Vojtěchův resort nabízel rodičům špatné vakcíny pro děti

Ministerstvo zdravotnictví tají, zda kvůli chybě některé z dětí dostalo vakcínu Moderna, která je pro děti ze skupiny 5-11 let nevhodná.

Poslední dva roky se to stalo v podstatě pravidlem: Kdykoli vláda Andreje Babiše nachystá nějakou aplikaci v boji s covidem, s jistotou nefunguje. A potíže se opravují za pochodu. Tentokrát ale tým Chytré karantény zavinil takovou chybu, která se mohla stát fatální pro nejmladší děti očkované proti covidu.


Ilustrace: Shutterstock

Od pondělí, kdy rodiče mohli děti z nejmladší věkové skupiny zaregistrovat k vakcinaci, nabízely formuláře připravené Chytrou karanténou možnost výběru vakcíny: Pfizer nebo Moderna. Když rodiče zaškrtli Modernu, systém jejich dítě automaticky zařadil do vyšší věkové skupiny. Jenže nejmladším dětem se smí podávat jen vakcína od Pfizeru, nadto musí být dávka ve srovnání se starší věkovou kategorií jen v třetinovém objemu.

Ministertvo zdravotnictví stále ještě pod vedením Adama Vojtěcha nyní tají, zda některé z děti vakcínu od Moderny dostalo. Na dotazy zaslané redakcí Neovlivní.cz zatím neodpovědělo. Stejně jako nereagovalo na dotaz, zda tentokrát za to bude někdo potrestaný.

Celé pochybení přitom tým Chytré karantény veřejně bagatelizuje jen jako technický problém s registrací. “Nyní jsme upravili registrace pro děti 5-11 let. Původně rodiče museli zvolit typ vakcíny, a to bylo asi zbytečně složité. Nyní jsme tento krok zjednodušili. Všem, kterým systém vygeneroval zařazení do špatné skupiny zavoláme a najdeme nový termín,” zveřejnili úředníci v pondělí odpoledne na Twitteru.

O tom, jaké mohly být důsledky “složité registrace”, Chytrá karanténa mlčí. Jen během pondělí rodiče zaregistrovali k očkování 8 500 dětí ve věku 8-11 let.


ČTĚTE TAKÉ: Třetí dávka hned? Nelze kvůli systémům, tvrdí Babiš


Přešlap Chytré karantény přichází ve chvíli, kdy je situace ve společnosti právě kvůli očkování silně vyhrocená. Každá taková chyba jen nahrává příznivcům konspiračních teorií a dezinformátorům.

Kromě zásadního pochybení se záměnou vakcín provázejí registraci nejmladší věkové skupiny v podstatě totožné problémy jako u těch předchozích. Zde pár zkušeností rodičů:

“Zaregistroval jsem děti na očkování. Správně jsem vyplnil vakcínu Pfaizer junior. Dnes jsem provedl registraci. Nicméně přišel mail s tím, že jsme registrovaní k úkonu očkování nezletilí 12-15 (obě děti jsou mladší). Na linku se NEDÁ dovolat. Rovnou mě to típne,” popsal jeden z rodičů.

A další přidal svoji zkušenost, co mu přišlo po registraci dítěte: “Vaše rezervace nebyla vytvořena, protože obsahuje chyby ve formuláři, nebo váš termín byl mezitím zarezervován jiným klientem. Prosím opravte chyby níže (nebo vyberte nový termín) a odešlete formulář znovu.”

Za Chytrou karanténu v Babišově éře nese celou dobu odpovědnost vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Člověk, kterého odcházející premiér navrhnul v souvislosti s covidem na státní vyznamenání.

Do fungování IT na podporu boje s epidemií nalila odcházející vláda stovky milionů korun. Systémy jsou ale stále děravé.

Kam přesně vláda Andreje Babiše poslala stovky milionů? A proč to nefunguje? Čtěte v prosincovém vydání časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email