipce mají zájem i jiné země.

Vládní zmocněnec navíc dodal, že systém v Česku je “nešťastně nastavený” protože praktičtí lékaři si musí vakcíny předobjednat, poté očkují pacienty, kteří mají zájem. “A oni mají logicky obavy, že když se lidé nenechají očkovat, tak jim vakcíny zbudou a nikdo jim je neproplatí,” řekl Prymula. “Budeme rádi za devět procent, protože to bude historicky nejvyšší číslo.”

Ministerstvo zdravotnictví na dotazy, proč systém nezmění a zda uvažovalo, že by kvůli mimořádné situaci vakcíny nakoupil třeba stát, zatím nereagovalo.

V posledních pár dnech je to poněkolikáté, co se ukazuje, že vláda ani pět měsíců od vypuknutí nákazy v klíčových věcech nic neudělala. Minulý týden jsme popsali, že úředníci ministerstva zdravotnictví a hygiena fakticky zhatili fungování projektu Chytrá karanténa a eROuška.

V pátek jsme pak zveřejnili, že ve státních hmotných rezervách nejsou ochranné pomůcky, protože ministři dodali své požadavky až 10. června a navíc Karel Havlíček trval na otevřených výběrových řízení, které jsou zdlouhavá.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com