Vrtěti psem. Taktika, s kterou chce Babiš dobýt Hrad

Oligarchův tým cíleně vypouštěl informace ohledně jeho stažení se z politiky nebo o kandidatuře Stropnického. A tak to teď bude pořád.

Jestli něco tým Andreje Babiše umí, pak je to odvádění pozornosti od důležitých věcí a jejich přebíjení nesmysly. Babišovi lidé to s úspěchem provozovali i poslední měsíc, aby majiteli Agrofertu zaručili dostatečný prostor v médiích. A povedlo se.


A teď si všichni užijeme…. Foto: Hnutí ANO

Krátce poté, co jsme zkraje října s odvoláním na utajené Babišovi spolupracovníky popsali, že lídr hnutí ANO překvapivě chce kandidovat na prezidenta, vypustili jeho marketingoví specialisté kouřovou clonu. Nejprve veřejnosti předhodili jméno Martina Stropnického coby horkého kandidáta hnutí na Hrad.

A v médiích se hned objevily titulky “Martin Stropnický jako kandidát má šanci”. Nebo: “Babišův utajený favorit na Hrad”. Či: “Stropnický je pro Babiše dobrým kandidátem na Hrad”.

Jenže nic z toho nebyla pravda. Babiš nikdy neplánoval vyslat do boje o Hrad svého někdejšího ministra.

“O kandidatuře Martina Stropnického se nikdy vážně neuvažovalo,” potvrdil nyní zdroj z týmu Babišových spolupracovníků, který původně jako první redakci Neovlivní.cz prozradil, že lídr ANO chce kandidovat osobně.

Aby byla clona dokonalá, Babišovi lidé pro jistotu vypustili ještě další balonek na odvedení pozornosti od pravého stavu věci. Šlo jim o to, aby politik své rozhodnutí oznámil sám a za okolností, které si také sám zrežíruje. (Jak se nakonec stalo na TV Nova.) Lidé z jeho týmu proto začali šířit informace, že už toho má “šéf” dost a přemýšlí o ukončení politické kariéry.

Ani to nebyla podle informací Neovlivní.cz pravda: Babiš o takovém kroku reálně uvažoval jen jednou. A to loni po prohraných parlamentních volbách. “Teď jeho odchod nepřipadá v úvahu,” potvrdil redakci výše citovaný zdroj.

Navzdory tomu se zase v médiích objevily titulky typu “Andrej Babiš může oznámit i odchod z politiky”.

Cíl téhle taktiky je zřejmý: AB musí být neustále vidět a za všech okolností si mediální obraz řídit sám. Proto jeho tým sám nastoluje témata – byť sebehloupější. A média je přebírají.

Aktuálním příkladem může být nevinná poznámka v Babišově projevu, když nyní na tiskovce rozebíral svou kandidaturu. Jen tak mimochodem poznamenal, že by v kauze Čapí hnízdo nabízenou prezidentovu abolici – zastavení trestního řízení – nepřijal.

A hned se z toho v médiích i na sociálních sítích stalo téma: Miloš Zeman chce ochránit Babiše před vězením, jednali o tom v neděli na Hradě.

Jenže ve skutečnosti podle zjištění Neovlivní.cz na jeho schůzce s prezidentem nic takového vůbec nepadlo. Mimo jiné proto, že sám Miloš Zeman politikovi nic žádnou abolici zaručit nemůže.

Abolici totiž – na rozdíl od prezidentské milosti – musí podepsat i současný předseda vlády Petr Fiala, nebo některý z jím pověřených ministrů. A z dosavadních postojů současné vlády je zcela jisté, že nic takového nepřipadá v úvahu. A tím také padají veškeré debaty o abolici. Bez kontrasignace je neplatná.

A klasickou milost, která už kontrasignaci nevyžaduje, může prezident udělit až po pravomocném rozsudku. A ten zcela jistě do lednové prezidentské volby nepadne.

Každopádně ta nevinná věta měla ve skutečnosti podtrhnout, že válečná sekera se Zemanem z loňského podzimu je zakopaná a Andrej Babiš má pro svou kandidaturu jeho podporu. Což se mu může hodit, až bude oslovovat původní voliče Miloše Zemana.

Taktika Babišova týmu pro následující týdny je zkrátka jasná: čeká nás jedenáct týdnů vrtění psem.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email