Volby ve Šlachtových Pohořelicích: Všechny zavře, všechno rozmetá

Bývalý šéf protimafiánského útvaru chce být starostou v pětitisícovém městečku kousek od Brna

“Poslední zastupitelstvo, dva dny před volbami a budou se řešit zásadní věci. Ty zásadní věci souvisejí s prodejem majetku města. Proč? Nejistota, jak volby dopadnou? Potřebujeme ještě přihrát poslední majetky těm našim spřáteleným nebo proč to děláme? … Za nás vám říkám, pokud nás zvolíte, takové to nebude. Nebudete se za nás muset stydět.”


Robert Šlachta v rodných Pohořelicích Foto: Přísaha

Tolik zatím poslední vystoupení Roberta Šlachty v jeho rodných Pohořelicích, kde se o víkendu chce stát starostou.

Místní politici, kteří tu vládnou s drobnými rošádami dvacet let a mají důvěru místních, byli letošní kampaní zaskočeni. Robert Šlachta jakoby si stále nesvlékl uniformu. Své tažení do starostenského křesla podle místních postavil do značné míry na tom, co všechno podezřelého vedení města dělá a jak on to vyčistí.

“Víte, my se tu s ostatními partajemi většinou hádáme o tom, jestli se spraví park, vybuduje hřiště. Hádáme se o tom, co uděláme a v jakém pořadí, ale on to vzal jinak: Já jsem jediný spravedlivý, nejspravedlivější,” říká starosta Pohořelic Miroslav Novák.


ČTĚTE TAKÉ: Robert Šlachta. Skutečný příběh


“Jeho taktika, jak se tady prezentuje, je rozbít, vyšetřit, pozavírat. Ale nemá zkušenost s tím něco tvořit, vždycky jen rozkrýval a ničil. Stěžuje si, že s ním nikdo nechce jít do koalice, ale neptá se proč,” dodává starosta za ODS, který v městě vládne v koalici s TOP 09, STAN a ANO.

Stejnou zkušenost má s kdysi nejmocnějším policajtem i místostarosta Josef Svoboda, který byl dlouhých šestnáct let starostou Pohořelic. V minulých volbách se ve funkci prohodil právě s Novákem.

“Ta agrese v kampani je tu skutečně nová. Ta snaha všechno z minulosti šmahem odsoudit. Pikantní na tom všem je, že někteří lidé ze Šlachtovy kandidátky jsou původně z jiných stran, za které seděli ve vedení města a on je přetáhl. Když tedy zpochybňují kroky vedení města, zpochybňují kroky, kterých se sami účastnili,” vypočítává místostarosta Svoboda.  

Proč tedy vedení města neřeší kampaň žalobou? Politici říkají, že ty tvrdší formulace si Šlachta nechává na neformální rozhovory bez kamer a záznamníků a veřejné proslovy má pečlivě ošetřené.

“Je to vidět na těch jeho videích. Za těch 30 let v policii jakoby se naučil taktiku vyslýchaných zločinů, naučil se v tom kličkovat. Když něco říká, tak se jakoby ptá, on to zdánlivě netvrdí. Jen položí otázku a odpoví si, že to je třeba kvůli tomu. A dodá, že za něj se to nestane. Ale neřekne, že se to stane. Kupříkladu, že se za něj stydět voliči nemusí. Za nás tedy ano?,” popisuje starosta Pohořelic Novák.

A Šlachta jakoby jim chtěl dát za pravdu. V posledním vystoupení ve svém živém pořadu z 18. září zdůrazňuje, že ho nikdo neuslyší říct, že město to dělá špatně. “Neřekl jsem špatně, řekl jsem, že toto vedení města jde nějakým způsobem a má nějaké priority a já kdybych tam přišel, chtěl bych to dělat jinak.”

Jak jinak, to už Robert Šlachta konkrétněji nerozvedl. V dalších větách na sebe vršil jen plakátová hesla typu zlepšit bezpečnost, vybudovat cyklostezky, postarat se o seniory…

V parlamentních volbách zůstal Robert Šlachta s 4,68 procenty těsně před branou sněmovny. Neúspěch ve volbách podryl morálku členů Šlachtovy partaje, která se loni na podzim začala drolit. Nespokojení členové se začali bouřit. A rozpadlo se hned několik regionálních buněk. Loňský rozval Přísahy jsme popsali ZDE.

Z výroků odpadlíků bylo zřejmé, že jde o další stranu vůdcovského typu jako je ANO nebo SPD. Historka a šéf jsou svatí.

“Je to hnutí jednoho muže, který se chová jako Napoleon. Neumožňuje dávat najevo žádné názory. Když dá najevo někdo svůj nesouhlas, čekají ho problémy. Ječí na lidi a vulgárně je uráží,” citovali jsme loni v časopise Neovlivní.cz jednoho z členů Přísahy a doložili dalšími svědeckými výpověďmi.

Robert Šlachta si z toho navenek hlavu nedělal. “Musím vás ubezpečit, že Přísaha se nebouří. Naopak je ještě pevnější než byla,” reagoval tehdy.

Bude to o víkendu stačit?

Zdroj náhledové foto: Přísaha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email