Vojtěch tají data o nákaze i před dalšími ministerstvy

Ministerstvo zdravotnictví drží monopol na veškerá data související s nákazou Covid-19. Informace ovšem tají nejen před veřejností, ale – jak zjistila redakce Neovlivní.cz – i před dalšími státními úřady. Ministerstvo vnitra i armáda, jejichž lidé se rovněž do boje s nákazou zapojili, jsou nuceni si tak vypracovávat své vlastní grafy a modely. Naposledy resort Adama Vojtěcha tajil i před kolegy přesná čísla, jak vypadá plošné testování zahájené minulý týden.

První den plošného testování na nákazu Covid, které má přinést informace o imunitě ve společnosti, z minulého čtvrtka přinesl překvapení: z tisíců testovaných lidí nebyl podle informací Neovlivní.cz jediný pozitivní. “Nebyl tam žádný záchyt,” uvedl pod podmínkou anonymity zdroj obeznámený s výsledkem čtvrtečního testování.

Když se pak o den později – v pátek – na výsledky testování zeptal na krizovém štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček, dostal ze strany ministerstva zdravotnictví obecnou informaci. “Prymula mu řekl, že těch pozitivních je zatím málo. Žádné číslo nepadlo,” potvrdil člen krizového štábu.

Zákulisí vládního boje s nákazou popisujeme v dubnovém čísle časopisu Neovlivní.cz. Ještě čtyři dny si jej můžete koupit ZDE.

Sám ministr Hamáček na sms dotaz, kolik nakažených odhalil první den testování, redakci Neovlivní.cz odpověděl: “To nevím. Dělá to zdravotnictví.”

Pro nulový čtvrteční záchyt přitom existují v zásadě jen tato tři vysvětlení:

  1. Na testování se v první den dostavili hlavně senioři, kteří byli nyní dlouhé týdny izolovaní, tudíž u nich byla pravděpodobnost pozitivního výsledku minimální. Výsledek prvního dne testování má tedy také minimální vypovídací hodnotu.
  2. Použité testy jsou chybné.
  3. Nákaza Covid-19 v zemi zkrátka fakticky nebyla.

Které vysvětlení platí, to zatím není jasné. Napoví čísla z testování za další dny.

Ty jsou však zatím opět tajná. Ministerstvo zdravotnictví sice pravidelně informuje o plošném testování, jak testy dopadly, to ale tají. Zatím tedy víme jen to, že podle oficiálních údajů Vojtěchova resortu bylo za tři dny na všech testovacích místech vyšetřeno 12 113 osob z plánovaných 27 000.

Na tajnosti Vojtěchova úřadu si pod podmínkou anonymity stěžují lidé z vnitra a armády, kteří se na řadě projektů souvisejících s bojem proti nákaze podílejí. Ministerstvo s nimi ale detailní data nesdílí.

“Je s tím problém. V podstatě máme od nich ta samá data, která prezentují veřejnosti. Nic víc. Takže když potřebujeme modelovat nějakou situaci, děláme si to sami a vycházíme jen z toho, co nám dají,” přiznal vysoce postavený úředník ministerstva obrany.

Ministerstvo zdravotnictví přitom nezastírá, že data nesdílí. Veřejně o tom mluvil dokonce i šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek, muž, který “sedí” na všech klíčových datech.  Poslancům zdravotního výboru, kde před pár dny vystoupil, řekl jasně: Ta data prostě neotevřu.

“Teď je ten systém naprogramován k prospektivní použití v uvozovkách ve válečném stavu. Já si moc přeji, aby nebyl takto použit, aby nebyl aktivován. Pokud bude, bude to rozhodnutí kolektivní….Vzniká řada určitě v dobré víře iniciovaných návrhů různých řešení, kdy přicházejí různé klastry, asociace, konglomerace, s. r. o. a a. s. a říkají – teď právě umírá svět a my ho umíme zachránit, ať Dušek otevře data a my vám ukážeme, co umí smartphone. Ať Dušek otevře data a my vám ukážeme, jak se modeluje. A já na to říkám, jestli chcete podepsat, že jsem blbý, s tím není vůbec žádný problém. Já si takhle připadám od dětství. Ale já ta data nikdy v životě nemůžu otevřít.”

Resort své tajnosti obhajuje tím, že informační systém obsahuje vysoce citlivá osobní data lidí. A podle zákona je jeho správcem jen ministerstvo zdravotnictví, respektive útvar hlavní hygieničky. Slibuje ale, že se alespoň část pokusí vládním úřadům a akademikům otevřít.