Vydat Babiše? Proti jeho vůli poslanci ANO nepůjdou. Dnešek rozhodne

Andrej Babiš a  Jaroslav Faltýnek jsou dnes na mandátový imunitní výbor prostudovat žádost policie o jejich vydání v kauze Čapí hnízdo . Teprve pak bude podle zjištění Neovlivní.cz jasné, zda poslanci hnutí ANO budou hlasovat pro zbavení imunity svých nejvyšších šéfů. Už dnes dávají najevo, že se jim do toho moc nechce.

Mandátový a imunitní výbor dnes připraví stanovisko pro Sněmovnu, která by o vydání lídra hnutí ANO a šéfa jeho poslaneckého klubu měla hlasovat už příští týden. Zatímco politici ostatních parlamentních stran dávají vesměs najevo, že neuhnou z  poslaneckých zvyklostí a Babiše s Faltýnkem vydají, poslanci ANO dva klíčové muže hnutí zbavit imunity nechtějí.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Policie: Čapí hnízdo byl podvod, chceme stíhat Babiše
 » Za Čapí hnízdo budou Češi platit 50 milionů, dotace se musí vrátit
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Rozhodne, jak se k případu postaví sám Andrej Babiš poté, co dnes navštíví výbor a bude mít možnost nahlédnout do policejní žádosti.

“Čeká se, s čím přijdou. Je jasné, že pokud řeknou, že to je politická provokace, asi těžko budou moci poslanci ANO hlasovat pro jejich vydání,” popsal pod podmínkou anonymity jeden z poslanců Babišova hnutí.

Někteří už dali své váhání najevo i veřejně. Jako třeba pražský poslanec ANO Matěj Fichtner. “Od doby, co se ta kauza otevřela, se vede debata, zda je stíhání politicky motivováno. A já si nejsem úplně jist, že to politicky motivováno není,” prohlásil politik a místopředsedy mandátového a imunitního výboru v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

K jistotě mu podle jeho slov nepomohl ani vyšetřovací spis, do nějž mohl jako místopředseda mandátového a imunitního výboru nahlédnout. “Ze spisu není patrné, že by ty trestné činy byly spáchány,” tvrdí Fichtner.

Debata se přitom nevede, o manipulaci mluví jen politici ANO Andrej Babiš či Robert Pelikán a prezident Miloš Zeman.

Pokud by poslanci ANO nakonec hlasovali proti, podle dosavadních výroků politiků z ostatních stran by jim to stejně nepomohlo. Poslanecké kluby ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS mají dohromady pohodlnou většinu 139 hlasů a jejich členové dali najevo, že budou hlasovat pro vydání.

Policie může Babiše a Faltýnka obvinit teprve poté, co budou zbaveni imunity. Pokud zasednou v nové Sněmovně po říjnových volbách, musela by policie žádat o jejich vydání znovu. Někteří politici ANO už kalkulují s výrazným volebním úspěchem a výhodnějším uspořádáním ve Sněmovně a chtějí hlasování odsunout na dobu po volbách. V tomto smyslu se vyjádřil na příklad ministr spravedlnosti Pelikán.

Policie chce Babiše a Faltýnka stíhat proto, že dospěla k závěru, že v případě padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo byl spáchaný podvod. Kriminalisté potvrdili, že Babišova farma neměla na dotaci nárok. A Babiše podezřívá, že spolu se svými spolupracovníky připravili fintu, jak na veřejné peníze dosáhnout. Lídrovi hnutí jako organizátorovi hrozí pět až deset let vězení