shutterstock_165956423

Výběr právníků pro Škodův palác se městu vymyká z rukou

Výběr právníků, kteří budou Prahu zastupovat při sporu o nevýhodný pronájem Škodova paláce, se magistrátu pod vedením Adriany Krnáčové začíná vymykat z rukou. Poté, co kvůli primátorce skončila postupně trojice advokátních kanceláří, má město problémy s volbou i té čtvrté. Protistrana ji totiž obviňuje z nepřiměřeného nátlaku.

Primátorka Krnáčová nechala záhy po svém nástupu vypovědět smlouvu s advokátem Vladimír Zoufalým. Ten město do té doby hájil a tlačil majitele Škodova paláce, v níž sídlí magistrátní úředníci, k výhodnějším podmínkám. Primátorka se následně sešla s protistranou sporu a rada města pak vybrala právníky, které Krnáčové doporučil zástupce majitele Škodova paláce. Krnáčovou to málem stálo kariéru, nakonec případ ustála i díky tomu, že tendr na právníky navrhla zrušit a rada vypsala nové výběrové řízení.

To vyhrála respektovaná advokátní kancelář bývalého poslance ODS Petra Tomana, Krnáčová ovšem obratem tuto volbu zpochybnila. Po následné schůzce advokátů a primátorky to byla právní kancelář, kdo řekl, že s magistrátem už nechce mít nic společného. Kvůli chování Krnáčové.

Rada města proto v úterý 2. června rozhodla o uzavření smlouvy s druhou advokátní kanceláří v pořadí Císař, Češka, Smutný. Proti té ale zase protestují zástupci majitele Škodova paláce, firmy Copa Retail.

„Jsme překvapeni volbou nového právního zástupce ve věci Škodova paláce. Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný zastupovala město v této kauze již v roce 2013, při jednáních před zahájením soudního sporu. Byli to právě její zástupci, kteří na jednání sdělili Davidu Maxwellovi, majiteli Copa Retail, že pro dosažení jakékoliv dohody je nutné, aby “veřejně krvácel”,” tvrdí Abigail Schaeffer‏ z Copa Retail.

Výběr advokátní kanceláře považuje Schaeffer za krajně nevhodný, má-li být nalezeno smírné řešení. „Hlavní město Praha má samozřejmě právo vybrat si, kdo ho bude zastupovat, ale pokud má zájem dosáhnout skutečné dohody, pak tento krok nedává smysl. Proč by si město opět vybralo právní zástupce, kteří pro něj při předchozím angažmá ničeho nedosáhli a byli nakonec vyměněni?” ptá se Schaeffer.

Paradoxní je, že primátorka Krnáčová vysvětlovala výpověď pro původního advokáta Zoufalého tím, že chce nalézt právníky, kteří pro město vyjednají dohodu a snížení nájmu. Takto  zdůvodňovala své tajné jednání se Schaeffer.

Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný pracovala roky pro státní podnik Čepro, který spadá do sféry vlivu nadřízeného Krnáčové, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ještě z dob, kdy nepůsobil v politice. V kontaktu jsou právníci kanceláře například s Alexejem Bílkem, dvorním advokátem Andreje Babiše.

V kanceláři pracoval na obchodních případech (což je nyní případ Škodova paláce) i nynější ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán.

Kancelář má ovšem dobré jméno i u lidovců, kteří v Trojkoalici v Praze také vládnou. V minulosti spolupracovali její právníci s developerem Luďkem Sekyrou, hlavním mecenášem lidové strany.