Připomeňte si: Rozhovor s AB juniorem o otci, nemoci a kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce zastavil trestní stíhání Andreje Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo. Policie s juniorem – ačkoli je klíčovým svědkem – do dnešního dne vůbec nemluvila, jak si včera znovu potvrdila redakce Neovlivní.cz. Premiérův syn přitom sám chtěl vypovídat o svém nedobrovolném pobytu na okupovaném Krymu, kam jej odvezl otcův ruský řidič. Junior hned dvakrát žádal českou policii a žalobce o pomoc. Bez výsledku. “V případu nenastal žádný posun,” potvrdil nyní žalobce Jan Lelek fakt, že s juniorem nikdo nemluvil. Odemykáme proto text z časopisu Neovlivní.cz, z nějž je zřejmé, co by asi Andrej Babiš mladší policii řekl. Kdyby se ho mohla zeptat. 

Tištěný magazín Neovlivní.cz, listopad 2018: Je klíčovým svědkem v kauze Čapí hnízdo. Ale policie s ním dodnes nemluvila. Tři roky se jej marně snaží najít a vyslechnout. V roce 2018 zmizel na okupovaný Krym. Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší však není zločinec prchající před spravedlností. Našli jsme ho. A vyzpovídali. Z jeho slov je zřejmé, že je v dotační aféře jen obětí.

Byl červen 2018, když jsme v magazínu Neovlivní.cz poprvé popsali příběh tajemného zmizení premiérova syna Andreje Babiše mladšího (zde »). Junior zmizel na přelomu tehdejšího roku, když se v České republice naplno rozjelo vyšetřování kauzy Čapí hnízdo: premiér Andrej Babiš, jeho děti Andrej a Adriana, manželka Monika a manažeři z holdingu byli obviněni pro podezření z dotačního podvodu. A policie začala s výslechy.

Andrej Babiš mladší na snímku, který vznikl v rámci Zvláštního vyšetřování novinářů Slonkové a Kubíka. Repro: Neo

Andrej Babiš junior, původním povoláním pilot, je klíčem k případu. Může potvrdit, nebo vyvrátit teorii policie a Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, že děti a manželka českého premiéra sehrály v kauze jen roli bílých koní, aby politik dosáhl na padesátimilionovou dotaci. Do případu přitom svého syna zatáhl sám otec-premiér, když veřejně oznámil, že luxusní farma patřila v době přidělení dotace právě jeho dětem a manželce.

Policie ho proto chtěla vyslechnout, jenže junior nebyl k zastižení. Obhájci doručili policii jen papír od jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové, že není schopen se ze zdravotních důvodů účastnit trestního řízení. Policejní komisař Pavel Nevtípil této verzi nevěřil. Už proto, že doktorka Protopopová je spojená s Andrejem Babišem – kandidovala za ANO, jezdila na kole závody za stáj Agrofert, byla poradkyní na financích, když resort řídil. A dnes je vládní zmocněnkyní pro reformu psychiatrické péče. Policie proto chtěla nechat juniorův zdravotní stav přezkoumat. Marně: premiérův syn zkrátka nebyl k zastižení.

Jak se později ukázalo, policie s ním nemluvila dokonce ani v případě vyšetřování jeho tajemného zmizení. Babišův pětatřicetiletý syn loni poslal do Prahy mail, v němž uvedl, že jej kdosi proti jeho vůli drží na okupovaném Krymu. Prosil o pomoc. Policie ale spis uzavřela s tím, že se žádný trestný čin nestal. Aniž by k tomu juniora vyslechla. Spokojila se jen s aktuální fotografií premiérova syna s jeho matkou z Bratislavy.

Po stopách Andreje Babiše mladšího se proto vydali pátrat reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík pro pořad Zvláštní vyšetřování TV Seznam. Po několika měsících marných pokusů a schůzek v Česku i zahraničí jej nakonec našli. Ve Švýcarsku, kde pobývá se svojí matkou.

Andrej Babiš junior s reportéry nejprve mluvil ve dveřích bytu. Další odpovědi na dodatečné otázky pak přišly šéfredaktorce Neovlivní.cz Sabině Slonkové z jeho mailové adresy, kterou jí dal.

Jeho svědectví je zásadní. V mailu z jeho schránky stálo, že v kauze Čapí hnízdo podepsal jen to, co mu předložili. Kdyby totéž zopakoval policii, byl by ze svého obvinění venku. Naopak by potíže čekaly ty, co mu dokumenty dali k podpisu.

Andrej Babiš mladší zároveň říká, že má zdravotní potíže. Tvrdí ale, že papír pro policii, v němž byly jeho obtíže tak zveličené, aby se vyhnul výslechu, podepsal pod tlakem.

Neo: Dobrý večer, pane Babiši.

AB: Dobrý večer.

Neo: Jsme novináři z Prahy a chtěli bychom se zeptat, jestli…

AB (obrací se na matku, která stojí ve dveřích vedle něj): Jak nás našli?

Neo: Trvalo nám to půl roku.

AB: My bychom to fakt nechtěli. Ale je nám líto, že jste sem tak dlouho jeli, abychom vám toto řekli.

Neo: To je naše riziko. Omlouváme se, že vás obtěžujeme.

AB: My tu omluvu bereme a je nám velmi líto, že nechceme…

Neo: Nechcete se k tomu vracet?

AB: Nechceme tátovi dělat žádnou ostudu.

Na kriminalistický ústav dorazil v lednu 2018 z emailu juniora vzkaz, v němž stálo, že pisatele drží proti jeho vůli na Krymu. Policie zjistila, že mail skutečně psal AB mladší

Neo: Jsme tu kvůli mailu, který jste posílal loni z Ukrajiny.

AB: Toho lituju, promiňte. Je mi líto… Nemám komentář.

Neo: Nechcete to vysvětlit? V českém mediálním prostředí…

AB: Jak na to média přišla, že jsem poslal mail?

Neo: V Praze se to prostě vědělo.

AB: Já bych chtěl, aby o tom věděli ti, co o tom vědí. A víc lidí, aby o tom nevědělo.

Neo: Ty informace o vašem mailu už byly zveřejněné. Dokonce i s tím, že policie to vyšetřovala a žádný trestný čin neprokázala.

AB: Já jsem to tehdy udělal kvůli jedné osobě.

Jde o manžela lékařky Dity Protopopové, která vystavila pro policii dokument, že AB junior není schopen účastnit se ze zdravotních důvodů trestního řízení.

Neo: Panu Protopopovi?

AB: Ano. Ta osoba stále pracuje pro mého tátu. Já se toho člověka…

Matka juniora: Straníš.

AB: … trochu bojím. Nechci problémy.

Poté, co případ emailu začala vyšetřovat policie, ocitl se junior v Bratislavě, kde se potkal se svojí matkou.

Neo: On vás převážel z té Ukrajiny do Bratislavy, je to tak?

AB: Můj táta… to podle mě nebyl nápad mého táty mě vzít na Krym. To byl nápad jeho, toho Protopopova.

Neo: Proč vás tam odvezl?

AB: Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel.

Neo: Proč chtěl, abyste zmizel? Kvůli stíhání Čapího hnízda?

AB: Kvůli stíhání Čapího hnízda. Manželka toho Protopopova, Dita, mi řekla: Vyber si, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, nebo půjdeš na prázdniny, v uvozovkách…

Neo: To chápeme, že jste si vybral prázdniny.

AB: Neměl jsem na výběr. Já jsem si vybral prázdniny. Ale já jsem to bral – a i v mailu pro policii jsem to nazval – jako únos. Teď jsem v péči lepších lidí a jsem tady spokojený. Mám nové léky a tady se ke mně chovají jinak. Takže to byl špatný doktor a špatný manžel doktorky.

Neo: Takže s posudkem, který psala, že nejste schopen výslechu a trestního řízení, s ním nesouhlasíte?

AB: Ona psala posudek? Já bych se nechtěl účastnit trestního řízení. Ale zdravotně… vidíte, že jsem schopen komunikovat v českém jazyce.  Policie mě ale vůbec nekontaktovala…

Neo: Překvapilo vás, že jste byl v kauze Čapí hnízdo obviněný?

AB: Byl jsem v té době na tom Krymu, na Ukrajině. Byl to pro mě šok. On mě tam odvezl, že půjdu na prázdniny. On je původem Rus, strašně proruský, primitivní člověk.

Neo: Vy máte švýcarské občanství?

AB: Ano, mám švýcarské občanství. A můžu se zeptat: kdybych si chtěl přečíst o tom mailu, jak to vyšlo, jaký to byl portál?

Neo: Bylo to Neovlivní.cz, ale tam asi není ten článek celý, vyšlo to v tištěném magazínu. Když mi dáte mail, tak já vám pošlu plné znění toho článku.

AB: Můžu vám dát můj mail?

Neo: Určitě. Nebo chcete můj mobil?

AB: Radši mail. Já vám to napíšu.

Policie Babiše mladšího obvinila kvůli podezření, že pomáhal otci, aby jeho farma neoprávněně dosáhla na dotaci. V únoru 2020 bylo jeho stíhání zastaveno.

Neo: Děkujeme. Ještě se zeptáme: Vy jste ale přece s Čapím hnízdem neměl nic společného?

AB: Já jsem četl, že jsem měl něco společného…

Neo: A měl, nebo neměl?

AB: Četl jsem na internetu, že jsem s tím měl něco společného.

Neo: A měl ve skutečnosti, nebo ne?

AB: Technicky ano. Ono to bylo i v novinách. Ale nechci o tom mluvit.

Neo: Můžeme se zeptat: Vy máte z něčeho strach?

AB: Já mám strach z toho člověka, z toho pana Protopopova. Mám z něho strach. On mi řekl na Ukrajině: „Já a tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený.“ Tak jsem zavolal policii.

Neo: To je jasné.

