Sobotka, Babiš, Kalousek. Na koho míří kompro z policejních spisů?

Vše zatím nasvědčuje tomu, že nás čeká stejně vyhrocená kampaň a brutální metody předvolebního boje jako v roce 2006. Tehdy soupeřila Paroubkova ČSSD s Topolánkovou ODS a jako munice sloužily mimo jiné policejní archivy s kompromitujícími informacemi. A teď je to tu znovu. Půl roku před volbami se opět otevírají trezory.

Ta zpráva z politického zákulisí je asi dva měsíce stará. Zněla: Na trhu jsou k mání informace z policejních spisů hned na několik vrcholných politiků.

Redakce Neovlivní.cz následně zjistila, že nejde o výmysl. Kdosi skutečně nabízí dokumenty, které pocházejí ze svazků protikorupční služby. Tedy policejní jednotky, která do loňské Chovancovy reorganizace vyšetřovala ty nejzávažnější ekonomické kauzy často s přesahem do politiky. Současně jde o jednotku, která je známá pravidelnými úniky informací z vyšetřovaných případů.

V souvislostech:

» Jediný rozhovor s Markem Dalíkem. Před nástupem do vězení řekl vše
» Nová fakta deset let poté: Poslanec mohl Kubiceho zprávu zastavit, neměl čas
» Tlak na vyšetřovatele vraždy Františka Mrázka sílí, zadržela je GIBS
» Politici se bojí sledování, šifrují zprávy a píší na mazací tabulky

O jaké konkrétní kauzy jde tentokrát, zatím jasné není. Na stole jsou však jména, kterých se spisy týkají. A jsou to všichni hlavní hráči na politické scéně, kteří se utkají v říjnových parlamentních volbách.

V uniklých dokumentech podle informací Neovlivní.cz figurují jména premiéra Bohuslava Sobotky, vicepremiéra Andreje Babiše, ale i lídra TOP 09 Miroslava Kalouska. Má jít o privatizace, prodeje státních podniků i veřejné soutěže, v nichž sehráli roli.

Součástí „balíčku“ pak mají být i zvukové záznamy odposlechů, které policie v některých kauzách pořizovala.

Mix výše zmiňovaných politických jmen přitom nenasvědčuje tomu, že by motivací majitelů „politického kompra“ byly sympatie k některé z partají. Spíš to vypadá, že jim jde jen o peníze. Částka, o které se v zákulisí mluví, se pohybuje v řádech stovek tisíc.

Policejní dokumenty v předvolební kampani sehrály výraznou roli naposledy během vypjatého duelu Paroubek–Topolánek v roce 2006.

Začalo to pár týdnů před volbami, kdy z trezorů unikly odposlechy Mirka Topolánka. Anonym poslal do médií audiozáznamy, které policie pořídila v kauze poslance Zdeňka Kořistky. V ní tehdy detektivové vyšetřovali podezření, že se Topolánkův přítel Marek Dalík o rok a půl dříve pokoušel deseti miliony uplatit Kořistku, aby zabránil sestavení vlády Stanislava Grosse. Marek Dalík byl nakonec obvinění zproštěn, odposlechy ležely osmnáct měsíců na policii a v květnu 2006 se dostaly na veřejnost.

Sice nedokazovaly žádné Dalíkovy nebo Topolánkovy nelegální aktivity, před volbami ale obraz předsedy občanských demokratů coby kandidáta na premiérský post příliš nevylepšily. Jednak ukázaly na těsnou vazbu mezi Topolánkem a Dalíkem – politik totiž na zveřejněných záznamech vyslovil mimo jiné dnes už legendární větu: „Marku, s tebou stojím a padám.“ Druhak audiozáznamy hovorů doložily, jak si ODS ladila noty, aby z kauzy Kořistka vybruslila s co nejmenšími následky.

Další policejní dokumenty, které se tehdy v roce 2006 objevily, mířily proti poslanci ODS Vlastimilu Tlustému. Šlo o přepisy odposlechů a policejní zprávy, které se týkaly skupiny zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka. Vyplynulo z nich, že s nimi byl Tlustý ve spojení.

Konkrétně šlo o politikův přátelský kontakt s Igorem Šafrankem, slovenským podnikatelem, který byl blízkým spolupracovníkem Mrázka. Ačkoli Tlustý následně své kontakty se Šafrankem nepopřel, jeho kariéru ministra financí to přesto nezhatilo. Premiérovi Topolánkovi stačilo Tlustého vysvětlení, že neměl tušení o Šafrankových vazbách na Františka Mrázka.

I tehdy v roce 2006 byly úniky policejních dokumentů „spravedlivě“ rozloženy mezi levici i pravici. Na sociální demokracii se čtyři dny před volbami vyvalila „Kubiceho zpráva“ pojmenovaná po šéfovi protimafiánského útvaru ÚOOZ. Šlo o zprávu, kterou chtěl Jan Kubice doložit poslancům, že se sociální demokraté snaží manipulovat s vyšetřováním politických kauz a zejména hatí pátrání po vrazích zmiňovaného Mrázka.

Zpráva kromě jasných faktů obsahovala i popis dokumentů, které byly nalezené při domovních prohlídkách, jimž se úřady pod tlakem socialistů snažily zabránit. Byly to vesměs snůšky nijak neověřených drbů, které ovšem líčily v krajně nepříznivém světle lídra ČSSD Jiřího Paroubka. Mimo jiné v souvislosti s jeho přátelským vztahem s později odsouzeným vrahem Bohumírem Ďuričkem.

Zprávu sice Kubice utajil, jen pár hodin poté, co ji předal poslancům ve sněmovně, se však její kompletní znění – včetně „kompra“ na Paroubka – dostalo do médií. Za to, že nechali zprávu bez dozoru na stole a umožnili tak novinářům její ofocení, byli později potrestáni poslanci Ivan Langer (ODS) a Pavel Severa (dnes TOP 09, tehdy KDU-ČSL).