Vojtěch zakázal velké demonstrace. Chystala se jedna proti vládě

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zakázal demonstrace nad 300 lidí. Opatření platí už od 26. května, resort je ale v tichosti zveřejnil až tento týden. Už na úterý je plánovaná demonstrace Milionu chvilek proti vládě.

“Vláda teď jede kobercový nálet na demokracii a do toho ministerstvo zdravotnictví takto zásadně omezí právo shromažďovací, zatímco v hobbymarketech či na Hradě se tlačí davy lidí a oligarchové si tu pod rouškou koronaviru rozdělují zemi?”

Takto reagoval spolek Milion chvilek na zjištění médií, že Babišova administrativa v tichosti zakázala akce nad 300 lidí.

“Ministerstvo zdravotnictví… zakazuje… divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění… s účastí přesahující ve stejný čas 300 osob,” píše se v opatření ministerstva zdravotnictví, na které upozornily SeznamZprávy.

Jak dlouho bude nařízení platit, to není jasné. Stejně tak není jasné, jak se s nařízením ministerstva zdravotnictví vypořádat.

Už dříve totiž ministerstvo vnitra vydalo stanovisko, že ani vládní restrikce  v rámci boje s covid-19 nesmí omezit ústavní právo na shromažďování a svobodu projevu.

“Resort 27. dubna zveřejnil text, ve kterém pečlivě a srozumitelně vysvětluje, proč klidně může demonstrovat víc než 300, 500 nebo i 5000 lidí,” uvádí SeznamZprávy.

Přímo ve stanovisku vnitra, které podepsal Lubomír Janků z odboru bezpečnostní politiky resortu, pak stojí: “Usnesení vlády ze dne 23. dubna 2020 č. 452 o přijetí krizového opatření k omezení práva pokojně se shromažďovat a práva na svobodu pohybu a pobytu (‚krizové opatření vlády‘) již žádný zákaz volného pohybu a pobytu na veřejně dostupných místech neobsahuje…Za současné právní úpravy a účinnosti krizového opatření vlády je tedy možné konat veřejná shromáždění podle shromažďovacího zákona bez toho, aniž by byl jakkoli omezován počet účastníků takového shromáždění.”

Policie, byť spadá do resortu vnitra, se ale drží nařízení Vojtěchova resortu. Potvrdilo  se to v úterý, kdy před Hradem demonstrovaly necelé tři stovky lidí proti politice Miloše Zemana a Andreje Babiše. Organizátory už před zahájením protestu kontaktovala policie s tím, že shromáždění nesmí přesáhnout počet 300 osob.

Organizátoři chystané úterní demonstrace Milionu chvilek nyní hledají cestu, jak protesty uspořádat a současně neporušit žádné nařízení.

O tom, jak se vládě Andreje Babiš zalíbilo neomezeně vládnout během nouzového stavu a jak toho chce využít, píšeme v červnovém časopise Neovlivni.cz. Předplácejte ZDE:

 

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

 

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických