© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ester Lauferová dosud nedostala od administrativy Bašára Asada souhlas s působením v zemi, česká diplomacie vyčká do podzimu. Pak změní nominaci.
Jeden z nejvýznamnějších postů české diplomacie je už tři čtvrtě roku prázdný. Eva Filipi skončila v roli velvyslankyně v Sýrii loni v říjnu. Výjezd její nástupkyně, za kterou si ministr Jan Lipavský vybral diplomatku Ester Lauferovou, se ale zkomplikoval.
“Vypadá to, že Ester Lauferová do Damašku neodjede. Proti se staví Sýrie,” uvedl pro Neovlivní.cz zdroj obeznámený se zákulisím obsazení ambasády.
Ministerstvo zahraničí obsazení postu velvyslance v Sýrii nechce veřejně nijak rozebírat. S tím, že stejně postupuje i v jiných případech. “S ohledem na utajovaný režim proces jmenování velvyslanců nekomentujeme,” reagoval mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.
Faktem ale je, že Ester Lauferová dosud neobržela od hostitelské země takzvaný agrémant, tedy souhlas s působením v Sýrii. Bez něj nevyjede. Česká diplomacie si podle zjištění Neovlivní.cz dala čas do podzimu.
“Pokud si to Asad nerozmyslí, změní se nominace a ministerstvo zahraničí navrhne na pozici velvyslance někoho jiného,” dodal již citovaný zdroj.
Ester Lauferová přitom není žádný nováček, pracovala na nižších diplomatických postech v Iráku a Afghánistánu, šest let byla generální konzulkou v Istanbulu. Laťka nasazená v Damašku Evou Filipi je ale vysoko.
Díky jejímu působení na jednom z nejobtížnějších diplomatických postů měla Česká republika na mezinárodním poli dlouhé roky unikátní pozici. Poté, co tu Asad rozpoutal občanskou válku, stáhli se z Damašku diplomaté USA i dalších zemí. Česká ambasáda tedy sloužila i pro zájmy spojeneckých zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg mi za setrvání v Sýrii děkoval, říká diplomatka Filipi
V roli diplomatky tak byla Eva Filipi cennou postavou nejen pro Českou republiku, ale i pro spojence. “Eva měla dobrý vhled do myšlení syrské vlády, je i kanálem pro informace o amerických občanech v Sýrii včetně držitelů dvojího občanství,” pochválil velvyslankyni v roce 2017 pro časopis Foreign Policy zatím poslední americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford.
Eva Filipi také byla nejdéle sloužící ambasadorkou.
Současné vedení ministerstva zahraničí ale o její služby už dál nestálo. Navzdory tomu, že loni v říjnu v regionu eskaloval konflikt v Izraeli, vypukla válka v Gaze, zapojila se libanonská militantní organizace Hizballáh, ministerstvo Evu Filipi s odkazem na její vysoký věk stáhlo.
Ona sama ale věk nevnímala jako žádnou překážku. “Mně to nevadilo v tom smyslu, že bych byla unavená, nebo vyhořelá – tam bylo pořád co dělat. Naopak si myslím, že v takových situacích je lepší delší pobyt než střídání. Protože než si vytvoříte kontakty, které budou na takové úrovni, že skutečně můžete hodně dokázat, to trvá. To není měsíc, ani dva, ani rok,” říká Eva Filipi v unikátní rozhovoru pro únorový časopis Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný text neuteče.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com