Výměna v Damašku. Končí jedna z nejvlivnějších českých diplomatek

Eva Filipi má v Damašku unikátní pozici a jen málokterý ambasador dokázal vzbudit takový rozruch jako česká velvyslankyně v Sýrii.

Jedna z nejzkušenějších českých diplomatek Eva Filipi končí po více než dvanácti letech na postu velvyslankyně v Sýrii. Ačkoliv ministerstvo zahraničí zatím informaci oficiálně nepotvrdilo, shání už nějakou chvíli za Filipi náhradu. Znalci místního prostředí se shodují, že to nebude tak jednoduché. Filipi má v Damašku unikátní pozici a je známá svými výjimečnými kontakty s režimem prezidenta Bašára Asada.


Velvyslankyně Eva Filipi při schůzce s patriarchou řecko-katolické církve v Damašku na snímku z března 2016. Spolupracovali na několika projektech na podporu vnitřně vysídlených Syřanů. Foto: MZV / Radek Háša

Jen málokterý velvyslanec dokázal vzbudit v české politice takový rozruch jako právě velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi. Když v roce 2015 začal platit nový služební zákon, který nepřipouští, aby ve služebním poměru byl někdo starší 70 let, vymýšlela se pro Filipi výjimka. A když ji poslanci nestihli potvrdit, obešel to Černínský palác dohodou o provedení práce, jen aby mohla na svém postu setrvat – u diplomatů věc nevídaná a ojedinělá (takovou dohodu měla už jen Livia Klausová na Slovensku).

Na druhé straně Filipi později čelila výzvám mnohých politiků, ať kvůli svým postojům k syrskému režimu sama na svůj post rezignuje, ale i to nakonec ustála. Dnes je nejdéle sloužící českou ambasadorkou.

Teď se však ministr Jan Lipavský (Piráti) podle neoficiálních informací rozhodl její misi v jednom z nejnebezpečnějších míst planety natrvalo ukončit. Podle interních informací z Černínského paláce ji má vystřídat jiná zkušená diplomatka a znalkyně Blízkého východu Ester Lauferová.

“Návrh na střídání existuje, není ale zatím jasné, kdy přesně ke změně dojde. Bude to rovněž záležet na vůli paní Filipi skončit,” uvedl zdroj z ministerstva.

Sama Filipi svůj možný odchod z Damašku nekomentuje. Pro média se snaží být spíše neviditelná a vyjadřuje se jen velmi zřídka. Ani tentokrát během rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz nechtěla nic komentovat, připustila nicméně, že se v následujících měsících chystá do Prahy.

BLÍZKÝ VÝCHOD, MÁ LÁSKA

Pro pochopení, v čem tkví unikum současné velvyslankyně v Damašku a proč si řada zkušených expertů myslí, že je nenahraditelná, je třeba vrátit se do dob jejích studií a práce novinářky a tlumočnice.

Filipi pochází ze silně věřící rodiny; rodiče ji vedli k protestantskému vyznání, ji však hodně zajímal muslimský svět. Na Univerzitě Karlově vystudovala obor arabština–turečtina. Perfektní znalost jazyka ji později předurčila k práci diplomatky.  

V přelomovém roce 1968 se přihlásila na konkurz do arabského vysílání Československého rozhlasu a uspěla. Její kariéru v rozhlase utnul příchod sovětských vojsk.

V čem spočívá vliv české velvyslankyně? A proč budila kontroverze? Detaily přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email