Vrcholí tažení proti Huawei. Kubera jednal s Kellnerem.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera se sešel s Petrem Kellnerem. Druhý nejvýše postavený politik s miliardářem, který je aktivní v Číně, jednal v době, kdy se rozhoduje o postoji České republiky k technologiím Huawei. Schůzka se podle Kubery uskutečnila na Kellnerovu žádost.

O setkání informovala kancelář Senátu.” Schůzka se uskutečnila na žádost Petra Kellnera a jejím obsahem bylo především seznámit předsedu Senátu s obchodními aktivitami největší středoevropské investiční skupiny. Diskuse se dotkla nejen podnikání v České republice, ale také tématu podnikatelského prostředí na Asijských trzích (Čína, Indie, Filipíny, Vietnam, Indonésie), kde je PPF největším českým investorem,” stojí v oznámení Kuberova aparátu.

Druhým tématem schůzky byly právě technologie, bezpečnost a budování sítí 5G, o které usiluje čínská společnost Huawei. Sám předseda Senátu tvrdí, že jej nejbohatší Čech ujistil, že bude respektovat vládní rozhodnutí.

Psali jsme:
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá
» Lidovci: Huawei by neměl mít přístup ke strategickým zakázkám
» Huawei na mušce

“Shodli jsme se, že bezpečnost ČR je na prvním místě. Klíčová je věcná debata bez emocí. Byl jsem panem Kellnerem ubezpečen, že všechny jeho firmy dodržují v ČR zákony a že se to bude týkat i případných omezení pro Huawei,“ uvedl Jaroslav Kubera.

V té souvislosti je dobré vědět, že čínský byznys Petra Kellnera a jeho PPF do značné míry stojí na dobrých vztazích s tamním komunistickým režimem. PPF například poskytuje v Číně skrze svůj Home Credit spotřebitelské úvěry a s byznysem jí má pomoci právě tamní státní společnost. Na půjčky totiž potřebuje víc peněz a ty má podle nedávných zpráv Hospodářských novin získat od čínské státní skupiny CITIC.  Informaci potvrdil samotný Home Credit. “Jde o záměr obou partnerů, který má konkrétní obrysy, ale komentovat budeme až jeho výsledky,” uvedl šéf komunikace firmy Milan Tománek.

Setkání miliardáře a předsedy Senátu se přitom odehrálo na kulisách aktuálního tlaku části politiků a bezpečnostních expertů o odstavení čínské společnosti Huawei od strategických státních zakázek v České republice. Definitivní stanovisku zatím vláda nevydala. Některé státní úřady nicméně začaly Huawei z veřejných zakázek vyřazovat. Jednotný postup ale zatím administrativa nezvolila. Lavírování úřadů souvisí s tím, že nezpochybnitelné důkazy o zneužívání technologií ze strany firmy Huawei doteď na stůl nikdo nepředložil.

“Bezpečnostní experti jsou většinově přesvědčeni, že existuje nezpochybnitelné riziko Huawei napojenou na čínské zpravodajské kruhy do strategických zakázek pouštět. Mimo jiné proto, že podle tamních zákonů je každá obdobná firma takové velikosti povinna spolupracovat s čínskými zpravodajskými službami. Ale jsou to politici, kdo ponesou odpovědnost za případné prohrané soudní spory, kterými firma hrozí. Takže výsledný závěr nakonec může být jiný,” popsal současný stav jeden z tuzemských expertů.

Každopádně pokud se další evropské státy rozhodnout firmu Huawei do svých zakázek dál pouštět, bylo by velkým překvapením, kdyby nakonec Česká republika zvolila jiný postup. To už ostatně naznačil i premiér Andrej Babiš, který dal před pár týdny najevo, že bude chtít, aby Česko postupovalo koordinovaně s dalšími zeměmi Evropské unie. “Je nezbytné zahájit diskusi o kybernetické bezpečnosti na úrovni všech členských států EU, neboť se jedná o globální problematiku,” prohlásil.