Vojtěch tají, kolik stála opsaná grafika Chytré karantény

Ministerstvo zdravotnictví odmítá prozradit, kolik zaplatilo za grafiku Chytré karantény, která až na kosmetické detaily kopíruje dva měsíce starý americký přehled o míře rizika nákazy covid při jednotlivých lidských činnostech. Původně Vojtěchův tým tvrdil, že jde o jeho vlastní analýzu. Teprve pod tíhou důkazů úřad připustil jistou inspiraci u amerických kolegů. Zdrojová data ale tají.


Texaská lékařská asociace zveřejnila svůj přehled 3. července. O dva měsíce později český tým kolem Chytré karantény, který si v létě pod sebe stáhl přímo premiér, vydal prakticky identickou infografiku. Včetně designu.

A tvrdil, že k ní dospěl analýzou tisícovky dat. “Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem.”

Poté, co byli Vojtěchovi úředníci usvědčeni z toho, že stejný přehled už před nimi připravili Američané, ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nešlo o plagiátorství, ale inspiraci. Popsali jsme ZDE.

Redakce Neovlivní.cz proto požádala ministerstvo zdravotnictví o odpovědi na následující otázky:

  1. Kolik úředníků na české verzi infografiky pracovalo?
  2. Kolik příprava a výroba přehledu stála?
  3. Z jaké konkrétní analýzy byla připravena?
  4. A z jakých zdrojových dat byla tato analýza připravena?

Úřad Adama Vojtěcha ale odpovědi po celé pondělí a úterý nedodal. Nakonec dorazila jako odpověď následující jediná věta od mluvčí Gabriely Štěpanyové: “Infografika byla připravena v rámci interních kapacit Integrovaného centrálního řídícího týmu na MZ ČR.”

Otázky na cenu a zdrojová data nechal Vojtěchův úřad bez reakce.

Pochybnosti o pouhé “inspiraci” vyvolává kromě zjevných informačních shod i způsob, z čeho podle oficiálních verzi oba týmy při sestavování infografiky postupovaly. Vojtěchovi lidé tvrdí, že šlo o analýzu tisícovek dat.

Oproti tomu v Texasu v přehledu vycházeli s online dotazníku, kde odpovídali na otázky lékaři a studenti medicíny. Tedy dva zcela rozdílné postupy, ale výstupy až na výjimky zcela identické.

Navíc šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek pro SeznamZprávy uvedl, že Chytrá karanténa vůbec nedisponuje konkrétními daty, aby mohla takový přehled sestavit. A totéž následně zopakoval i vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula v DVTV: “Z našich dat nejde zjistit, že se dotyčný jedinec nakazil v nějakém konkrétním procesu…Je to tabulka, která nevychází úplně původně z lokálních dat, ale vzešla jakousi analogií s tabulkou, která vznikla, ve Spojených státech.”

Plagiátorství je těžkou ranou pro věrohodnost celého projektu Chytré karantény. Už v létě jsme totiž popsali, že navzdory snažení dobrovolníků z byznysu, projekt kvůli státním úředníkům vůbec nefunguje. Ministr zdravotnictví i premiér to popírali, poté, co se ozvali jak autoři karantény, tak starostové, kteří s projektem měli pracovat, Andrej Babiš zasáhl. V červenci si stáhnul projekt pro sebe a oznámil, že teď už bude všechno fungovat. Po měsíci mu jeho podřízení nachystali další ránu v podobě opsané grafiky.

A zde obě infografiky. Ta vlevo je původní od texaských lékařů, druhá od Chytré karantény,

 

 

 

 

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz