Volby 2021: Andrej Babiš prohrál

Zvítězila koalice SPOLU. Propadli Babišovi jeho přirození spojenci – komunisté, socialisté a Šlachta. Zbývá mu Okamura, ani s ním ale nesestaví vládu s důvěrou.

Andrej Babiš má velký problém. Prohrál sněmovní volby.

Prezident Miloš Zeman sice předem oznámil, že i když skončí až druhý, pověří ho sestavením vlády, Babiš ale nemá ani s Okamurovou SPD sněmovní většinu. Plány prezidenta popisujeme ZDE.

Když šel volit, ještě netušil….Foto: Hnutí ANO

Ve volbách totiž propadli komunisté, ČSSD a do sněmovny se nedostala ani Přísaha. Andreji Babišovi tak zbývá jen SPD a právě vládnutí s neřiditelným Tomiem Okamurou se dosavadní premiér podle svých spolupracovníků vždy obával.

Po sečtení 99,9% všech hlasů má ANO a SPD dohromady jen 92 křesel ve Sněmovně. Demokratická opozice naopak zatím získává celkem 108 poslanců, tedy pohodlnou většinu ve sněmovně.

Letošní volby byly také překvapivým propadákem pro Piráty, kteří ještě zjara v koalici se Starosty jeli na vítězství a Ivan Bartoš pomýšlel na post premiéra.

Voliči nakonec na jejich společné kandidátce dali přednost zástupcům Starostů , které mohutně kroužkovali. Piráti tak ve Sněmovně nedají dohromady ani poslanecký klub, mají jen čtyři poslance.

Průběžně aktualizujeme

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email