Vpád do Kurské oblasti: poziční versus manévrová válka

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek popisuje zákulisí ukrajinské invaze do ruské Kurské oblasti.

Ukrajinský vpád do Kurské oblasti a ruské útočné operace na východní Ukrajině nejsou samy o sobě rozhodujícími vojenskými operacemi, které vyhrají válku. Ruské i ukrajinské síly postrádají schopnost vést jednotlivé rozhodující válkou vítězné operace a musí místo toho provádět více po sobě jdoucích operací s omezenými operačními cíli, které jsou daleko k vítězství, ale které v souhrnu mohou dosáhnout strategických cílů.

Ilustrace: Shutterstock.com

Je příliš brzy hodnotit výsledky a operační význam ukrajinské invaze do Ruska a pokračujícího ruského útočného úsilí na východní Ukrajině. Význam těchto operací se navíc nebude objevovat izolovaně, ale bude záležet na tom, pokud se budou týkat řady následujících ruských a ukrajinských kampaní v průběhu času. Rozsah války na Ukrajině brání kterékoli straně vyřešit válku v jediném rozhodném tažení. Ukrajina i Rusko mají schopnost vytvořit hluboké obranné pozice a rezervy, které zabrání jakékoli jednotlivé kampani od dosažení strategických válečných cílů dříve, než vyvrcholí. Schopnost Ruska a Ukrajiny generovat dostatek bojové síly k obsazení nepřetržitých obranných pozic bez otevřených boků a vytvořit taktickou hloubku na významných místech podél frontové linie přinutila obě strany k pokusům o průnikové bitvy, které jsou tak nákladné, že následné využití často není možné.

Ukrajina ve skutečnosti využila křídlo, které Rusové nechali otevřené v Kurské oblasti, ale Rusko má dostatek bojové síly na pokrytí svých hranic, pokud se tak rozhodne za cenu sledování jiných cílů. Rusko a Ukrajina obvykle dokážou vytvořit obranné pozice v určité vzdálenosti v týlu a dostatečně stabilizovat frontovou linii i v případě úspěšného průniku. Efektivní návrh ukrajinské a ruské kampaně proto vyžaduje promyšlenost a plánování několika po sobě jdoucích operací, z nichž každá stanoví podmínky pro následující operaci.

Zřídka kdy byla kterákoli ze stran schopna vést po sobě jdoucí operace bez přerušení, protože provozní pauzy nebo snížené operační tempo nabídly druhé válčící straně chopit se iniciativy. Ruský prezident Vladimir Putin a ruské vojenské velení pravděpodobně považují zachování iniciativy na celé frontě za strategický imperativ k vítězství opotřebovací války proti Ukrajině a jak ukrajinská invaze do Kurské oblasti, tak ruské útočné úsilí na východní Ukrajině ovlivní to, zda ruské síly si mohou krátkodobě udržet iniciativu.

Zdá se, že Putin a ruské vojenské velení měří úspěch na východní Ukrajině výslovně teritoriálně a pravděpodobně se snažili vytvořit širší operační tlaky pouze na podporu úsilí o dosažení stanovených územních cílů. Ruské síly mají v současné době za cíl dobýt všechny doněcké a luhanské oblasti a ruská armáda pravděpodobně měří úspěch ruských útočných operací na východní Ukrajině podle toho, o kolik blíže přivedou ruské síly k tomuto cíli.

Oproti tomu ukrajinští představitelé naznačili, že ukrajinská operace v Kurské oblasti nemá dlouhodobé teritoriální cíle, ale místo toho si klade za cíl vytvořit operační a strategický tlak na ruské síly v celé šíři fronty. V oblasti, kde Ukrajina zahájila invazi do Kurské oblasti, nejsou žádné rozpoznatelné operačně významné územní cíle a Ukrajina nevyčlenila zdroje na operaci nezbytné k prosazení skutečných operačně významných územních cílů dále do Kurské oblasti, jako je obsazení například města Kursk. Úspěch ukrajinské invaze by tak neměl být hodnocen z hlediska ruského území obsazeného ukrajinskými silami.

Ukrajinská operace v Kurské oblasti již vytvořila operační a strategické tlaky na ruské síly a následné fáze bojů v Rusku budou pravděpodobně vytvářet ještě větší tlaky na Putina a ruskou armádu. Ukrajinská invaze do Kurské oblasti přiměla ruskou armádu k přesunu až 11 praporů z Kurské oblasti a čtyř ruských silových uskupení. Což není příliš, aby to ohrozilo ruské útočné operace a snížilo tlak na ukrajinské jednotky na východě. Přesunutí ruských sil a nasazení prvků operačních záloh umožnilo ruským silám zpomalit původně rychlé ukrajinské zisky v Kurské oblasti a začít omezovat rozsah ukrajinské invaze.

Zadržování je však pouze první a pravděpodobně nejméně náročná fáze ruské reakce v Kurské oblasti. Putin a Kreml se téměř jistě pokusí získat zpět ruské území v Kurské oblasti, které se zmocnily ukrajinské síly, protože přetrvávající ukrajinská okupace ruského území by byla strategickou ranou pro Putinovo desetiletí trvající úsilí o upevnění dědictví ruské stability, bezpečnosti a geopolitické oživení.  Ruská protiofenzivní operace s cílem získat zpět území zabraná ukrajinskými silami v Kurské oblasti bude velmi pravděpodobně vyžadovat ještě více  sil, vybavení a materiálu. Ruské zdroje tvrdily, že ukrajinské síly upevňují své pozice v Kurské oblasti a budují opevnění, i když je příliš brzy hodnotit, jak tvrdě budou ukrajinské síly bránit okupované pozice v Rusku proti pravděpodobným ruským protiofenzivním operacím. Je také příliš brzy hodnotit, kdy ruské síly zcela zastaví ukrajinské postupy v Kurské oblasti a chopí se iniciativy na bojišti k zahájení větší protiofenzivní operace.

Ukrajinský vpád do Kurské oblasti ilustruje, jak mohou ukrajinské síly využít manévrovou válku k vyrovnání výhod ruské převaze v počtech vojáků a materiálu. Ruské síly obsadily během sedmi měsíců od ledna do července 2024 celkem 1 175 kilometrů čtverečních území v celém operačním prostoru. V ostrém kontrastu ukrajinská operace v Kurské oblasti postoupila zhruba o 800 kilometrů čtverečních během šesti dnů od 6. do 12. srpna a postoupila zhruba o 28 kilometrů hluboko k 17. srpnu. Opět platí, že velikost oblasti obsazená ukrajinskými silami není ukazatelem úspěchu této operace – je zde nabízena jako ukázka toho, že operační manévr může přinést mnohem rychlejší postup než poziční válka. Ukrajinské použití manévrů v Kurské oblasti slouží jako příklad toho, jak může ukrajinský mechanizovaný manévr ve spojení s operačním překvapením vést ke srovnatelně velkým ziskům ve výrazně kratších časových obdobích s menším počtem sil a materiálu.

Dlouhotrvající poziční válka naproti tomu pouze zvýrazní nevýhody Ukrajiny v oblasti zdrojů a vleklá válka zvýší náklady pro Ukrajinu a její partnery. Výzva k obnovení operačního manévru války zůstává hlavním problémem pro obě strany na operační úrovni války a schopnost Ukrajiny dosáhnout rychlého manévru v Kurské oblasti naznačuje, že ukrajinské síly přijaly poučení z posledních měsíců poziční války, která může Ukrajině v budoucnu pomoci využít manévrovou válku.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,