AB: On i jeho manželka lhali o mém stavu. Tehdy jí volal z Krymu a říkal – promiňte za vulgarismy – říkal: „Stav v píči!“ (V původní verzi rozhovoru bylo “Jste v píči!” Větu jsme upravili po upozornění Andreje Babiše mladšího v roce 2021, pozn Neo.)

Neo: Ale on pracuje pro vašeho otce dlouho, ne?

AB: Ne, v žádném případě. On dostal zaměstnání jen díky tomu, že se…

Neo: Jen přes paní doktorku Protopopovou, přes manželku?

AB: Ano. Tu jsem poznal tak, že jsem si udělal takovou legraci z policajtů, oni mě odvezli do léčebny v Havlíčkově Brodě a pak mě dali do Národního ústavu pro duševní zdraví v Klecanech.

Neo: A tam jste se poznal s doktorkou.

AB: Ano. A zažil jsem… poslední dva roky jsem zažil něco šíleného.

Do rozhovoru vstupuje matka: „To už stačilo. Nemáme se vracet do minulosti…“

Neo: Ještě jednou se omlouváme, že jsme vás takhle přepadli, a děkujeme moc.

AB: Šťastnou cestu.

Reportéři následně poslali Andreji Babišovi mladšímu slíbený článek. Z jeho mailové adresy, kterou reportérům při osobním setkání předal, přišlo poděkování a následné odpovědi na další otázky.

Neo: Ještě mám jednu prosbu: Říkal jste, že jste měl s Čapím hnízdem něco společného jen technicky. Jak jste to myslel?

AB: Myslel jsem to tak, že si pozitivně pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.

Neo: Kdy přesně vás pan Protopopov na Krym odvezl a kde vás držel?

AB: Bylo to dlouhé. Někdy od září 2017. Pronajímal byty, držel mě v Sevastopolu a pak v Jaltě. Na okupovaný Krym mě vzal z Moskvy na ruské vízum. Bylo to nepříjemné, jít tam proti mé vůli. Pak jsme se vrátili do Evropy a já jsem byl na Slovensku. Pak jsem utekl do Švýcarska autobusem. Od té doby mám nového doktora a zbavil jsem se „pečovatele“, který mě psychicky týral.

Neo: Myslela jsem, že v té Bratislavě jste se už fotil s maminkou, s tím časopisem pro policii. To znamená, že jste ještě byl s panem Protopopovem?

AB: Byl stále zaměstnaný jako můj pečovatel, i když jsme se vrátili do Bratislavy. Musel jsem proto odejít do Švýcarska. Jinak by můj život s ním pokračoval. Když jsem se pak dostal do Švýcarska, připojila se ke mně moje matka a do telefonu mu musela jasně říct, aby se ke mně nepřibližoval. Chtěl přijet za mnou. Bohužel zná moji adresu. To on nakázal mně a mojí mámě, abychom pořídili tu fotografii. Pak to poslal do Prahy.

Neo: Pan Protopopov pracuje pro Agrofert?

AB: Ano, pracuje pro Agrofert.

Neo: Jak si vysvětlujete, že doktorka Protopopová poslala policii papír, že nejste schopen výslechu a trestního řízení?

AB: Paní Protopopová ten papír sepsala a já jsem ho podepsal. Řekla mi, že nebudu tím pádem muset vypovídat a zbytečně se stresovat. Podepsal jsem to out of comfort. Byla to ode mne ale blbost, podepsat papír, že jsem ve stavu horším, než je skutečnost.

Neo: Ale proč vás tedy její manžel odvezl na Krym, když podle ní to mělo být tím papírem pro policii vyřešené? Něčeho se báli?

Byl bych rád, kdyby to vysvětlili. Proč to udělali. Víte, já si myslím, že tohle je prostě příklad politiky + psychiatrie. Je smutné, že můj otec… Ale každý přece ví, že má hodně práce, aby se zabýval svým synem…

Neo: Nezlobte se, že se ptám na tak osobní věci, ale chceme to pochopit. Jestli tomu rozumím, máte jisté psychické potíže, ale v papírech pro policii byly zveličené. Je to tak?

Ano, byly zveličené. Jestli jsem schopen zúčastnit se trestního řízení, bych ale – jestli vám to nebude vadit – nechal vyjádřit se mého advokáta… Je to smutné, že můj advokát se mnou nikdy nekomunikoval a dělá jenom to, co chce můj otec. Já mám držet hubu, protože advokáta neplatím.

Neo: To mě celé mrzí… Víte, co ale nechápu? Že policie uzavřela případ toho Krymu, ale přitom vás k tomu nevyslechla. Vy jste k tomu nevypovídal, že ne? Jako důkaz posloužila jen ta vaše fotka s maminkou…

Nevypovídal jsem. Máte to v Čechách těžký.

Reportéři opakovaně oslovili se žádostí o rozhovor také doktorku Ditu Protopopovou a jejího manžela. Oba odmítli na veškeré otázky spojené s Andrejem Babišem mladším odpovídat.