Škoda přes 5 milionů. Vojtěch přiznal, že nakoupil předražené respirátory.

Nedostatek ochranných pomůcek přitom zavinil Adam Vojtěch osobně.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že loni zjara nakoupil devět tisíc respirátorů za 777 korun za kus. Jde o předražený nákup, který zařadil Nejvyšší kontrolní úřad do své aktuální analýzy loňských nákupů ochranných pomůcek.

Škoda, která státu v tomto konkrétním případě vznikla, přesáhla pět milionů korun. I při nejvyšší regulované ceně se loni směly tyto respirátory z produkce EU prodávat za 175 korun za kus.

“Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,” komentoval závěry prezident NKÚ Miloslav Kala.

Respirátor FFP2 Ilustrace: Shutterstock/Tomáš Vynikal

K neuvěřitelné ceně 777 korun za jeden respirátor se přihlásil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Bylo jich jen 9090 kusů,” prohlásil Vojtěch v rozhovoru pro list Právo. “Není třeba dělat teď aféru z tak malého množství respirátorů na úplném začátku.”

Vojtěch je totiž přesvědčen, že na předražený nákup měl právo, protože v zemi panoval loni zjara kritický nedostatek ochranných pomůcek. “Všichni si pamatujeme tehdejší novinové titulky, že zdravotníci nechtějí pracovat bez respirátorů. Byla to zoufalá situace, tak jsme řekli, že těch devět tisíc kusů koupíme, protože jsme neměli nic jiného. Není to nic odsouzeníhodného, naopak,” tvrdí bývalý ministr zdravotnictví, kterého premiér Andrej Babiš za jeho věrné služby posílá coby velvyslance do Finska.

Adam Vojtěch přitom zapomněl zmínit jednu klíčovou věc: loňský nedostatek ochranných pomůcek má na svědomí on osobně.

Když se jej totiž poslanec Bohuslav Svoboda z ODS loni 28. ledna ve Sněmovně ptal, zda je stát na možný příchod epidemie covid-19 připravený, Vojtěch mu mimo jiné řekl, že ochranných pomůcek je dost a osobně to kontroloval. “Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou,“ řekl doslova.


ČTĚTE TAKÉ: Jak Vojtěch rozdával zakázky bílým koním


Byla to lež, roušky a respirátory ve skladech nebyly, což nakonec v březnu uznal i sám Vojtěch. “Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion,” uvedl 14. března.

Ministerstvo zdravotnictví zjara pod taktovkou Adama Vojtěcha uzavřelo smlouvy s celkem 87 dodavateli ochranných pomůcek. Jak už jsme popsali, resort nakupoval za podezřele nevýhodných podmínek a násobně dráž než například ministerstvo vnitra.

To, že se u řady firem jednalo o bílé koně, kteří vycítili příležitost lehce jednorázově vydělat, potvrdila i datová analýza Neovlivní.cz. Redakce ji zpracovala na základě dat, které si vyžádala z ministerstva zdravotnictví a státních hmotných rezerv.

Z porovnání uchazečů o státní dodávky je totiž zřejmé, že většina zjara úspěšných firem do řádných tendrů ve státních hmotných rezervách, které mají standardně přísné podmínky, teď na podzim a v létě ani nešla.

Z výše zmiňovaných 87 společností, kterým dal vydělat Vojtěch Adam, jich bylo jen dvacet. A jen šest z nich v řádných soutěžích, kterými se stát snažil vybavit před druhou vlnou, uspělo.

Zakázky od loňského roku vyšetřuje policie, dosud ale nikoho neobvinila.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email