Vojtěch odešel, jeho lidé zůstali. A chaos pokračuje

Ministr zdravotnictví Válek nevěděl, že jeho podřízení chtěli zakázat vstup do země Čechům bez testů.

Kdo si od odchodu Adama Vojtěcha sliboval konec chaosu při vyhlašování opatření proti covidu, musel 23. prosince nabýt dojmu, že opět žije ve smyčce. Ministerstvo vedené už Vlastimilem Válkem oznámilo nové restrikce, které ovšem o pár hodin později stáhlo s argumentem, že šlo o “nedorozumění”. Odkaz ZDE.


Válek střídá Vojtěcha. Úředníci si dál dělají, co chtějí. Foto: Úřad vlády

Součástí balíčku opatření byla nově povinnost pro všechny občany, kteří se vracejí ze zahraničí, mít u sebe negativní test. Tedy tu samou povinnost, kterou se už jednou – letos v březnu – pokusili úředníci ministerstva zdravotnictví prosadit. A narazili u soudu, který jasně řekl, že jde o protiústavní rok. “Nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné,“ zdůraznil tehdy předseda senátu Aleš Sabol.

O třičtvrtě rok později to úředníci tedy zkusili znovu. Stalo se tak den před Štědrým dnem, kdy už spousta Čechů byla v zahraničí, a cestovní kanceláře začaly propadat panice. Podle zjištění Neovlivní.cz text předvánočních opatření vznikl v sekci hlavní hygieničky Pavly Svrčinové ve spolupráci s právníky od náměstka pro legislativu Radka Policara. Oba byli ve funkci už v éře Adama Vojtěcha, náměstek Policar byl za legislativní zmetky od něj už dokonce potrestaný. Vojtěch mu seškrtal prémie.

“I tentokrát to šlo od nich. Finální verze ke zveřejnění pak přišla na tiskový odbor přímo od Svrčinové,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z ministerstva.


ČTĚTE TAKÉ: Ve smyčce. Testy do škol došly, nikdo je neobjednal


Sama hygienička Svrčinová se k přípravě opatření zatím nevyjádřila. Ministerstvo zdravotnictví nicméně obecně potvrdilo informace redakce o tom, kde opatření vzniklo. “V rámci ministerstva zdravotnictví se na tvorbě materiálu podílí sekce hlavní hygieničky a také sekce pro legislativu a právo,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob. 

Svrčinová i Policar přitom podle informací Neovlivní.cz ministra Vlastimila Válka obešli a nedali mu informaci, že do opatření znovu propašovali bod znemožňující Čechům návrat do vlasti. “Opatření týkající se Čechů vracejících se ze zahraničí nebyla vůli ministra,” dodal již citovaný zdroj z úřadu.

Proč si nový ministr ponechal Vojtěchovy podřízené, kterým soud do dnešního dne zrušil už skoro třicet mimořádných opatřeních v éře covidu, to zatím není jasné.

Vlastimil Válek sice oznámil dílčí personální změny, hlavní hygieničky Svrčinové ani náměstka pro legislativu Policara se zatím ale nedotkly.

Personální rozval ministerstva zdravotnictví popisujeme v Zimním speciálu Neovlivní.cz. Časopis je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email