Vojtěch tají, kolik stála akce, na které se přiživilo hnutí ANO

Babišova partaj využívá v kampani výhody vládních stran nejvíc od 90. let, říká Jan Outlý z úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Ministerstvo zdravotnictví vedené Babišovým oblíbencem Adamem Vojtěchem odmítá zveřejnit, kolik stála státní akce, na níž se ve volební kampani přiživilo hnutí ANO. Jde o víkendový Den zdraví, který pořádal právě resort zdravotnictví.

Kromě Vojtěcha a premiéra se akce účastnili také členové vlády Alena Schillerová a Karel Havlíček, shodou okolností lídři kandidátek hnutí ANO.


Den zdraví jako předvolební akce hnutí ANO Foto: Hnutí ANO

Redakce Neovlivní.cz požádala o zveřejnění rozpočtu akce už v pondělí. I po včerejší opakované urgenci úřad Adama Vojtěcha odmítl vyčíslit, na kolik peněz Den zdraví státní pokladnu vyšel.

Jak už jsme popsali, podobné zvýhodnění využívaly v minulosti i předchozí vlády. Stranám, které jsou zrovna u moci, se zkrátka lépe dělá předvolební kampaň. Narozdíl od opozice mohou k uplácení voličů využít peníze, které jsou státní. Stačí vymyslet projekt, který vypadá nebo i je prospěšný pro společnost a rozjet ho právě v kampani. 

Hnutí ANO ale ve srovnání s předchozími vládními stranami rozjelo využívání státní kasy pro svou kampaň ve velkém. “V nynější kampani se této výhody využívá extenzivně a osobně mám pocit, že zatím nejvíce od 90. let,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Opoziční strany sice mohou takový způsob kampaně za veřejné peníze kritizovat, to je ale asi tak všechno, co se s tím dá udělat. “Fakt, že je něco nefér, ještě neznamená, že je to nelegální. Vláda jedná ve sboru a byť jsou jednotliví její členové pověřeni řízením konkrétních resortů, platí, že vláda je kolektivní orgán, a proto lze těžko vyčítat ministrovi dopravy, že se vyskytne na akci pořádané vládou či jiným ministerstvem,” popisuje pravidla hry, která si nastavili politici, Outlý.

A jak dodává, zákon by byl porušen až ve chvíli, kdy by vládní partaj přijala bezúplatné plnění od státu. “To by mohlo nastat, kdyby záběry z této akce využilo ve své kampani, na svém facebooku a podobně. Nebo kdyby byly na akci rozdávány volební materiály nebo by přítomní kandidáti pronášeli své sliby, závazky a plány do budoucna,” dodal Outlý.

A na to si dávají politici Babišova hnutí ANO velký pozor. Na oficiálních partajních profilech žádné fotky ze Dne zdraví nejsou. Kde naopak jsou mocně zastoupeny jsou účty jednotlivých kandidátů Schillerové, Havlíčka i samotného Andreje Babiše.

A Karel Havlíček hned fotku ze Dne zdraví využil k políčku pro opozici, která řídí Středočeský kraj, kde ministr kandiduje do Sněmovny. “Na dnešním Dni zdraví 2021 mi právě měří tlak. Lehce zvýšený. Poté, co jsem zdravotníkům vysvětlil, že jsem měl pár minut předtím TV reportáž ke skandálnímu rušení 12 železničních tratí Středočeským krajem, pochopili. Dopravní politika kraje zvyšuje tlak většině obyvatel regionu,” napsal k fotce ze Dne zdraví.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email