Vojtěch tajil covid-data starostům. Vzdal to až pod hrozbou soudu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý na sociálních sítích slavnostně oznámil, že se dohodl se starosty na předávání statistických dat o počtu nakažených covid-19. Zapomněl dodat podstatnou věc: nejméně čtvrt roku před tím jeho úřad odmítal stejná data představitelům samospráv předávat s argumentem, že to nelze kvůli ochraně dat. Otočil až poté, co jeho resortu začaly hrozit soudní tahanice.


Nejde přitom o žádná osobní data. Starostové nepožadovali po státu, aby jim poskytoval jména pacientů. Šlo jim pouze o statistické, anonymní údaje o počtech lidí s pozitivním testem v jejich regionu.

I tak je ministerstvo zdravotnictví odmítlo starostům vydat. Jak si před prázdninami postěžoval starosta Kyjova a šéfa Svazu měst a obcí František Lukl, úřady podle něj argumentovaly tím, že by obce mohly informací zneužít. “Je pro nás dehonestující, že si orgány státní správy myslí, že bychom s těmi informacemi nakládali v rozporu se zákonem,” citoval tehdy Lukla server Echo24.cz.

Psali jsme:
» Vláda opět zhatila nákup respirátorů
» Maďar končí u Vojtěcha: Podpásovka. Byl jsem proti rouškám ve školách
» Roušky se projednávaly na schůzce, kterou řídil premiér

Starostové se proto začali bránit. Najali si právníky a ti jim nejprve poradili, aby o informace žádali prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. A pohrozili žalobami. Teprve pak ministerstvo změnilo názor a Adam Vojtěch oznámil, že data starostům jeho úřad předá.

K právnímu poradenství se nyní na Twitteru přihlásil právník a specialista na zdravotní právo Ondřej Dostál.

“Zkraje prázdnin jsem psal pro jednoho starostu stanovisko, že na COVID-data mají obce nárok. Důvod zadání: Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím hygieniků panu starostovi tvrdilo, že počty nakažených mu nelze poskytnout kvůli GDPR. Další MZ-nesmysl odbourán, ani čtvrtrok to netrvalo. Sláva,” napsal Dostál.

Jak nyní uvedl ministr Vojtěch: “Obce budou dostávat statistické informace o nakažených každý týden. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů.”

Tedy o date o počtech aktuálně nakažených a hospitalizovaných osob. Současně mají dostat čísla o provedených testech.

A k čemu obce a města vůbec takové informace potřebují? “Starostové vedou místní krizové štáby, které mohou v dotčeném místě reagovat nejrychleji a nejefektivněji,” uvedl nyní šéf Svazu měst a obcí Lukl.

S daty o nákaze je problém od samotného vypuknutí nákazy. Ministerstvo zdravotnictví se o ně odmítá dělit. A statistiky, na které se stát odvolává, tedy nelze nijak zkontrolovat.

Už několikrát se přitom ukázalo, že oficiální čísla nejsou věrohodná. Kromě toho, že se objevují za okresy i s více než  osmidenním zpožděním, data na oficiálním webu jsou odlišná od těch, které zveřejňují krajské hygienické stanice. Stát navíc zpětně čísla opakovaně upravil a nikdo dostatečně nevysvětlil proč.  Když se hlavního statistika, šéfa ÚZIS Ladislava Duška na to ptaly Novinky.cz, dostalo se jim odpovědi: “Nejsem zodpovědný za to, co si nějaká hygiena vyvěsí na internet.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických