Volby na dohled. Přichází paralýza státní správy

Všichni to vědí, ale nahlas o tom mlčí. Státní správa se před volbami zastavuje. Tak jako každé čtyři roky se úředníci a státní zaměstnanci vyhýbají rozhodnutím a misím, s nimiž by nová vláda mohla mít problém. A to samé dělají i politici.

Byl to jeden z projektů, který osobně podpořil premiér Petr Fiala. Před rokem vyrazil na Cínovec, aby rozptýlil pochybnosti místních o těžbě lithia. Vzácného nerostu a strategické suroviny pro baterie mobilů, do elektroaut a bateriových úložišť elektřiny.

Ilustrace: Shutterstock

„Jsem přesvědčen, že toto je obrovská šance pro celý ústecký region a pro celé Česko. Nesmíme ji promarnit,“ řekl k těžbě na Cínovci premiér.

S těžbou a zpracováním pak stát, potažmo elektrárenský polostátní gigant ČEZ, počítaly už v příštím roce.

„O metodě, kterou použijeme na zpracování, bychom rádi rozhodli v roce 2023 tak, abychom byli schopni najet s výrobou v roce 2025,“ řekl před volbami v roce 2021 o těžbě lithia na Cínovci generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Do dnešního dne však není hotová ani takzvaná studie proveditelnosti, bez níž žádné politické rozhodnutí nemůže padnout. Pravděpodobnost, že by se lithium začalo těžit už příští rok, jak původně politici i ČEZ slibovali, je v podstatě nulová.

A úřady nespěchají. Argument pro to mají: zpracovatelský závod na výrobu lithia se oproti původním plánům po protestech obcí přesunuje z Újezdečku do Prunéřova.

„Je to každopádně velká změna pro celý projekt, a tak je potřeba rozsáhlá aktualizace studie proveditelnosti (studie obsahuje jak část těžební, tak část týkající se zpracovatelského závodu). Na tom se teď pracuje, rádi bychom samozřejmě, aby to bylo hotovo co nejrychleji, ale studie proveditelnosti je detailní dokument, který se ‚šije na míru‘ pro konkrétní lokalitu a musí obsahovat všechny nové skutečnosti. Dělá se například i geologický průzkum, který ověřuje jednotlivé možnosti umístění zpracovatelského závodu v Prunéřově. Rozhodnutí, jak s projektem dál, by mělo padnout v příštím roce,“ popisuje nyní za ČEZ harmonogram mluvčí společnosti Roman Gazdík.

Úředníci a zaměstnanci, kteří jsou do projektu zapojeni, mimo záznam přiznávají, že už nespěchají. Politici jim totiž podle zjištění Neovlivní.cz dali najevo, že rozhodnutí nechají na příští vládu.

„Je to dost komplikovaný případ, s ohledem na pád ceny lithia a také na těch zhruba 15 miliard, které by stát spolu s australským partnerem EMH měl do zahájení těžby investovat. A ty v rozpočtu nejsou,“ potvrzuje jeden z koaličních politiků.

Další jsou miliardy pro Diag

Lithium však není jediné, co se do voleb nestihne. Stejně tak je dnes už prakticky jisté, že na novou vládu čeká rozhodnutí ve vleklém příběhu Diag Human. Stát už před lety kvůli vlastním chybám prohrál v arbitráži spor se stejnojmennou firmou a roky oddaluje vyplacení odškodnění. A teď to chce dotáhnout přes volby.

„Jednou se to zaplatit bude muset, to každý ví. Ale necháme to na příští vládě,“ uvedl pod podmínkou anonymity vládní úředník, který má o průběhu kauzy detailní informace.

Jde totiž v lepším případě o jednotky miliard, v tom horším scénáři o více než 15 miliard korun. A úroky stále nabíhají. „Tahle vláda problém zdědila a rozhodně nebude chtít před volbami v rozpočtu hledat miliardy, aby za někoho jiného tahala kaštany z ohně,“ dodal již citovaný úředník.

Jak to bude s Diagem? A co dalšího stojí? A kde lze vystopovat naopak horečnatou aktivitu před volbami? Odpovědi přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email