Vojtěch se vrátil. A s ním i chaos

Resort zdravotnictví ruší během hodin vlastní nařízení. Tentokrát jde o opakované testy na táborech.

V éře Adama Vojtěcha to bylo celkem pravidlem. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nové opatření, spustila se kritika, resort trval na svém a po zásahu premiéra bylo opatření zrušeno.

S návratem Vojtěcha do křesla ministra zdravotnictví je chaos zpět.


Ministra zdravotnictví si premiér hlídá a agendu spojenou s pandemií si už loni stáhl pod sebe. Adam Vojtěch se hodí, pokud nastanou přešlapy typu „roušky nasadit – roušky sundat“. Foto: Úřad vlády ČR

Nejnověji to předvedl ministr s testováním dětí na letních táborech. Jeho resort rozhodl, že každé dítě musí před pobytem absolvovat test. A po sedmi dnech pobytu jej zopakovat.

A strhla se vlna kritiky. Organizátoři upozorňovali, že s ministerstvem tábory detailně probrali a naplánovali, ale o opakovaných testech jim nikdo neřekl. A Vojtěch ještě ve středu během dne v Radiožurnálu tvrdil, že na opakovaných testech nic měnit nebude.

“V tuto chvíli nehodlám ustoupit,” prohlásil dopoledne.

Stačilo pár hodin a všechno bylo jinak. Opakované testování nebude nutné, pokud dítě předem absolvuje PCR testy. “Vnímám debatu o testování v průběhu letních dětských táborů. Řešil jsem to dnes s hlavní hygieničkou a domluvili jsme se na mírném uvolnění. Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po 7 dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme,” uvedl ministr večer na svém Twitteru.

V minulosti Vojtěch měnil svá rozhodnutí zpravidla pod tlakem premiére Andreje Babiše. Ten, když zjistil, že nápady jeho ministra vyvolávají mezi lidmi nevoli, neváhal se od nich distancovat a nařídit změnu.

Nejznámější je případ z loňského srpna, kdy Vojtěch naplánoval s novým školním rokem nošení roušek i ve třídách. Bylo před volbami a když premiér zjistil, že se to lidem nelíbí, bez ohledu na názory expertů nařídil Vojtěchovi, aby to změnil.

“Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,” citoval v srpnu premiéra Radiožurnál. “Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere.” Výslovně pak zmínil například plánované roušky v prostorách škol, které nechal zrušit.

Co následovalo, to už víme. Rozjela se dramatická vlna epidemie, která přinesla tisícovky mrtvých. Ačkoli premiér házel odpovědnost na Vojtěcha, našli jsme důkazy, že o všem věděl a změnu nařídil svévolně.

Tím důkazem je Zápis z jednání Rady vlády pro zdravotní rizika ze 17. srpna 2020. Coby předseda rady se jí účastnil osobně Andrej Babiš. Rada se sešla v půl jedenácté dopoledne a jediným tématem byla opatření před nastávajícím školním rokem.

Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve informoval účastníky jednání o plošných protiepidemických opatřeních, kdy hodlal zavést roušky ve veřejné dopravě a vybraných vnitřních prostorech. Následně spolu s ministrem školství Robertem Plagou představil manuál pro školy.

A výslovně na zasedání, které podle zápisu premiér Babiš osobně řídil, řekli, že školáky čekají v budově roušky. “Ochrana dýchacích cest bude ve společných prostorách, nikoli ve výuce v jednotlivých třídách,” stojí v zápise, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Členové Rady vzali podle zápisu informaci Adama Vojtěcha a Roberta Plagy na vědomí.

Vzápětí poté, co Adam Vojtěch s tímto návrhem předstoupil před veřejnost, premiér začal pronášet svá slova o šoku a oznámil, že si s ministrem o tom promluví. Následovala vládní otočka a roušky ve školách v září zavedeny nebyly.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email