Volby v severočeském Palermu: Senátoři za STAN se distancují od svého kandidáta

Opakované senátní volby v Mostě, které proběhnou už tento víkend, přinášejí další střípek do obrazu severočeského Palerma. Senátoři za hnutí Starostové a nezávislí se distancovali od chování svého vlastního kandidáta. A to kvůli způsobu, jakým vede kampaň.

Za STAN kandiduje v senátním obvodu číslo 4 lékař Jiří Biolek. V původních volbách, které byly zrušené kvůli vnitřním rozbrojům v hnutí Severočeši, primář mostecké nemocnice Biolek prohrál rovněž s lékařkou a současnou senátorkou Aleny Dernerové a Jiřím Šlégrem.

Nyní proti sobě oba lékaři stojí znovu a Biolek rozjel kampaň zostra. Vítězku říjnových voleb Dernerovou nepravdivě obvinil, že právě kvůli ní se musí volby opakovat a daňoví poplatníci to musí zaplatit. Vytiskl letáky, které roznáší mezi voliči, a píše v nich: “Důrazně vyzývám Alenu Dernerovou, aby přijala osobní odpovědnost za zmaření říjnových voleb a zvážila svoji účast v opakovaných volbách. Nejvyšší správní soud prokázal, že o protiprávnosti své kandidatury v říjnových volbách věděla.”

Čtěte také:

» Severočeské Palermo se snaží zabránit kandidatuře sveřepé lékařky
» V Mostu se kupčí s hlasy za podporu: Pomůžeš, dostaneš byt
» TOP 10 vlivných na Ústecku: Kmotr, doyen i sveřepá senátorka
» Hausenblas o Ústecku: Babiš spustil něco, co nedomyslel
» Jan Dienstl, vládce Ústeckého kraje

Jenže soudní rozhodnutí, které říjnové volby zrušilo, žádnou roli Aleny Dernerové nikde nezmiňuje. Postup Biolka proto rozzlobil současné senátory za STAN, kteří poslali senátorce Dernerové dopis, v němž se od svého kandidáta distancují.

“MUDr. Jiří Biolek, bohužel, ve své volební kampani použil velmi neseriózní volební materiál proti Vaší osobě. Tento způsob politické soutěže jde proti politické kultuře, kterou se snažíme i my, senátoři  v Senátu PČR pěstovat a dodržovat. Proto se od tohoto jednání distancujeme, neboť, je-li vedeno kandidátem za STAN, dopadá jeho stín i na náš senátní klub Starostů a nezávislých,” napsali Dernerové v dopise, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Podepsáni jsou místopředseda senátu Jiří Šesták, předseda senátního klubu STAN Jan Horník a Zbyněk Linhart, předseda senátního výboru.

Do případu se vložil i předseda hnutí Petr Gazdík, který špičky senátorského klubu v jejich postoji k Biolkovi podpořil. “Takto se zkrátka volební kampaň vést nedá,” řekl Neovlivní.cz Gazdík.

Napsal proto dopis svým stranickým kolegům, v němž mimo jiné uvádí: “Zásadou a jednou z hlavních politických deviz STAN je, že spojuje, nikoliv rozděluje. Tím nemyslím, že bychom neměli používat i tvrdé údery v předvolební kampani, ale s rozmyslem a vědomím, jaká je podstata věci. Ano, voliči ve zmíněném senátním obvodu mohli být zmateni a nebudu rozebírat okolnosti kolem hnutí Severočeši.cz. Je ale nešťastné, napadne-li STAN protikandidátku a obviní-li ji osobně z protiprávního jednání. To považuji za zcela nepřípustné.”

Leták Jiřího Biolka. Repro: Neo

Volby v mosteckém obvodu byly divoké už v říjnu. Tehdy kvůli vnitřním rozbrojům uvnitř hnutí Severočeši.cz, s jejichž podporou jako nezávislá ke své vlastní smůle kandidovala právě Dernerová, byly volby zrušené. Zmocněnkyně Severočechů Hana Jeníčková, kterou polovina hnutí neuznává, totiž těsně před volbami podala návrh na vyškrtnutí celé kandidátky včetně Dernerové. Nejvyšší správní soud následně nařídil volby opakovat.

Severní Čechy si díky divokým praktikám, které přerostly i do politiky, vysloužily nálepku Severočeské Palermo. Po předchozích komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch.

Detailní zprávu o fungování politiků a podnikatelů na v severních Čechách najdete tu ».