Všechna Tvrdíkova přátelství aneb čínské peníze na lince Praha-Bratislava

Desítky až stovky miliard natečou do Česka z čínských fondů, tvrdí tuzemští politici i byznysmeni po třech dnech svátku Číny v Praze. Ve skutečnosti mají investice mnohem blíž k českým a slovenským jménům, které už přes dvě desetiletí důvěrné známe z tuzemské ekonomiky.

Česká republika a Čína podepsaly obchodní kontrakty za 95 miliard korun, oznámil tento týden prezident Miloš Zeman.

Na tiskové konferenci za účasti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ale v té chvíli chyběl muž, který posledních pět let česko-čínské finanční přátelství usilovně budoval a nakonec i potvrdil prvními velkými obchody. Obchody mezi investiční skupinou CEFC operující z Číny a svými byznysovými kamarády.

Řeč je o bývalém ministru obrany, šéfovi ČSA, volebním manažerovi ČSSD a nyní zástupci čínské společnosti CEFC pro Evropu Jaroslavu Tvrdíkovi. Jeho obchody i teď patří mezi ty hlavní, které byly oznámeny v souvislosti s čerstvě skončenou návštěvou čínského prezidenta v Praze.

Štastné odklonění z politiky

Už před mnoha měsíci Tvrdík přivedl čínským investorům z CEFC své kamarády, vlivné finančníky ze skupiny J&T. Jejich přibližování sice odstartovalo pomalu, když na podzim roku 2014 Číňané oznámili nákup pětiprocentního podílu, nakonec však skončilo největší momentálně oznámenou akvizicí. CEFC potvrdila kapitálový vstup do J&T Financial Group, ve které by měla získat poloviční podíl a to za necelých třicet miliard korun.

Více:

» Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér
» Čínská invaze pokračuje, po J&T chtějí část Penty i solární parky
» TOP 10 vlivu v zákulisí, č. 5: Jaroslav Tvrdík
» Pavučina vztahů nejvlivnějších hráčů politického zákulisí
» Finančníci z J&T se spojují s projekty, za nimiž stojí ANO

Číňané tím získají vliv nad J&T Bankou, která spravuje peníze řadě českých expolitiků, a slovenskou Poštovou bankou.

“Přes Jardu Tvrdíka. Je to náš dlouholetý kamarád a v určitém okamžiku se podle mě velmi šťastně odklonil od politiky,” vyprávěl v prosinci 2014 časopisu Forbes Patrik Tkáč, jeden z finančníků z J&T, jak začalo jejich partnerství s Číňany.

Vazby obou stran jsou dlouhé. Už v roce 2006, poté, co Tvrdík skončil ve vedení ČSA, se objevily spekulace, že jeho nové angažmá by mělo být v J&T Bance. Nestalo se, místo toho Tvrdík skončil jako volební manažer ČSSD v dobách Jiřího Paroubka.

J&T by měla být i do budoucna klíčovým nástrojem pro další čínské investice. Podle včera podepsaných ekonomických dohod by přes ni mělo do roku 2020 protéct necelých šest miliard euro určených na další investiční projekty.

Spojeni nejdražší kampaní

V tomto období si Tvrdík vybudoval velmi úzké vazby s dalším z aktérů čínským obchodů – s majitelem mediální skupiny Médea a vydavatelství Empresa Media Jaromírem Soukupem.

Jako volební manažer se Soukupem a jeho lidmi velmi těsně spolupracoval. Společně stáli za těmi nejdražšími předvolebními kampaněmi v dějinách české politiky v letech 2008 a 2010. Obří investice, které neladily s účetnictvím sociální demokracie, tehdy vysvětlovali devadesátiprocentními slevami na inzerci, které Soukup Tvrdíkovi poskytoval.

Poté, co informace o slevách pronikly na veřejnost, se oba muži na krátký čas rozešli, časem se ale vztahy opět srovnaly. A tak už před několika lety začaly Médea i Empresa podporovat Tvrdíkovu čínskou misi, když se přidaly mezi podporovatele Smíšené česko-čínské obchodní komory, jejímž jménem Tvrdík roky získával v Číně kontakty a připravoval si půdu pro současné nákupy.

Když pak loni v září Tvrdík vyrazil do Číny spolu s delegací prezidenta Miloše Zemana, byl součástí výpravy i Soukup a jeho partnerka, herečka Kateřina Brožová, aby po pár dnech jako jednu z akvizic CEFC oznámili majetkový vstup do Soukupovy agentury a jeho vydavatelství. A i když samotný majetkový vstup procházel v posledních týdnech divokými zvraty, obchod by nakonec měl být dokončen podle původních dohod.

S letadly tam a zpět

Dlouhou historii má za sebou i další z velkých obchodů CEFC, konkrétně nákup polovičního podílu ve společnosti Travel Service. S ní a jejím majitelem Jiřím Šimáněm se totiž Tvrdík potkává už víc než 10 let.

Čína a my:

» Dokument, kterým Krnáčová dovolila policii tři dny blokovat Prahu
» Zemanův poradce o zákulisí mocenských schůzek i letu s Kellnerem

Poprvé to bylo v roce 2003, když Tvrdík nastoupil do čela ČSA. Se státními aerolinkami měl tehdy velké plány a chystal se Šimáněho Travel Service koupit. Několik let o tom s různou intenzitou vyjednával, z obchodu nakonec sešlo.

Příběh se dokončil až po Tvrdíkově odchodu. To se ovšem situace obrátila, protože podíl ve finančně zcela vyčerpaných aerolinkách (což bylo do velké míry i výsledkem působení Jaroslava Tvrdíka) koupil v roce 2013 naopak Travel Service, který tam nyní vlastní zhruba třetinový podíl a posílený vstupem nového vlastníka by jej rád navýšil na víc než polovinu. Tvrdík, kterého díky angažmá v ČSA roky provázela především pověst neúspěšného manažera, tak po letech může mít skrze CEFC na české aerolinky opět vliv.

Tím ale spolupráce s Jiřím Šimáněm nekončí. Domluvil nejen vstup CEFC do letecké společnosti, ale i společné převzatí fotbalové Slavie. Tvrdík – stejně jako Šimáně – patří mezi skalní fanoušky sešívaných a nákupem si splnil sen o záchraně krachujícího klubu.

Muž, který je podle svých spolupracovníků schopen strávit hodiny diskuzí se slávistickými fanoušky, svoji vášeň završil nyní, když před pár dny oznámil, že CEFC koupí také většinový podíl ve slávistickém stadionu Eden.