© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Anatolij Čubajs, kremelský odpadlík, se podílel na operaci s deblokací ruského dluhu, při němž zmizely miliardy korun. Podle svědectví i v kapsách českých politiků.
Anatolij Čubajs, privatizační car a jeden z architektů vypořádání stamilionového dluhu Ruska vůči České republice, skončil ve vážném stavu v italské nemocnici. Jeho žena uvedla, že se mu během dovolené na Costa Smeralda na Sardinii náhle udělalo špatně a měl potíže s pohybem končetin.
Čubajs, který roky býval jedním z nejbližších spojenců Vladimira Putina, se s Kremlem definitivně rozešel kvůli ruské invazi na Ukrajinu a v březnu odjel z Ruska. Italské úřady nyní podle listu La Repubblica prošetřují, zda Čubajsova nevolnost může souviset s možnou otravou.
Anatolij Čubajs byl jednou z klíčových postav korupčního příběhu, v němž se Česká republika pokoušela roky vypořádat nedobytný ruský dluh. Na konci ale ukázalo, že z celkové vymáhané částky 50 miliard se kdesi ztratilo plných třicet miliard. Případ je od roku 1989 dodnes největší „zlatou ránou“, tedy jednorázovou operací státu, při níž zůstaly mocným za nehty miliardy.
Bývalý ruský ministr financí a představitel energetické společnosti RAO JES Čubajs kvůli dluhu dokonce opakovaně létal do Prahy. “Ruská akciová společnost Jednotný energetický systém (RAO JES) se snaží pomocí české firmy Falkon Capital vydělat na ruském zahraničním dluhu. Jednání už od loňského léta vede předseda RAO JES Anatolij Čubajs, který osobně navštívil Prahu,” napsal v roce 2001 deník Kommersant.
Čubajs se Zemanovým poradcem Miroslavem Šloufem připravili základy dohody, detaily ohledně splátky pak dojednával v dubnu 2002 Miloš Zeman coby tehdejší premiér v Moskvě přímo s Vladimirem Putinem. Byla to Zemanova první schůzka s Putinem. A podle pamětníků lze právě od té doby vysledovat náklonnost Miloše Zemana ke kremelské politice.
Podezření z rozsáhlé korupce v celém příběhu tehdy popisovali čeští novináři bez výsledků, úřady v éře opoziční smlouvy ani později nezahájily žádné vyšetřování. O mnoho let později – konkrétně v roce 2018 – pak opoziční ruský investigativní server The Insider přinesl zprávu, že Miloš Zeman měl dostat část peněz, které se během deblokace dluhu “vypařily”. Své zjištění Insider publikoval před volbou prezidenta, v níž Miloš Zeman podruhé obhájil svou pozici.
KAUZA RUSKÉHO DLUHU |
• Stomiliardová pohledávka pochází ještě z éry Sovětského svazu, polovinu se polistopadové vlády rozhodly odpustit. Vláda Miloše Zemana pak v roce 2001 rozhodla dluh vymáhat cestou prodeje pohledávky. Bez výběrového řízení ji prodala firmě Falkon Capital se sídlem v Praze, a to za dvacet miliard korun. |
• Moskva ovšem na zaplacení uvolnila miliard 50. Třicet miliard se tedy cestou někde “ztratilo”. Kontrakt provázely obří provize na obou stranách, které jsou dodnes utajené. Na světlo se dostaly jen drobné odměny pro ty méně důležité lobbisty. |
• Nikdy se nepřišlo na to, kdo stál za firmou Falkon Capital. A kde vzala miliardy na odkup dluhu. Za firmu vystupoval bývalý šéf Slovnaftu Jozef Čimbora, postupně v ní působil například Tomáš Chňoupek, syn komunistického ministra zahraničí nebo Zdeněk Rachač, někdejší poradce Václava Klause. |
• Falkon Capital také koupil od Prahy 6 za půl miliardy komunistický vládní hotel Praha na pražské Hanspaulce, který nakonec skončil v rukou nedávno zesnulého Petra Kellnera. |
Autorka článka Anastasija Krilinenkovová se odvolává na svědectví Vladislava Moskaleva. Ruského podnikatele, který utekl do Kanady a ta jej navzdory žádosti Ruska odmítla vydat. Moskalev tvrdí, že za předávkou peněz Miloši Zemanovi stál právě Anatolij Čubajs.
“700 milionů dolarů si rozdělili účastníci. Každý z nich měl podíl. Šéf RAO JES Čubajs i jeho finanční ředitel Melamed, stejně jako ministr Kudrin. Část peněz předával Čubajs Zemanovi. Bylo to nejen přes bankovní převody, ale i v hotovosti,” citovala autorka článku Moskaleva.
Pro ty, kteří by zpochybňovali teorii úplatků v hotovosti, je tu jedna historka z té doby. Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková tehdy popisovala, jak Jozef Čimbora, ředitel pražské společnosti Falkon Capital, kterou Zemanova vláda coby prostředníka angažovala na vymáhání ruského dluhu, ztratil v červenci 2001 kufřík. Byly v něm dokumenty o deblokaci dluhu a také sedm milionů v hotovosti.
Prasklo to díky tomu, že neznámý nálezce kufřík donesl na policii. Nikdy se neprokázalo, zda šlo o Čimborovu neopatrnost nebo mu někdo kufřík ukradl a odnesl na policii, aby podkopal důvěryhodnost Falkonu v bitvě o ruský dluh. Důvěra Zemanova kabinetu v celou operaci byla ale neotřesitelná, navzdory varování tajných služeb ji schválila.
Tak to zkrátka v éře Zemanovy vlády chodilo. Miloš Zeman nicméně jakékoli úplatky popřel a kromě tvrzení svědka Moskaleva a anonymních výpovědí se další důkaz dodnes neobjevil.
Anatolij Čubajs měl nicméně podle ruského Insideru v České republice ještě jednoho spojence. A to tehdy opozičního lídra Václava Klause, který Zemanovi kryl záda z pozice šéfa Sněmovny.
Insider k jejich vztahu napsal: “Čubajse a Klause spojuje dávná známost. V roce 2014 publikoval Čubajs dva tweety: „Můj starý přítel Václav Klaus – bývalý prezident České republiky – mi poslal odkaz na článek o Ukrajině“; „Pravděpodobně se s ním nelze shodnout ve všem, ale nemůžete ho obviňovat z povrchnosti ani angažovanosti. Četl jsem to. Článek je velmi zajímavý. Přečtěte si!“. V tomto článku Klaus mimo jiné uvádí, že „moderní Ukrajina je smutné dědictví stalinistického míšení národů a hranic“ a že Ukrajina nemá v plnosti historickou tradici vlastní státnosti a používá pro „euromajdan“ výrazy jako „kyjevský puč“ a předpovídá zhroucení země.”
Někdejší strůjce ruské privatizace by nicméně dokázal objasnit nejen finanční toky při vypořádání ruského dluhu. Roky stál po boku Putina a novináři v Itálii nyní v souvislosti s jeho hospitalizací jasně píší: “Málokdo v Moskvě ví o Putinových tajemstvích a přečinech víc než Anatolij Čubajs.”
Miliony pro lobbisty. Tajemství ze Zemanovy éry
Zlatý důl. Jak se vymáhal ruský dluh
Jak se opoziční smlouva podepsala na ruském vlivu v České republice
Aktér Sarajevského atentátu: Peníze z privatizací se vozily v igelitkách
Zdroj náhledové foto: Anton Gvozdikov / Shutterstock.com