Výbušný IT audit: padají hlavy dalších úředníků

Ředitel auditorů ministerstva financí Evžen Mrázek to má sečtené. Podle informací Neovlivní.cz má v klíčové funkci skončit se zdůvodněním, že jeho znalost angličtiny není pro tento post dostačující. Byl to právě Mrázek, kdo spolu s bývalým prvním náměstkem Wagenknechtem rozjel politicky výbušný audit na monitorovací systém pro čerpání dotací, který popudil ministryni Karlu Šlechtovou.

“Mrázek končí, angličtina mu zlomila vaz,” potvrdil zdroj blízký vedení ministerstva financí. Oficiálně to úřad nekomentuje. Konec současného šéfa auditorů nicméně potvrzuje výběrové řízení, které resort tento týden umístil na své webové stránky: “Státní tajemník v Ministerstvu financí ČR vyhlašuje výběrové řízení na služební místo vrchní ministerský rada – ředitel odboru 52 – Auditní orgán, FM 2393 v oboru služby: 3. Audit se služebním působištěm Praha.”

K této zprávě

» Dokument: Co píší z Bruselu k dotační stopce
» Brusel zastavil čerpání dotací kvůli monitorovacímu systému
» Přehledná grafika: Pavučina vztahů u výbušné IT zakázky
» Zakázka u Šlechtové: Policie jde po účtech
» Ovlivněná IT zakázka? To je úplně na hlavu, říká exministr Jankovský
» Policie považuje audit u Šlechtové za věrohodný
» Senátorka: IT zakázka je ideální, když chcete něco předražit
» Nabídky firem v IT zakázce u Šlechtové: Najdi pět rozdílů

Evžen Mrázek nechtěl své angažmá na ministerstvu detailněji rozebírat. Z jeho slov během rozhovoru pro Neovlivní.cz nicméně vyplynulo, že své současné potíže spojuje právě s audity, které vedl. A kvalitu svých jazykových znalostí považuje za zástupný problém. “Nevím, kdo přesně za tím stojí, ale jsem přesvědčený, že to souvisí s mojí prací. Ty audity se zkrátka nehodily,” řekl Mrázek.

Na otázku, proč si tedy angličtinu na požadovaný stupeň nevylepšil, Mrázek uvedl, že na tom pracoval, ale nestihl zkoušku do stanoveného termínu: “Při pracovní vytíženosti, kterou se lidí z auditního odboru týká, to opravdu není nic jednoduchého.”

Šéf auditorů byl přitom vnímaný jako blízký člověk někdejšího prvního náměstka Lukáše Wagenknechta. Společně také připravili většinu auditů, které následně vyvolaly pozdvižení. Šlo například o audity nemocnic, již zmiňovaný monitorovací systém u Šlechtové či nejnověji dokončovaný audit IT zakázek na ministerstvu vnitra, které spadají do éry Ivana Langera.

Nejtvrdší reakce na práci auditorů přitom přišla od ministryně Šlechtové, která jejich audit monitorovacího systému na čerpání evropských dotací označila za nekvalitní.

Následně to byl také její resort, kdo ministerstvo financí písemně upozornil, že Brusel neproplatí Mrázkův plat, protože nesplňuje nejvyšší stupeň znalosti angličtiny. Mrázek přitom pravidelně do Bruselu jezdí, vede s úředníky jednání v angličtině, nezvládá ovšem bezchybnou odbornou komunikaci. O Mrázkových potížích s angličtinou informoval portál Česká justice, který také citoval ze zmiňovaného dopisu od Šlechtové.

To, že Evžen Mrázek upadl v nemilost, potvrzuje i fakt, že v letošním roce nedostal odměny. V tom loňském přitom inkasoval na prémiích 246 tisíc korun.

Mrázek přitom patří mezi auditory, kteří mají ve státní správě nejdelší praxi. V minulosti působil sedm let na auditu na ministerstvu školství. Před tím pracoval v bance.